2012. szeptember 26., szerda

Sic transit gloria mundi

Ha nem is a világ dicsősége múlott el, de valami megváltozott azzal, hogy a Google kihozta a StreetvViewet Horvátországra. Néhány évvel ezelőtt lekesen jártuk Cres és Losinj szigetét gyűjtöttük a működő és elhagyott kápolnákat, turistautakat ... és most csak egy kattintás, hogy lássam kedvenc terünket Osorban ... ott lenni jobb volt.


Nagyobb térképre váltás

2012. szeptember 24., hétfő

iPhone térkép 2.0

Valószínűleg még sokáig téma lesz az Apple által kiadott "felhőalapú" térkép, de sajnos nem minősége, hanem hibái miatt ... és akkor itt le is zárnám a bulvár részt.
Én azon gondolkodnék el, hogy miért lett ilyen a térkép. Két "megoldás" létezik szerintem: rosszak a forrásadatok és/vagy rosszul kerültek feldolgozásra a forrásadatok. Tény, hogy Androidos telefonnal rendelkezem, így most csak a megjelent képekre tudok hagyatkozni. Alapvetően azt látom, hogy a POI-k helyezkednek el rossz helyen vagy rossz kategóriába kerültek besorolásra.
Elkezdtem nézegetni a képeket, és úgy éreztem, hogy nagyon nagy hibára akadtam ... nem is tudtam megoldani 15 percig ... és után rájöttem, hogy saját magamat "szívatom", amiben a cikkíró is segített, pontosabban megzavart a keresőmezőben lévő Hajdúszoboszló-val.

Azok kedvéért, akik Tabot és Hajdúszoboszlót sem ismerik túlságosan jól ez a kép Tabot, és nem Hajdúszoboszlót ábrázolja. Mire rájöttem, addig megtudtam, hogy Rudnay Gyuláról kilenc  településen neveztek el közterületet, de ezek között nincs Hajdúszoboszló.
Akinek vannak jó ötletei a hibák okára az írjon, kíváncsi vagyok a véleményekre és ötletekre.

Településnevek

Az ötlet jó, és ismerjük el, hogy kell honismeret hozzá még akkor is, ha feldolgozás nem biztos, hogy hordoz művészi értéket.

2012. szeptember 23., vasárnap

GPS-jeladó

Nem is Nestlé kampányával van a problémám – maximum az, hogy nem én nyerem –, hanem a GPS-jeladóval. Teljesen az jön át, hogy egy GPS van a csokiban, és az sugározza a jeleket. Lehet, hogy ez is gondolják ... a video mégegyszer végignézve, szerintem ezt gondolják.
Az már más kérdés, hogy egy épületben felbontott csoki, amely utazhatott néhány száz kilométert is, hogy fog jeleket kapni, és pontos koordinátát sugározni? Lehet, hogy a hálózat alapján is pozicionál? A mi lépcsőházunkban csak 10 lakás van, ha mindegyikbe benyitnak ezek a kommandósok ...

Nagy szellemek, ha találkoznak

Középiskolás voltam, amikor először a fraktálokról és a Mandelbrot-halmazokról hallottam, illetve ezeknek a természetben történő előfordulásáról. Nem jutott volna eszembe, hogy ilyen szemmel nézzem a Google Maps űrfelvételeit, de más (Paul Bourke) megtette helyettem. Az index.hu-n közölt képek közül az alábbi tetszett a legjobban. A forrásra kattintva megnyitva a Google Maps-et az adott helyen.

2012. szeptember 22., szombat

Az ötödik ...

A néhány nappal ezelőtti bejegyzés az Amazonról nagyon közel volt az új iPhoneban található térképekről érkező első hírekhez. Az emlékezetünk szelektív, így már elfejeltettük, hogy milyen hibák voltak a Google Maps alatt ... sőt vannak is.  Az on-line elérhetőség, az archiválás hiánya segíti is a felejtést, az emlékek megszépítését. Az index.hu segítségével néhány kép, elől a kedvencemmel. Térjünk majd vissza rá később, és nézzük meg, hogy javul-e a térkép.
forrás1, forrás2

FRISSÍTÉS! Erre a hírre vagy piaci résre többen is ráugrottak, íme az egyik jelentkező: http://blog.foursquare.com/2012/09/21/the-perfect-map/.
Bár szeretem és használom a Foursquare-t, de azért legyünk tisztában a helyzetével és tudásával ... másra találták és másképpen működik.

2012. szeptember 21., péntek

1864 - 2012

Néha az gondolom, hogy van olyan térkép, amit csak kézzel tudunk megrajzolni, de én is tévedhetek. Az első egy kézzel rajzol térkép, míg a második ArcGIS Desktop alatt készült. Más a lépték, a hangulat, nekem kicsit vékonyak a vonalak is, bár lehet, hogy arányosabbak ... A fejlesztésről készült blog bejegyzés ITT olvasható.

Szénexport Angliából, 1864

Szénexport Anglibából, 1864

A negyedik ...

Kíváncsi lennék egy arányra a térképi API-k: világából, arra, hogy milyen arányban osztozik a Google, a Bing, az OSM és most már az Amazon is a fejlesztők és a felhasználók táborán. Lehet, hogy le kellene szokni a Google Maps API-ról, és megnézni, hogy más mit nyújt vagy legalább esélyt adni nekik.

2012. szeptember 19., szerda

Egérút és útminőség

Egy cikk az Egérútról, amelyben már megjelent az útminőség "mérése" is. Nem mi találtuk fel, a Google is szép számban ad rá találatokat. Jó olvasást. íme a cikk az origo.hu-ról.

2012. szeptember 16., vasárnap

A jövő és a közösség bölcsessége

Ha látnám a jövőt, akkor most nem blogot írnám, hanem valahol délen a semmit tenném, ha kibírnám ... de nem látom a jövőt, így itt ülök, olvasok és írok. Érdekes - ha nem is térképes - cikkre találtam rá, amely azt fejtegeti, hogy létezik-e még 5-8 távlatában a Google és Facebook, amelyek  második generációs cégek, és nem biztos, hogy alkalmazkodni tudnak majd az IGAZI mobilos generációhoz. Most nem tudnám elképzelni, hogy a Google eltűnik a kereséssel, a térképekkel, az Androiddal ... és az általam nem használt többi funkcióval együtt. Más kérdés a Facebook, amely gyakorlatilag egy lábon áll, bár ott 900 millió aktív-inaktív felhasználó áll, és valószínűleg néhány száz millió, aki sohasem megy fel oda, mert nem akar, és néhány milliárd, aki a helyi alkalmazásokat használja, vagy lehetősége sincs arra, hogy elérje. Az örökérvényű igazság persze az alábbiakban található.

The Googles and Facebooks of tomorrow might not even exist today.  And several Web 1.0 and 2.0 companies might be completely wiped off the map by then.

Ha a mobil területére nézek, akkor ez azt jelenti, hogy a  Microsoft-Nokia páros nem veri meg a jelenlegi vezetőket. Érdemes elolvasni ITT!

2012. szeptember 15., szombat

Gyűlölet-térkép

Vannak visszatérő tematikák, mint előző bejegyzésben is láttuk. A mostani térkép érdekessége, hogy 2005-ben mi készítettünk ilyen interaktív térképet egész Európára vonatkozólag. Ha nosztalgiázni vagy visszaemlékezni szeretnék, akkor azt mondom, hogy akkor a Google Maps alapvetően csak műhold felvételeket tartalmazott, és vektoros térképek az Egyesült Királyság területére voltak elérhetők. Nem Google Mapes történt a megjelenítés és térképen csak régió szintig jelentek meg a tematikus térképek. Hol vannak már azok régi szép idők !

forrás: Data blog

Elnökválasztás 2012

Az amerikai választások a térinformatika kedvenc területe már nagyon régóta (lásd gerrymandering). Az idei választás nyújtotta lehetőségeket sem mulasztjuk el, így elkezdem közreadni azokat a térképeket, amelyekre rátalálok.
Nehéz visszaemlékezni és visszakeresni, hogy milyen térképekről írtam már az eddigiekben, de biztos, hogy több olyan is volt, amelyik a közszférához, politikához kapcsolódó pénzek átláthatóságáról szólt. A mostani is ilyen, amely a kampány médiaköltéseit mutatja be. Az elemzés érdekessége, hogy nemcsak az összegre, annak térbeli eloszlására, hanem tematikájára (miről is szól a hirdetés), illetve pozitív vagy negatív jellegére is ad számszerűsített értéket.

2012. szeptember 12., szerda

15 perc hírnév

Ma mutatták be az új iPhonet, ami elsősorban szakmai szempontból érdekel. Az iPhone említéseinek számát néztük a Twitteren az elmúlt néhány órában 30 perces bontásban. Hirtelen felfutott, amikor a bejelentés volt, de utána folyamatosan ment lefelé, kicsivel több volt mint a "szokásos" 15 perc.

Luppa-sziget

Ezen a nyáron kevés alkalommal jutottam el a Luppa-szigeti komphoz, de kedves emlékeket ébresztett egy blog bejegyzés, amely a szigetről, a kompról és a kompon található Ebihal büféről szól ... és nem utolsó sorban térkép volt a cikkben.



2012. szeptember 9., vasárnap

Fuji

Az index.hu kicsit bulvár ízű cikkét olvasva gondoltam, hogy biztosan lesznek majd térképek, ha – mint egy rossz forgatókönyv – kitör a Fuji. Nem kellett addig várni, már az első linken megjelent egy térkép, ami nem csoda, hiszen a katasztrófáknak mindig van térbeli kiterjedése.


2012. szeptember 8., szombat

Látogatás a Google Maps székhelyén

Kicsit fellegzős a cím, és sajnos nem én voltam ott. Ha elhagyjuk a körítést a cikkből, akkor jól látszik a jövő, amit nehéz elképzelni. Azt tisztán látom, hogy mi térképet készítünk, még azt is elhiszem, hogy a fényképekből felismerjük a McDonald's logot ... egy-egy önállóan (vezető nélkül) haladó autót is el tudok képzelni, de azután már nehéz:

"I maintain that this is Google's core asset. In 50 years, Google will be the self-driving car company (powered by this deep map of the world) and, oh, P.S. they still have a search engine somewhere."

Erre egyféle megjegyzés lehet részemről.Egy régi cikkben az akkor virágzó Netscape vezetője arra a kérdésre, hogy a ki a legnagyobb technológia vagy üzleti vetélytársa azt válaszolta, hogy az a cég még nem született meg ... ez egy örök érvényű igazság lehet a csúcson állóknak ...

Annak, aki elolvasná a cikket íme: How Google Builds Its Maps—and What It Means for the Future of Everything. Máshol is említették már a cikket, így érdemes elolvasni más megközelítést is, ITT.

Szófelhő

Már régen a nyelvi elemzésekkel kapcsolatos bejegyzést, pedig lázas munkában vagyunk ezen a területen is ... bár váltakozó sikerrel. 
Érdekes játékot lehet játszani, be lehet írni egy szót, majd megmutatja, hogy a demokraták vagy a republikánusok használták többet. Elkezdtem beírni az országokat: Europe, China, Greece, France, Germany, Spain, Mexico, Canada ... ez tiszta belpolitika, bár Izrael és Mexico a többi országhoz képest viszonylag sokszor jelent meg ... pontosabban néhányszor.

2012. szeptember 6., csütörtök

Ki mennyire normális? ver 2.0

A tegnapi bejegyzés térképes kérdésére – mi is látható a térképen – gyorsan választ kaptam. Remélem ez a térkép nehezebb lesz :)
A kép címét szándékosan töröltem ki, de köszönet a térképért Juditnak és Imrének.

2012. szeptember 5., szerda

Ki mennyire normális?

Miklósnak volt egy bejegyzése az Egérút blogban, amelyben azt próbálta meg elemezni, hogy mennyire vagyok "normálisak", "fanatikusok" – ez utóbbi természetesen jó értelemben.
Nem vagyunk azok (se normálisak, se fanatikusok), de ez így normális. Nehéz megmondani, hogy a játék szeretete/élvezete (de nem kóros szenvedélye) meddig tekinthető normálisnak. Emlékszem a nyaralás alatt komoly csata folyt köztem (a végén még inkább lányom) és Zsolt között, hogy kivezesse a foursquare TOP listáját (az én ismerőseim között, Zsolt ismerősit nem láttam). Persze nem tudtam legyőzni, de mindketten összeomlottunk a következő hétre, és már csak harmada pontot tudtunk begyűjteni.
Az gondolom, hogy ez a "szenvedély" nagyon inspiráló lehet más területekre is. A foursquare-es "hajsza" tapasztalatai/tanulságai olyan ötleteket adtak, amelyet a térképektől, térinformatikától nagyon távoli területeken próbálunk meg "hasznosítani".
A térkép saját (köszönöm Judit) készítésű, így nem jelölök meg forrást. Kíváncsi vagyok milyen ötletek érkeznek arra, hogy mit ábrázol a térkép.

2012. szeptember 3., hétfő

Nem létező országok kereszttüzében

Gyorsan ki kell jelentenem, hogy nem tőlem származik ez a jó cím, sajnos. Új megközelítésbe helyezi a azeri-magyar-örmény helyzetet/konfliktust, és megméri, hogy milyen gazdasági a kapcsolataink vannak a két országgal. Felfoghatjuk úgy is, hogy egy tematikus térképen csak két országot és az adatait látjuk.

Ha már térképeket keresünk ebben a témakörben, hogy találunk egyet Frei Tamás Facebook oldalán. Bár az nem derül, hogy az eredeti kép honnan származik.

2012. szeptember 2., vasárnap

A nagy négyes jövője

Érdekes témát vett a James Fee a blogjában: hogy alakul a nagy térképgyártók (TomTom/TeleAtlas, Nokia/NaVTeq, Google és OSM) jövője. Nehéz lenne bármit mondani, főleg annak függvényében, hogy látjuk a technológiai cégek jönnek, majd mennek. A TomTom/TeleAtlas és Nokia/NavTeq jövője - bár ki tudja, hogy milyen tulajdonosi körrel - valószínűleg biztosítva van, mert off-line (B2B) felhasználói is vannak jelentős mennyiségben.
Az OSM jövőjét valószínűleg megfesthetjük a Wikipediát figyelve néhány éves késéssel. Az eredményre majd visszatérünk :)
A Google vásárolja a lokális forrásokat, és erősíti a közösségi szerkesztést ... valószínűleg úgy gondolja, hogy nincs off-line világ a térképekben sem, és csak on-line szolgáltatással fenntartja a működést. Ez ellen dolgozik, hogy egyre többen döntenek úgy, hogy nem Google Maps alapú megoldást választanak mobil eszközön futó térképi szolgáltatásukhoz.
Meglátjuk, hogy milyen lesz az Apple térképe akkor, amikor már élesben kell kijönnie az ősszel.

2012. szeptember 1., szombat

Vega Magaslégköri Ballon Projket

Ennyi bejegyzés mellett nehéz visszaemlékezni, de úgy rémlik, hogy más készült bejegyzés olyan "amatőr" kísérletekről, amikor ballonnal küldtek fel eszközt, amely képfényképeket vagy videót készített. Most már csak egy Egérút kellene mellé :)

Magyarország a Twitteren

Egy nagyon régi bejegyzésben már foglalkoztunk Magyarország megjelenésével a Twitteren. Íme egy újabb kép, amelyen az olimpiai szereplés, és az azeri események nőtt meg az ország említettsége. A bejegyzések a kiadott napi publikus tweetekből származnak, és azokat vettük figyelembe, amelyekben a "Hungary" kifejezés szerepel.

Adatvizualizáció

Néha nehéz helyzetben vagyunk, mert nem tudjuk pontosan, hogy hol is vagyunk, és mit is kellene csinálnunk. A webes térinformatika sok esetben még mindig nagy ágyúkkal jön, és a szerverről próbál "tüzelni2, de látszik, hogy ma már a kliens oldal is nagyon jön fel, és valószínűleg elviszi a győzelmet.
A nagy kérdés az az, hogy mit nem tudunk megcsinálni kliens oldalon? Valószínűleg nagyon sok dolgot nem, de az átlagos felhasználó által igényelt térképi megjelenítések jelentős része áttehető kliens oldalra. A nagy kérdés mindig az, hogy a jelentős adatmennyiséggel hogyan birkózik meg a kliens, ma már a látszik, hogy nagyon sok adat levihető kliens oldalra, és a böngészők elbánnak vele. Régebben örültünk, ha a térképre ráraktunk egy feliratot, majd egy grafikont ... ma meg a megjelenítés egyik általános részévé a térképi megjelenítés ...
A fenti gondolatokat a alábbi kis lista adta, amely adatvizualizációval foglalkozik, és jelentős szerepet játszik benne a térképi megjelenítés.