2012. december 30., vasárnap

BUÉK!

Az idei utolsó bejegyzésnek egy összefoglalónak kellene lennie az idei évről, de inkább azokat a "területeket" írnám össze, amelyeket 2013-ban jobban megismernék. A teljesség igénye nélkül, ami nem lesz megkerülhető:
  • a "Big Data" kérdés ... ez nem távoli vagy más problémája, mert a saját szervereinken is olyan mennyiségű adat van, ami már beletartozik ebbe a kérdéskörbe,
  • Fusion Table használata, illetve más – jelenlegi kép szerint alapvetően a Google által biztosított – webes alkalmazások,
  • mobilalkalmazások (APIjainak?) használta ...iPhone jobb támogatása részünkről, számítógépen futó böngésző és mobilon futó böngészőbe egységes kódon alkalmazások
Ezekhez azonban szükség van arra, hogy alapszolgáltatásaink megfelelő minőségű adatot, térképet biztosítsanak a feldolgozáshoz és térképi megjelenítéshez. 

... és, hogy ne szakadjunk el hagyományos bejegyzésektől említsünk meg az Európai Adat Portált, amely napokban indult el.


2012. december 28., péntek

Jó reggelt!

Az év térképi sorozat újabb darabja látható, amely számomra több szempontból is érdekes. Technikai szempontból megjelenik a hőtérkép, amely sokáig a desktop "kiváltsága" volt, illetve tematika szempontjából a tartalomelemzés jelenik, amelyet már több korábbi bejegyzésben – elsősorban a tweetek kapcsán – már említettünk.

Szomorú kép

Az iskolai lövöldözések mindig megrázó hírek bárhol is történnek. Szerencsére egyesével találkozunk velük, ami azonban nem jelenti azt, hogy valaki ne gyűjtené őket. Nem teljes a lista, mert a Pécsen történt eset is kimaradt belőle, de jól érzékelteti az amerikai dominanciát.

2012. december 26., szerda

308 millió pont

Maga a térkép nem újdonság, igazából az érdekelne, hogy minden alkalommal kezeli/felhasználja az összes pontot, ami látható a képernyőn vagy már legenerált képeket használ, ha a terület egyszer már megjelenítésre került.

Karácsony

A Facebook, mint közösségi forrás is működhet ... csak figyelsz, lesel hátha találsz valami jó ötletet. Nem túl szellemes (térképes) ünnepi bejegyzésem után most egy térkép a Karácsonyról.

2012. december 25., kedd

A GPS használatáról

Az sg.hu-n megjelent cikk eredetije is elolvasható, ha szánunk rá időt. Ehelyett inkább arról írnék, hogy miben nyújtott újat az Egérút navigáció a vezetési technikámhoz vagy mentális térképemhez.
Eddig mindig a nagy és egyszerű útvonalakat használtam, mert azokat ismertem. Miután az Egérút elkezdett alternatív, kisebb utcákon haladó útvonalakat ajánlani én is elkezdtem megismerni a város eddig hiányzó részeit. Nem új részekre gondolok, hanem a nagyobb utakkal párhuzamos vagy azokat összekötő kisebb utcákra.
Ezek használata részben bizalom kérdése is, elhiszem, hogy tényleg jobbakat (gyorsabbakat) ajánl, mint amiket én tudtam. Mindenki ismeri a "légvonalban három kilométer, de én tudok egy rövidebb utat is" mondást, és sokszor én is úgy gondolom, hogy inkább azt próbálom meg, amit én gondolok, és nem hallgatok az Egérútra ... ennek örömére már sokszor ültem dugóban. A belvárosi részek az ünnep előtt látva azonban kiderült, hogy sokszor nincs alternatíva, egyszerűen nem lehet haladni a Belvárosban.

2012. december 23., vasárnap

High Tech

Már nem is emlékszem annak a játéknak a nevére, amelyben golyókat vagy egereket kellett egy (vagy több) lyukba bejuttatni .... úgy, hogy a kezünkben volt a tenyérnyi játék. Most lépjünk néhány évet és csináljuk mindezt a Google Maps segítségével.


Aki kipróbálná a játékot az megteheti ezen a linken: http://www.playmapscube.com/

Whisky térkép 1.0

Tegnap – első alkalommal, de remélhetőleg nem utoljára – whiskyt kóstoltunk a Drink Island Whisky Bárban, amely során egy új világ nyílt meg számomra. A bevezető előadáson "felkeresett" helyeket rögtön térképre is raktam. Igyekszem majd folyamatosan frissíteni a következő előadások tartalmával.


My Whisky Map nagyobb térképen való megjelenítése
 
Mielőtt olyan érzésem lenne, hogy valami újat találtam ki gyorsan rákerestem a "whisky map" kifejezésre, amely rögtön hozta a találatokat. Íme az első.

2012. december 19., szerda

Elhunyt Detrekői Ákos

Engem nem tanított, így már csak azután kerültem vele kapcsolatba, hogy megszereztem a diplomámat. Mivel egy új területen indultunk el, így ahol lehetett segített minket ... hol vannak a régi szép idők, amikor Detrekői Ákos megnyitotta a Térinformatika a felsőoktatásban konferenciát, majd Berenczei Rezső vezette le az egyik szekciót.

Az év térképei 2.0

Mielőtt befejeződne az év mindenki megpróbálja összegezni az elmúlt napokat, így alakulnak ki a különböző listák az év során készített térképekről. Íme még egy gyűjtemény, amelyet júliustól gyűjtött térképekről adott ki a Google Maps Mania. Néhány ezek közül megjelent a blogban is, sok nem ... illetve néhány inspirációt adott saját térképek készítéséhez.

Mémek világa

Nem erősségem a labdarúgás, de mivel a térképen láthatók a pályageometriával kapcsolatos gondok, így nem szabad elmenni az újonnan felfedezettek mellett sem ... és arról se feledkezzünk meg, hogy egyszerű erről írni ... és nekem is átvenni a hírt.
Érdemes átváltani a "Térkép" nézetre, amelynél sok esetben derékszögűként jelenik meg a pálya. Jó kérdés, hogy melyik a helyes ábrázolás: a "javított" téglalap vagy a valósághű négyszög?

Nagyobb térképre váltás

2012. december 18., kedd

OTP Lakóingatlan Értéktérkép

Nem értem, hogy miért csak pdf formában publikálja az OTP ezeket a térképeket, de ha már így teszi, akkor én is csak a linket adom meg, és mindenki maga nézze meg a térképeket ITT.

Az év térképei

Urbanista blogjában találtam a linket, amely az év hat legjobb térképére mutat. Két térkép nálunk is megjelent, bár abban nem vagyok biztos, hogy minden bejegyzést és térképet idén raktam ki.

2012. december 15., szombat

Bűnügyi térképek

Szombaton tényleg publikálásra került a térkép, amelyről a pénteki hírek szóltak. A blogban megjelent korábbi térképek kapcsán felmerül a kérdés, hogy milyen akadálya van annak, hogy hasonló minőségű térkép legyen nálunk is. További kérdéseket, esetleges véleményeket várom.

2012. december 14., péntek

Sótony

Zsolt korábbi bejegyzése kapcsán kiderült, hogy van még hasonló eset. Köszönet Nándinak és Tamásnak.

Előzetes

Már zárjuk az évet, és próbáljuk ráhangolni magunkat az ünnepekre. Erre péntek délután mellbe vág az alábbi hír: http://index.hu/belfold/2012/12/14/kozzeteszik_az_orszag_bunugyi_terkepet/
Várjuk meg a holnap napot, és nézzük meg mit is nyújt majd nekünk ez a térkép. Hol vannak a régi szép idők, amikor kézzel vittük fel és geokódoltuk ezeket az eseményeket.
Született néhány bejegyzés ebben a témában, így van mihez viszonyítanunk. Akinek van kedve az olvassa őket: bűnügyi térképek.

2012. december 13., csütörtök

Gönyű hálás a Google Mapsnek

Már három bejegyzéssel is adóztunk a minapi Google Maps frissítésnek (Google térképfrissítés hazánkbanGoogle térképfrissítés hazánkban 2.0Skanzen), de talán ez a "bulvárhír" is érdekes lehet a sportszerető térképrajongók számára.
A gönyűi sportvezetők ugyanis a Google térképen vették észre, hogy már évek óta trapéz alakú pályán játszanak. 



De megnyugodhatunk, mert idén nyáron már orvosolták a hibát. Igaz ez a Google Maps frissítésben még nem látszik.
Forrás: kisalfold.hu

2012. december 12., szerda

Excel Hack Map

Az év végi rohanásban a dolgozó ember csak gyűjti, hogy mit fog csinálni az ünnepek alatt: például ilyen térképet Excelben. Emlékszünk még azokra a szép időkre, amikor térkép volt az Excelben. Valahol a 5.0 környékén tűnhetett el belőle.

Tematikus térkép

Egy örült ötlethez kapcsolt tematikus térkép. Többet valószínűleg nem érdemes erről írni.

2012. december 7., péntek

Skanzen

Nézegetem a térképet, és rejtett csodákat fedezek fel benne: a szentendrei skanzenben található vasútvonalat, megállókkal együtt.

Nagyobb térképre váltás

Google térképfrissítés hazánkban 2.0

Zsolt tegnap már kirakta a hírt, de érdemes ennél távolabbra is menni, én megnézi akár a tanyavilágot is.

Nagyobb térképre váltás

Nem szabad megfeledkezni a vízrajzról sem, bár most már nem tudjuk visszaállítani a régi állapotot, így nem tudjuk "összenézni" a fejlődést.

 
Nagyobb térképre váltás

2012. december 6., csütörtök

Google térképfrissítés hazánkban

A mai napon frissültek a Google térképei, ami Magyarországot is érintette. Részlet a magyar nyelvű bejelentésből:

A mostantól elérhető, új Google Térképen részletgazdagabban mutatkoznak be az ország fürdői, a Balaton környéke, nemzeti parkok és más idegenforgalmi központok. A tájékozódásban mostantól az egyetemi campus-ok és kórházak pontos térképei, sétálóutcák, komp- és hajójáratok, parkok alaprajzai is segíteni fogják az odalátogatókat. Intelligensebb lesz az útvonaltervezés, navigáció is, pontosított közlekedési jelzések, házszámok és utcanevek, a boltok, vállalkozások precízebb megjelenítése segítik az ország lakosait és az ide látogató turistákat.  

De érdemes a teljes cikket elolvasni, más érdekes dolgokat is megtudhatunk belőle.

http://google-magyarorszag.blogspot.hu

MINTA
János kórház a frissítés előtt és után:

 

2012. december 4., kedd

Mindenki hibázhat ...

A helyes feliratra várom a megfejtéseket. Amennyiben már nem látod, hogy mi lehet a hiba, akkor a Google javította.

Nagyobb térképre váltás

2012. december 3., hétfő

India

Tavaly két vonalat is sikerült kipróbálni a lenti térképen látható vonalhálózatból :)

Egy olyan térkép volt, amit igazán szerettem volna hazahozni, de nem sikerült: ez Simla-t ábrázolta. Ha több időm lesz, akkor igyekszem majd megkeresni. Gergő, ha van időd megkeresnéd a neten ... és ezt a térképet is köszönöm.

2012. november 18., vasárnap

Medervándorlás vagy pontatlanság?

Remetey-Fülöpp Gábor hívta fel a figyelmet az Iguazú-vízesésre, amely Argentína, Paraguay és Brazília határán található. Nem maga a vízesés volt az újdonság, hanem a közigazgatási (ország)határés a folyó közötti kapcsolat, pontosabban annak hiánya. Felmerülhet a kérdés, hogy mi okozza ezt az eltérést: a mederváltozás vagy forrásadatok pontatlansága? Én inkább ez utóbbira szavaznék ... vettek egy globális adatbázist a közigazgatási határokra, és rárakták a helyszínen felmért vagy digitalizált út- és vízhálózatra.

Nagyobb térképre váltás

Európa szétdarabolva

Az Európai Egyesült Államok tízmilliós egységekben. 1992-ben Heineken álmodta/tervezte meg Európa új felosztását, ahol egy-egy régióban kb. 5-10 millió ember lakik.

forrás: pszo.postr.hu

2012. november 14., szerda

Budapest forgalma

https://www.facebook.com/Egerut

Remélem érthetőek a színek, ha nem kérdezzetek ITT.

Díválí, a fények ünnepe

Bár a humor és a Photoshop szülte a képet, de így is örülni lehet annak, hogy mint eszközt használják az űrfelvételeket a humorban ... na ez egy szép mondat volt :) Aki többet szeretne tudni erről az ünnepről az olvasson róla, vagy látogasson el az ünnepségek hazai helyszíneire.

2012. november 12., hétfő

Kell nekünk navigáció?

Talán furcsán hangzik a kérdés, de az elmúlt napok élményei alapján joggal érzem úgy, hogy néhány országban tényleg felteszik ezt a kérdés maguknak, és valószínűleg nemmel válaszolnak.
Néhány napot Marokkóban töltöttem, ahol a tömegközlekedést a kicsi, piros és erős lestrapált taxik jelentik. Ezek mindenhova elvisznek, amit ismernek, amit elmagyarázol neki, illetve amit közelítéses megoldással (minden sarkon megkérdezek valakit) el lehet érni. Hiába adtam nekik címet, majd egy térképet pontosan bejelölve  a sarkot, ahova menni kell, nem használt nekik semmit. Forgatták a térképet, visszaadták, és elmentek a városrészbe, ahol az utca volt, majd az utcán lévők folyamatos kérdezése mellett elvittek a megadott címre. 
 Mint kiderült, nem érdemes címet mondani nekik, hanem csak a legközelebbi ismert helyet, POI-t (pl. kávéház), amit jól ismernek.
Ami az érdekesség, hogy ez a nemcsak a taxisok esetében működik, hanem az élet része. A munkában, amiben dolgoztunk címeket kellett felvenni, és a szokásos mezők (település, közterület, házszám) mellett elvárták azt is, hogy legyen egy mező a legközelebbi ismert helynek, POI-nak.

A 190. hely

Ez a hely is jól hangzik, ha a leggazdagabb amerikaik listáját nézzük. Nem gondoltam volna, hogy erre a helyre térinformatikával is lehet jutni. Gratulálunk Jack Dangermondnak. Sőt a wikipediába is be lehet kerülni, bár nem a vagyonon alapszik.
Végigolvasva listát még a Garmin tulajdonosai jelentek meg rajta, mint számunkra érdekes, de személy szerint ismeretlen emberek.

2012. november 7., szerda

USA Presidental Elecetion 2012

Szerintem már négy éve is voltak térképek a választásról a blogban, de most íme az újak. Az ország kiterjedése miatt nehéz jó nagyítási szintet találni.

További térképek találhatók még az oldalon, amelyből érdekes lehet a Sandy hurrikán hatása az eredményekre ... bár a térképből én csak az érintett területeket és a 2008-as eredményeket látom...
Köszönet Gyurinak a linkért és a "hajtásért", rakjak ki új hírt.

2012. október 21., vasárnap

2012. október 19., péntek

Bombariadó

Ebben az ében már a második bombariadót éli meg a Római lakótelep. Jó látni, hogy a közigazgatási határok erősen befolyásolják a fizikai törvényeket, és a robbanás hatása megáll a kerület határán.
forrás: www.obuda.hu
Frissítés: nem áll meg a kerülethatáron, érinti a IV. kerületet is.

2012. október 18., csütörtök

Járókelő

Azt már mindannyian látjuk, hogy ha van egy jó ötletünk, akkor azt ma már technológia szempontból meg tudjuk valósítani. Az egyetlen kérdés, amire még én sem találtam meg a tökéletes választ az az, hogy hogyan éli túl, hogy terjed el az alkalmazás.

Mangomap

Mango Map - The 10 Minute Map from Mango Maps on Vimeo.

2012. október 14., vasárnap

Z

Annyira síkhoz kötődtünk, hogy jól esik látni a harmadik dimenziót. Sok sikert, most 37:27-nél tartunk.

2012. október 13., szombat

Trendek

Az elmúlt napokban két helyen is olvastam a Google Trends "alkalmazásáról". Az egyik a külföldi munkakeresésről szólt, a másik a térinformatikai szoftverekről. Ez utóbbit érdemes figyelmesen elolvasni, mert értelmezés – háttérinformáció – kérdése, hogy hogyan értelmezzük őket. Tovább a cikkre.

Baráti országok

Már egy hete adós vagyok ezzel a térképpel, amely a Facebook Stories oldalán jelent meg. Nem teljesen egyértelmű nekem a módszertan, amellyel készült, de érdekes kapcsolatokat lehet találni.

2012. október 8., hétfő

Budapest másképpen

Mindig találni új dolgokat, pontosabban jó látni, hogy a térképek felhasználása másokat is "megfog", és nem térképészek, nem műszakiak olyan megoldásokkal jönnek elő, amire én nem is gondolnék. A lenti kép egy jó "lecsengése" lehet az Egérút design díjának. Próbáld ki a linket!



2012. október 7., vasárnap

Design és GIS

Sokféle területet kapcsoltunk már össze a térinformatika kapcsán, de sohasem gondoltam volna, hogy ezen a címen is lesz bejegyzés. Az Egérút designja és így maga szoftver is elismerést kapott, a Magyar Formatervezési Díj 2012 Vizuális kommunikáció kategóriájában első helyezést ért el. 

"A mobiltelefonon futó dinamikus navigációs alkalmazás arculatterve jól átgondolt, kreatív munka, amely valós problémával foglalkozik. Az alkalmazással időt takaríthatunk meg: gyors célba érés, dugóelkerülés, parkolás elősegítése. Ezt támogatja a gyors befogadást segítő, átlátható grafikai terv, a rögtön felismerhető ikon és irányjelző rendszer. A jó névválasztás mellé kreatív emblémaötlet társul. Az így megszületett jel a használat közben végig velünk van, hiszen a célt is jelöli egyben. A felhasználóbarát grafikai felület jól illeszkedik a fő mobilplatformokra. Az átgondolt tipográfia, a színek összhangja, a felhasználóbarát ikonok segítenek megtalálni a legoptimálisabb útvonalat."

Kitartás nem az elején kezdődik, hanem 3:25-től. Kicsit rövidre sikerült az értékelés a filmben.

2012. október 5., péntek

Hol laknak a milliomosok?

Azt gondoljuk, hogy tudjuk a választ erre a kérdésre, csak lépték kérdése: Mindenki fel tudja sorolni a gazdag környékeket saját környezetében. Kérdés, hogy mennyire szubjektív a gazdaság, illetve mennyi olyan "gazdag hely" van, amit nem látunk, mert kisebb vidéki településeken van, így kevesen hallanak róla vagy "megbújnak" a nyugodtabb részeken.
A lenti térkép, egy távoli példát mutat be, pontosabban számszerűsíti azt a (tér)képet, ami eddig is élt bennünk.
forrás: datablog

Amazon Election Heat Map

Sok mindennek el tudom képzelni a térképi ábrázolását, de az Amazon térképe számomra is meglepő volt. Nem tudom, hogy tényleg van-e oksági összefüggés a könyvvásárlás és a novemberi szavazatok között. Egyik ismerősön szerint azokat a lapokat is el kell olvasni, amit a másik oldal ad ki, hogy lássuk annak gondolkodásmódját. Ötletnek jó.

2012. október 3., szerda

Mások szemében a szálkát ... avagy hol van Bedepuszta?

Az értelmiségi bulvárra sikerült címből nem sok derül ki, de az iPhone sok vihart kavart új térképére utalna vissza. De hol van szálka és hol van Bedepuszta? Bedepuszta vagy Budapesten vagy Nógrád megyében van döntse el mindenki ízlése szerint. A lenti képpel, amely a Google Mapsről származik azt sugallom, hogy a Lánchíd budai hídfőjének környékén, de érdemes megnézni az eredeti Google találatokat is.


Én a lenti változatra szavazok, de védekezésként rögtön kijelentem, hogy a lenti térképben is biztosan van hiba.

2012. október 2., kedd

A hét törzs

Készülünk a történelem órára, és tanuljuk a honfoglaló törzsek nevét ... nem árt az ismétlés ennyi év után. A tanulás meghozta – bár kétségtelen, hogy nem elsőként – az ötletet, hogy térképre rakjam azokat a településeket, amelyek tartalmazzák a törzsek neveit. Egy olyan település volt, amely tartalmazta a "karakter-sorozatot", de nem az egyik törzs nevére utalt.
További információ és térképek a wikipedia oldalán. Elnézést Gábortól a színekért, és köszönet Zsófinak az inspirációért :)

2012. október 1., hétfő

Sör

Az Octoberfest kapcsán érdemes térképre rakni, hogy hol mennyi sört fogyasztanak. Nagy meglepetéseket nem okoz a térkép, kb. ezt gondoltuk eddig is ... nem vagyok rosszak :)

iPhone térkép 3.0

Megérkezett a hivatalos reakció a térkép által "kavart" viharra: http://www.apple.com/letter-from-tim-cook-on-maps/. Ennyivel tényleg le is zárhatjuk egy időre a kérdést, és megnézzük 6 hónap múlva, hogy mi lett a javulás, fejlődés eredménye.

2012. szeptember 26., szerda

Sic transit gloria mundi

Ha nem is a világ dicsősége múlott el, de valami megváltozott azzal, hogy a Google kihozta a StreetvViewet Horvátországra. Néhány évvel ezelőtt lekesen jártuk Cres és Losinj szigetét gyűjtöttük a működő és elhagyott kápolnákat, turistautakat ... és most csak egy kattintás, hogy lássam kedvenc terünket Osorban ... ott lenni jobb volt.


Nagyobb térképre váltás

2012. szeptember 24., hétfő

iPhone térkép 2.0

Valószínűleg még sokáig téma lesz az Apple által kiadott "felhőalapú" térkép, de sajnos nem minősége, hanem hibái miatt ... és akkor itt le is zárnám a bulvár részt.
Én azon gondolkodnék el, hogy miért lett ilyen a térkép. Két "megoldás" létezik szerintem: rosszak a forrásadatok és/vagy rosszul kerültek feldolgozásra a forrásadatok. Tény, hogy Androidos telefonnal rendelkezem, így most csak a megjelent képekre tudok hagyatkozni. Alapvetően azt látom, hogy a POI-k helyezkednek el rossz helyen vagy rossz kategóriába kerültek besorolásra.
Elkezdtem nézegetni a képeket, és úgy éreztem, hogy nagyon nagy hibára akadtam ... nem is tudtam megoldani 15 percig ... és után rájöttem, hogy saját magamat "szívatom", amiben a cikkíró is segített, pontosabban megzavart a keresőmezőben lévő Hajdúszoboszló-val.

Azok kedvéért, akik Tabot és Hajdúszoboszlót sem ismerik túlságosan jól ez a kép Tabot, és nem Hajdúszoboszlót ábrázolja. Mire rájöttem, addig megtudtam, hogy Rudnay Gyuláról kilenc  településen neveztek el közterületet, de ezek között nincs Hajdúszoboszló.
Akinek vannak jó ötletei a hibák okára az írjon, kíváncsi vagyok a véleményekre és ötletekre.

Településnevek

Az ötlet jó, és ismerjük el, hogy kell honismeret hozzá még akkor is, ha feldolgozás nem biztos, hogy hordoz művészi értéket.

2012. szeptember 23., vasárnap

GPS-jeladó

Nem is Nestlé kampányával van a problémám – maximum az, hogy nem én nyerem –, hanem a GPS-jeladóval. Teljesen az jön át, hogy egy GPS van a csokiban, és az sugározza a jeleket. Lehet, hogy ez is gondolják ... a video mégegyszer végignézve, szerintem ezt gondolják.
Az már más kérdés, hogy egy épületben felbontott csoki, amely utazhatott néhány száz kilométert is, hogy fog jeleket kapni, és pontos koordinátát sugározni? Lehet, hogy a hálózat alapján is pozicionál? A mi lépcsőházunkban csak 10 lakás van, ha mindegyikbe benyitnak ezek a kommandósok ...

Nagy szellemek, ha találkoznak

Középiskolás voltam, amikor először a fraktálokról és a Mandelbrot-halmazokról hallottam, illetve ezeknek a természetben történő előfordulásáról. Nem jutott volna eszembe, hogy ilyen szemmel nézzem a Google Maps űrfelvételeit, de más (Paul Bourke) megtette helyettem. Az index.hu-n közölt képek közül az alábbi tetszett a legjobban. A forrásra kattintva megnyitva a Google Maps-et az adott helyen.

2012. szeptember 22., szombat

Az ötödik ...

A néhány nappal ezelőtti bejegyzés az Amazonról nagyon közel volt az új iPhoneban található térképekről érkező első hírekhez. Az emlékezetünk szelektív, így már elfejeltettük, hogy milyen hibák voltak a Google Maps alatt ... sőt vannak is.  Az on-line elérhetőség, az archiválás hiánya segíti is a felejtést, az emlékek megszépítését. Az index.hu segítségével néhány kép, elől a kedvencemmel. Térjünk majd vissza rá később, és nézzük meg, hogy javul-e a térkép.
forrás1, forrás2

FRISSÍTÉS! Erre a hírre vagy piaci résre többen is ráugrottak, íme az egyik jelentkező: http://blog.foursquare.com/2012/09/21/the-perfect-map/.
Bár szeretem és használom a Foursquare-t, de azért legyünk tisztában a helyzetével és tudásával ... másra találták és másképpen működik.

2012. szeptember 21., péntek

1864 - 2012

Néha az gondolom, hogy van olyan térkép, amit csak kézzel tudunk megrajzolni, de én is tévedhetek. Az első egy kézzel rajzol térkép, míg a második ArcGIS Desktop alatt készült. Más a lépték, a hangulat, nekem kicsit vékonyak a vonalak is, bár lehet, hogy arányosabbak ... A fejlesztésről készült blog bejegyzés ITT olvasható.

Szénexport Angliából, 1864

Szénexport Anglibából, 1864

A negyedik ...

Kíváncsi lennék egy arányra a térképi API-k: világából, arra, hogy milyen arányban osztozik a Google, a Bing, az OSM és most már az Amazon is a fejlesztők és a felhasználók táborán. Lehet, hogy le kellene szokni a Google Maps API-ról, és megnézni, hogy más mit nyújt vagy legalább esélyt adni nekik.

2012. szeptember 19., szerda

Egérút és útminőség

Egy cikk az Egérútról, amelyben már megjelent az útminőség "mérése" is. Nem mi találtuk fel, a Google is szép számban ad rá találatokat. Jó olvasást. íme a cikk az origo.hu-ról.

2012. szeptember 16., vasárnap

A jövő és a közösség bölcsessége

Ha látnám a jövőt, akkor most nem blogot írnám, hanem valahol délen a semmit tenném, ha kibírnám ... de nem látom a jövőt, így itt ülök, olvasok és írok. Érdekes - ha nem is térképes - cikkre találtam rá, amely azt fejtegeti, hogy létezik-e még 5-8 távlatában a Google és Facebook, amelyek  második generációs cégek, és nem biztos, hogy alkalmazkodni tudnak majd az IGAZI mobilos generációhoz. Most nem tudnám elképzelni, hogy a Google eltűnik a kereséssel, a térképekkel, az Androiddal ... és az általam nem használt többi funkcióval együtt. Más kérdés a Facebook, amely gyakorlatilag egy lábon áll, bár ott 900 millió aktív-inaktív felhasználó áll, és valószínűleg néhány száz millió, aki sohasem megy fel oda, mert nem akar, és néhány milliárd, aki a helyi alkalmazásokat használja, vagy lehetősége sincs arra, hogy elérje. Az örökérvényű igazság persze az alábbiakban található.

The Googles and Facebooks of tomorrow might not even exist today.  And several Web 1.0 and 2.0 companies might be completely wiped off the map by then.

Ha a mobil területére nézek, akkor ez azt jelenti, hogy a  Microsoft-Nokia páros nem veri meg a jelenlegi vezetőket. Érdemes elolvasni ITT!

2012. szeptember 15., szombat

Gyűlölet-térkép

Vannak visszatérő tematikák, mint előző bejegyzésben is láttuk. A mostani térkép érdekessége, hogy 2005-ben mi készítettünk ilyen interaktív térképet egész Európára vonatkozólag. Ha nosztalgiázni vagy visszaemlékezni szeretnék, akkor azt mondom, hogy akkor a Google Maps alapvetően csak műhold felvételeket tartalmazott, és vektoros térképek az Egyesült Királyság területére voltak elérhetők. Nem Google Mapes történt a megjelenítés és térképen csak régió szintig jelentek meg a tematikus térképek. Hol vannak már azok régi szép idők !

forrás: Data blog

Elnökválasztás 2012

Az amerikai választások a térinformatika kedvenc területe már nagyon régóta (lásd gerrymandering). Az idei választás nyújtotta lehetőségeket sem mulasztjuk el, így elkezdem közreadni azokat a térképeket, amelyekre rátalálok.
Nehéz visszaemlékezni és visszakeresni, hogy milyen térképekről írtam már az eddigiekben, de biztos, hogy több olyan is volt, amelyik a közszférához, politikához kapcsolódó pénzek átláthatóságáról szólt. A mostani is ilyen, amely a kampány médiaköltéseit mutatja be. Az elemzés érdekessége, hogy nemcsak az összegre, annak térbeli eloszlására, hanem tematikájára (miről is szól a hirdetés), illetve pozitív vagy negatív jellegére is ad számszerűsített értéket.

2012. szeptember 12., szerda

15 perc hírnév

Ma mutatták be az új iPhonet, ami elsősorban szakmai szempontból érdekel. Az iPhone említéseinek számát néztük a Twitteren az elmúlt néhány órában 30 perces bontásban. Hirtelen felfutott, amikor a bejelentés volt, de utána folyamatosan ment lefelé, kicsivel több volt mint a "szokásos" 15 perc.

Luppa-sziget

Ezen a nyáron kevés alkalommal jutottam el a Luppa-szigeti komphoz, de kedves emlékeket ébresztett egy blog bejegyzés, amely a szigetről, a kompról és a kompon található Ebihal büféről szól ... és nem utolsó sorban térkép volt a cikkben.



2012. szeptember 9., vasárnap

Fuji

Az index.hu kicsit bulvár ízű cikkét olvasva gondoltam, hogy biztosan lesznek majd térképek, ha – mint egy rossz forgatókönyv – kitör a Fuji. Nem kellett addig várni, már az első linken megjelent egy térkép, ami nem csoda, hiszen a katasztrófáknak mindig van térbeli kiterjedése.


2012. szeptember 8., szombat

Látogatás a Google Maps székhelyén

Kicsit fellegzős a cím, és sajnos nem én voltam ott. Ha elhagyjuk a körítést a cikkből, akkor jól látszik a jövő, amit nehéz elképzelni. Azt tisztán látom, hogy mi térképet készítünk, még azt is elhiszem, hogy a fényképekből felismerjük a McDonald's logot ... egy-egy önállóan (vezető nélkül) haladó autót is el tudok képzelni, de azután már nehéz:

"I maintain that this is Google's core asset. In 50 years, Google will be the self-driving car company (powered by this deep map of the world) and, oh, P.S. they still have a search engine somewhere."

Erre egyféle megjegyzés lehet részemről.Egy régi cikkben az akkor virágzó Netscape vezetője arra a kérdésre, hogy a ki a legnagyobb technológia vagy üzleti vetélytársa azt válaszolta, hogy az a cég még nem született meg ... ez egy örök érvényű igazság lehet a csúcson állóknak ...

Annak, aki elolvasná a cikket íme: How Google Builds Its Maps—and What It Means for the Future of Everything. Máshol is említették már a cikket, így érdemes elolvasni más megközelítést is, ITT.

Szófelhő

Már régen a nyelvi elemzésekkel kapcsolatos bejegyzést, pedig lázas munkában vagyunk ezen a területen is ... bár váltakozó sikerrel. 
Érdekes játékot lehet játszani, be lehet írni egy szót, majd megmutatja, hogy a demokraták vagy a republikánusok használták többet. Elkezdtem beírni az országokat: Europe, China, Greece, France, Germany, Spain, Mexico, Canada ... ez tiszta belpolitika, bár Izrael és Mexico a többi országhoz képest viszonylag sokszor jelent meg ... pontosabban néhányszor.

2012. szeptember 6., csütörtök

Ki mennyire normális? ver 2.0

A tegnapi bejegyzés térképes kérdésére – mi is látható a térképen – gyorsan választ kaptam. Remélem ez a térkép nehezebb lesz :)
A kép címét szándékosan töröltem ki, de köszönet a térképért Juditnak és Imrének.

2012. szeptember 5., szerda

Ki mennyire normális?

Miklósnak volt egy bejegyzése az Egérút blogban, amelyben azt próbálta meg elemezni, hogy mennyire vagyok "normálisak", "fanatikusok" – ez utóbbi természetesen jó értelemben.
Nem vagyunk azok (se normálisak, se fanatikusok), de ez így normális. Nehéz megmondani, hogy a játék szeretete/élvezete (de nem kóros szenvedélye) meddig tekinthető normálisnak. Emlékszem a nyaralás alatt komoly csata folyt köztem (a végén még inkább lányom) és Zsolt között, hogy kivezesse a foursquare TOP listáját (az én ismerőseim között, Zsolt ismerősit nem láttam). Persze nem tudtam legyőzni, de mindketten összeomlottunk a következő hétre, és már csak harmada pontot tudtunk begyűjteni.
Az gondolom, hogy ez a "szenvedély" nagyon inspiráló lehet más területekre is. A foursquare-es "hajsza" tapasztalatai/tanulságai olyan ötleteket adtak, amelyet a térképektől, térinformatikától nagyon távoli területeken próbálunk meg "hasznosítani".
A térkép saját (köszönöm Judit) készítésű, így nem jelölök meg forrást. Kíváncsi vagyok milyen ötletek érkeznek arra, hogy mit ábrázol a térkép.

2012. szeptember 3., hétfő

Nem létező országok kereszttüzében

Gyorsan ki kell jelentenem, hogy nem tőlem származik ez a jó cím, sajnos. Új megközelítésbe helyezi a azeri-magyar-örmény helyzetet/konfliktust, és megméri, hogy milyen gazdasági a kapcsolataink vannak a két országgal. Felfoghatjuk úgy is, hogy egy tematikus térképen csak két országot és az adatait látjuk.

Ha már térképeket keresünk ebben a témakörben, hogy találunk egyet Frei Tamás Facebook oldalán. Bár az nem derül, hogy az eredeti kép honnan származik.

2012. szeptember 2., vasárnap

A nagy négyes jövője

Érdekes témát vett a James Fee a blogjában: hogy alakul a nagy térképgyártók (TomTom/TeleAtlas, Nokia/NaVTeq, Google és OSM) jövője. Nehéz lenne bármit mondani, főleg annak függvényében, hogy látjuk a technológiai cégek jönnek, majd mennek. A TomTom/TeleAtlas és Nokia/NavTeq jövője - bár ki tudja, hogy milyen tulajdonosi körrel - valószínűleg biztosítva van, mert off-line (B2B) felhasználói is vannak jelentős mennyiségben.
Az OSM jövőjét valószínűleg megfesthetjük a Wikipediát figyelve néhány éves késéssel. Az eredményre majd visszatérünk :)
A Google vásárolja a lokális forrásokat, és erősíti a közösségi szerkesztést ... valószínűleg úgy gondolja, hogy nincs off-line világ a térképekben sem, és csak on-line szolgáltatással fenntartja a működést. Ez ellen dolgozik, hogy egyre többen döntenek úgy, hogy nem Google Maps alapú megoldást választanak mobil eszközön futó térképi szolgáltatásukhoz.
Meglátjuk, hogy milyen lesz az Apple térképe akkor, amikor már élesben kell kijönnie az ősszel.

2012. szeptember 1., szombat

Vega Magaslégköri Ballon Projket

Ennyi bejegyzés mellett nehéz visszaemlékezni, de úgy rémlik, hogy más készült bejegyzés olyan "amatőr" kísérletekről, amikor ballonnal küldtek fel eszközt, amely képfényképeket vagy videót készített. Most már csak egy Egérút kellene mellé :)

Magyarország a Twitteren

Egy nagyon régi bejegyzésben már foglalkoztunk Magyarország megjelenésével a Twitteren. Íme egy újabb kép, amelyen az olimpiai szereplés, és az azeri események nőtt meg az ország említettsége. A bejegyzések a kiadott napi publikus tweetekből származnak, és azokat vettük figyelembe, amelyekben a "Hungary" kifejezés szerepel.

Adatvizualizáció

Néha nehéz helyzetben vagyunk, mert nem tudjuk pontosan, hogy hol is vagyunk, és mit is kellene csinálnunk. A webes térinformatika sok esetben még mindig nagy ágyúkkal jön, és a szerverről próbál "tüzelni2, de látszik, hogy ma már a kliens oldal is nagyon jön fel, és valószínűleg elviszi a győzelmet.
A nagy kérdés az az, hogy mit nem tudunk megcsinálni kliens oldalon? Valószínűleg nagyon sok dolgot nem, de az átlagos felhasználó által igényelt térképi megjelenítések jelentős része áttehető kliens oldalra. A nagy kérdés mindig az, hogy a jelentős adatmennyiséggel hogyan birkózik meg a kliens, ma már a látszik, hogy nagyon sok adat levihető kliens oldalra, és a böngészők elbánnak vele. Régebben örültünk, ha a térképre ráraktunk egy feliratot, majd egy grafikont ... ma meg a megjelenítés egyik általános részévé a térképi megjelenítés ...
A fenti gondolatokat a alábbi kis lista adta, amely adatvizualizációval foglalkozik, és jelentős szerepet játszik benne a térképi megjelenítés.

2012. augusztus 29., szerda

Facebookos navigáció

Nem voltam erős az augusztusi bejegyzésekben, de a szabadság és a munka együttese elveszi az időt a kényelmes otthonüléstől és a blogírástól. A hvg.hu-n megjelent cikk azonban lökést adott, hogy visszatérjek az íráshoz.
Tankönyvebe illő példa lesz majd a Facebook részvények kibocsájtása és azonnal - jelenleg is megállíthatatlan - esése. Ebben a környezetben röppent fel a hír, hogy Facebook és Waze tárgyalásokat kezdett .... nem nehéz kitalálni, hogy miről, a navigációról.
Érdekes "célcsoportok" jöttek a fb előtt ülő tizenévesek, ráérő emberek, akiknek van idejük rá ... és a munkát vállalók, akik tesznek azért, hogy jobb legyen a térkép. Kíváncsi vagyok, hogy mekkora a közös halmaz.

2012. augusztus 8., szerda

Olimpia

Az idei olimpiával kapcsolatban számos térkép készül/készült, de íme egy, amely technikai szempontból is érdekes.
A mai nap nagyon jól néz ki a térkép, hiszen két aranyat is nyertünk :)
Ha jól értelmezem a térképet, akkor minden kliens oldalon történik, ami nem rossz technikai megoldás. Hol vannak azok a régi/szép idők, amikor ez még csak desktopon volt megvalósítható.

2012. július 19., csütörtök

Die Hard 5.

Egy hír az uborkaszezonra! Lassan már Budapest része lesz Bruce Willis és a filmforgatása, így térképen is megörökítették.

forrás: www.index.hu

2012. július 14., szombat

Roaming

A nyári forróságban nem kapott nagyobb visszhangot, hogy "viszonylag" elérhető árú roaming díjak jelentek meg a magyar piacon, így lehetőség nyílik arra, hogy magyar kártyánkkal navigáljunk a szomszédos országokban az Egér (ha lesz benne térkép a szomszédos országokra), a Waze vagy Google Navigation segítségével. Két megjegyzés:
  • az ár tényleg elérhetőnek tűnik, hiszen napi egy korsó sörért elolvashatjuk e-mailjeinket, böngészhetünk és navigálhatunk, de
  • legyünk óvatosak, nehogy túllépjük a napi keretet.
Ha itt van a lehetőség ki is próbáltam, megmértem a térerősséget Olaszországban, amerre jártam. Így, hogy láttam milyen gyorsan merül az akkumulátorom a folyamatos keresés és a viszonylag gyenge térerő miatt teljesen boldog vagyok, hogy alapvetően hazai hálózatra csatlakozom :)