2010. március 30., kedd

Címek 1.0 és 2.0

Két friss hír kapcsolódik a címekhez.

1.0 Az EURADIN projekt befejezésével egyidejűleg megrendezésre kerül az Első Európai Címfórum (1st European Address Forum).

Ha erre gondoljuk, hogy ez egy old-fashioned, akkor az OpenStreetMap-ból kinővő alkalmazás egy igazi 2.0-ás vetélytárs. A résztvevők két, teljesen különböző oldalt képviselnek: a hivatalos állami nyilvántartást, és az alulról jövő kezdeményezést.

2.0 Az OpenStreetMap alapjairól induló OpenAddresses izgalmas kihívást jelent.

Odáig rendben van a dolog, hogy megcsináljuk az ismert helyeket és belterületi részeket, de mi történik akkor, ha a
  • Hipp Kft magyarországi gyártelepét kell geokódolni vagy
  • Kálon keressük a Szilapos 1 címet.
Várom a javaslatokat!

A web 2.0-ás megoldások nagy rejtélye, hogy miért épp ez fogják szeretni, és hogyan vegyem rá az embereket, hogy nekem/önmaguknak/másoknak dolgozzanak.

2010. március 28., vasárnap

Deutsches Museum

Lassan húsz éve, hogy a Kvassays diákokkal meglátogattuk a múzeumot. Ugorjunk 20 évet, és nézzük meg, hogy mi látunk most a múzeumból a (tér)képen. Haladjunk sorrendben.

1. Google Maps
Nagyobb térképre váltás

2. Google Earth
Nem szoktam használni, de a 3D épületek miatt próbáljuk ki. íme az eredmény.

3. Bing Maps
4. BLOM URBEX

Az BLOM rendszerének érdekessége, hogy egyes rétegket ki- és bekapcsolahatunk (rajzolt fák és utak). Izgalmasabb lesz, ha ezeket a képeket majd desktop alkalmazás alá is megpróbálom benyitni, de ez már egy másik történet.

Lenin

A szavazás eddigi állásából már lehet sejteni az emberek gondolkozásmódját: kevés Leninről elnevezett közterület van hazánkban.
Újabb segítség: 1000-2000 közötti lakossal rendelkező települések közül 43 településen található Leninről elnevezett közterület. Aki még olvasta a korábbi bejegyzésekt az olvassa el, mert már közöltünk néhány "részeredményt".

2010. március 26., péntek

Frissítések

A januári Postafonos bejegyzésünket frissíthetjük a Cellanaplóban megjelent hír alapján. Eddig nem volt nagy siker.

Más. Frissítések érhetők el a Google Maps alatt. Íme.


View Larger Map

Mennyi? 30

A HVG-vel együtt érkezett az Audi Service tavaszi ajánlatait tartalmazó kiadány. Egy nyugodt percen belelapoztam, és természetesen a navigációs eszközökön akadt meg a szemem. Áruk ugyanaz, bár az egyik egy, a másik két DVD-n kerül szállításra :)
Érdekes volt a hazai, a feldolgozott úthálózat hosszára vonatkozó adat. Az egyik esetben 181.361 km, míg a másiknál 180.984 km. Hol veszett el vagy került hozzá 377 km ... vagy a marketingesek nem figyeltek? Ötleteket várom.
A térkép az úthálózat hosszából ítélve a NavTeq térképe lehet, mert a Tele Atlas számai jóval alacsonyabbak. Aki közelebbről tanulányozná az ajánlatokat az látogassa meg az Audi oldalát: http://www.audiszervizek.hu/Hifi_audio_kommunikacio.16.0.html.

2010. március 24., szerda

Népszámlálás 2010

Ez még az Egyesült Államok és nem Magyarország. Nekünk még másfél évet kell várni a népszámlálásra, ami 2011 októberében lesz.
A népszámlálási kérdőíveket postán kell visszaküldeni, és a visszaérkezés arányát térképen jelenítik meg. Ez egy Google Maps alapú interaktív térkép, amely jó ötlet, bárr a megvalósításba lehet, hogy hiba csúszott, nekem nagyon nehezen működött. Lehet, hogy rosszkor néztem.




Komoly szavazatok érkeznek a Leninről elnevezett közterületek számára vonatkozóan, bár felmerült a gyanú, hogy a szavazók nem olvassák a korábbi bejegyzéseket. Két korábbi bejegyzésben leírtuk, hogy 3 + 11 = 14 településen biztosan található Leninről elnevezett közterület. Ennek hatására ma elsősorban az '1-10' kategóriára érkezett a legtöbb szavazat.

2010. március 23., kedd

Az első fecskék

Évekkel ezelőtt az MME honlapja volt az első, amely Google Maps API-t használta térképi szolgáltatásra. A mostani fecskefigyelő hosszú időszakot ölel fel (1865-2010), bár nagy "hiányok" vannak ezen az időszakon belül. Látszik a térképen, hogy vannak lelkes megfigyelők, akiktől minden évben származik adat, így a figyelmetlen használónak úgy tűnhet, hogy mindig ott jelennek meg a fecskék. Jó lenne országos lefedetséget kérni.

1865-2010 közötti évek adatai

További segítség Leninhez: 500 lakosnál kisebb települések közül 11 településen található Leninről elnevezett közterület.

2010. március 22., hétfő

Szubjektív Budapest Tér-Képek pályázat

Sokadik alkalommal került tavaly ősszel megrendezésre a Fény-Tér-Kép konferencia, tavaly ősszel Alternatív ország(tér)képek címmel tartottam előadást, egy hónapja írtunk a Tér(beli) képet a térképbe címmel egy bejegyzést, és most itt vannak/lesznek a Szubjetív Budapest Tér-képek.
Hajrá mindekinek!

A szavazás továbbra is nyitott a Leninről elnevezett közterületekről. Annyi segítséget adunk, hogy három 10.000 főnél népesebb településen található Leninről elnevezett közterület.

2010. március 21., vasárnap

Minek nevezzelek?

Komoly hírek látnak napvilágot az ESRI környékén, akit érdekel az olvassa James Fee GIS Blogját. Itthon is megvan ez a probléma: esri vagy eszri. Várjuk a hivatalos álláspontot.

Változatlanság kora

Elkezdtek megjelenni a választási térképek, természetesen csak OEVK/EOVK szintjén. Ma már nem nagy probléma megjeleníteni egy térképet, rárakni valamilyen animációt, amitől jól néz ki. A probléma csak ott van, hogy nem nagyon foglalkoznak a térképek tartalmával. Íme a NOL weboldala, ahol még mindig nem vették figyelembe, hogy 2002-ben hat település Veszprémből átkerült Győr-Moson-Sopron megyébe. (További részletek a letölthető pdf 103. oldalán.)


Könnyű kiszúrni ezt a hibát, és "okosnak" lenni, mert az átcsatolás miatt lett egy "farka" Győr-Moson-Sopron megyének.
Az alábbi kép egy viszonylag rendes térképet mutat, ahol a közigazgatási határokhoz és több EOVK-s települések esetén – a cím mélységű adatokból kialakított –a szavazókörök határaihoz igazódnak a választókerületek. Az így felépülő térkép lehetőséget biztosít arra, hogy a választókerületek után a településekn belül a szavazóköri eredményeket is megjelenítsük.

小琉球 Egy kicsi sziget Tajvan mellett

小琉球 azaz Xiaoliuqiu egy kis sziget Tajvan nyugati oldalán. Komppal 45 perc alatt elérhető Dongangból. A sziget igazán kicsi, robogóval 1 óra alatt kényelmesen megkerülhető, de pihenésre csendre, búvárkodásra vágyóknak ideális.
A weboldalt egy ott lakó ismerősöm készítette otthona iránti szeretet és térképes foglalkozása ötvözeteként. A térkép alapja légifotó.
Az oldal csak kínai nyelvű de fordító segítségével érthető :). Akinek kis négyzetek jelennek meg a fordítás akkor is működik.
Az elhelyezkedés Google térképen nézhető.
A komp előnye hogy robogót is visz tehát gyors kirándulás is egyszerűen megoldható pl Kaohsiungból, mint ezt egy régi albumom mutatja még 2007-ből.

2010. március 20., szombat

Budapest 2010

A következő négy év érdekes lesz a térinformatika szempontjából is, hiszen vannak megoldandó feladatok például az egyéni országgyűlési választókerületek átalakítása, és vannak felmerült ötletek/javaslatok: önkormányzatok számának csökkentése, budapesti kerületek számának csökkentése, amelyeknek van térképi vonatkozása is.

A kerületek száma több körben érte el a jelenlegi számot (1873, 1930, 1950, 1994).

Budapest kerületeinek áttekintő térképlapja 1948-ból
(Forrás: Budapest régi térképei II. rész, Arcanum)

Jelenleg is megvan a jogszabályi háttér a kerületek határának és számának megváltozatására: az 1999. évi XLI. törvény a területszervezési eljárásról. Többféle elképzelés is létezik arra, hogyan kellene megváltoztatni/összevonni a kerületeket. Aki mélyebben érdekel, az induljon el az Urbanista blogon.

A budapesti kerületek már most sem nagyon használhatók, ha üzleti térinformatikai elemzéseket végzünk, hiszen 23 – önmagában sem homogén – rész jelenik meg a térképen. A városrészek már jobbak lennének, hiszen a városrészeknek már részben homogéneknek kell lenniük.
Ha tényleg "összevonásra" kerülnek a kerületek, és adatszolgáltatás is csak az új, nagyobb egységekre történik, akkor Budapest "elveszett", néhány nagyobb folt lesz csak, amely jó eséllyel semmilyen térbeliséget sem mutat majd.
Egyetlen lehetőség lesz, ha lemegyünk az utca szintjére.

2010. március 18., csütörtök

Pictometry

A GISOpen konferencián egy érdekes előadást láttam, ami illeszkedik, sőt kapcsolódik az egy hónappal ezelőtti bejegyzésekhez.
A légifotó készítése során nemcsak függőleges irányban, hanem további négy irányban készítenek felvételt, amiből előállíthatók a "térbeli" objektumok, épületek. Ez lehetővé teszi, hogy a képeken mérjük, körbejárjuk, stb.
Körbe már járhatunk épületeket - lásd Google és Bing Maps - de mérni még nem lehet, de normális/átlagos webező nem is akar.
Nem is képeket árulnak, hanem szolgáltatást, amiben a felhasználó távolról éri el az adatokat/képeket, de azokat használhatja desktopos rendszerekben (ArcGIS Desktop, MapInfo), illetve a biztosított fejlesztői környezetek segítségével beépítheti saját alkalmazásaiba is. Csak meg kell rendelni, és elérhető az ország bármely részére, bár elsősorban a beépített területeketre koncentrálnak.
Akit többet is szeretne tudni a Pictometry-ről, az látogassa meg az alábbi oldalt: www.blompictometry.com

A pictometry-hez természetesen tartozik angol nyelvű wikipedia cikk, illetve számos Youtube video, bár ezek most elég gyengék.

A címkékhez felvettem a "fénykép" kifejezést, mert nem igazán tudom, hogy mit kellene használni ehhez a bejegyzéshez, illetve az előző hasonló jellegű bejegyzésekhez (pl. Bing Maps Photosynth). Legjobb talán Kákonyi Gábor "Fény-Tér-Kép" megközelítése lenne.

2010. március 17., szerda

2010. március 16., kedd

Több szem többet lát

Ma este kérdezte egy ismerősön, hogy mi található a lenti térképen látható kitakart helyen.


Nagyobb térképre váltás

Azt is mondhatnánk, hogy egy rendes ember ismerje saját települését, országot, de mindent nem lehet, jgy nem tudtam, hogy mi van ott. Sajnos a Google térképét se nézhettem meg ..., bár néhány gyanús jel feltűnt a térképen: Fázis utca, Országos Villamostávvezeték Zrt.
Irány a versenytárs, mit mutat a Bing Maps? Ezt: http://www.bing.com/maps/explore/#/5svmwl4d84b067xj


Így nagyon hasznos volt a Google részéről, hogy kitakarta a térképről ezt a részletet, csak éppen az automatikusan felhasznált POI-k miatt még sem rejtette el a kitakart objektumot.

2010. március 15., hétfő

Anno 1996

Még mindig visszautalunk egy néhány nappal korábbi bejegyzésünkre, amelyben a kezdetekről volt szó. Íme két oldal, amely azóta is fennmaradt.
Köszönet az ELTE-nek az oldal fenntartásáért.

Mindenképpen meg kell emlékezni az NCGIA Core Curriculum, 1990 magyar változatáról, amely igazi összefogás volt a szerzők, a fordítók és minden közreműködő/támogató részéről.

100.

Elértünk a 100. bejegyzéshez, ami valószínűleg nem minden blog, főleg nem térképes esetében következik be.
Amikor a nevet és a szolgáltatót kerestem sok olyan oldallal találkoztam, amely lelkesen elindult, de utána el is halt. Jó/rossz példa erre a http://valasztasiterkep.blog.hu/, amelyen két bejegyzés született, de ha rákeresünk a "választási térkép" kifejezésre a Googleben, akkor a harmadik helyen hozza fel.
Mi is igyekszünk azon, hogy az oldalunk látszódjon, és nem vesszen el a internet óceánjában.

A 100. bejegyzésnek valami komolyat szerettem volna, de a kihasználva háromnapos ünnepet Kőszegen jártunk, és a turistatérképet tanulmányozva akadtam a "volt lőszerraktár" feliratra a Lukácsháza és Nemescsó közötti területen.


Nagyobb térképre váltás

A kerítésig könnyen el lehet jutni, de az "sajnos" zárva van, ember nem lattunk csak egy aprócska kutyát így visszafordultunk. Az interneten rögtön lehet információt találni róla, még ha nem is túl sokat. Ki gondolta volna ezt 20 évvel ezelőtt?

A 200. bejegyzést megpróbálom komolyabbra venni :)

Kerékpárút

Az előző bejegyzéshez, a Google kerékpáros útvonaltervezéséhez találtam egy érdekes angliai oldalt Mapperz blogjában (lásd "Érdemes olvasni" cím részt). Egyedi fejlesztés, amely az OSM térképére épül, érdemes megnézni, és visszatérni két év múlva, hogy hogyan bírja a versenyt a Google nyomulásával szemben. Itt lehetnek meg azok az előnyök, amit a közösségi adatgyűjtés adhat.

A "Kiváló Magyar Kerékpáros Térkép 2009" pályázat eredményhirdetésén hamarosan megtudhatjuk, hogy mit tudunk "papír" kategóriában.

2010. március 11., csütörtök

Kerékpárút

Bár az időjáráson nem látszik, de hamarosan itt a tavasz és elővehetjük kerékpárjainkat. Erre időzítette a Google is a kerékpáros útvonaltervezés bejelentését.



Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy mikor lesz elérhető a funkció Magyarországon. Ehhez egy dolog kell: adatbázis, ami azonban többféle forrásból is származhat.
  1. Van hivatalos hazai adatbázisunk (Kerékpárút Nyilvántartó 2.0).
  2. Lehet-e adatbázist építeni web 2.0-ás alapon?
Vannak kezdeményezések (www.bringautak.hu, www.geologika.hu), és ezen kívül néhány szkennelt térkép, de nem látszik az az erő, mint a turistautak.hu-ban.

Át lehetne-e adni valamilyen módon a Google számára adatokat, és természetesen folyamatosan karbantarni, és ezért "cserébe" kapnánk egy jó tervezőt?
Érdekes megoldás lenne egy ilyen adatbázis web 2.0-ás alapon történő karbantartása, amire már vannak utaló jelek: funkciók (pl. vonalrahúzás), sőt alkalmazások is (saját térkép beépítése).
Ha technika kihívásokat megoldjuk, akkor jön még kell egy csapat, amelyik felépíti és karbantartja az adatbázist.

Ha látni szeretnénk, hogy hol kerékpárút-fejlesztések, akkor továbbra is látogassuk az EUTÉR oldalát.

2010. március 10., szerda

A mennyiség és minőség kérdése

Az elmúlt heti HVG-ben megjelent térképek nem hoztak nagy látogatottságot térképi oldalainkra, de a tegnapi Metropolban az EUTÉRről megjelent cikk a napi átlaghoz képest jelentősen megnövelte az EUTÉR latogatottságát.
Magáról a Metropol oldaláról kevés (néhány tíz) látogató jött, de az oldal közvetlen elérése, illetve a Googleben az oldalra történő keresések száma jelentősen megnövekedett.

2010. március 9., kedd

Az első on-line térképi alkalmazás

A webisztánon megjelent írás, illetve előzménye számos elsőséget felsorol az internet történelméből. De vajon melyik volt az első on-line térképi alkalmazás?
A Google itt "csődöt" mond, mert mindenképpen az "első internet térképet" hozza ki, amelyen az ARPANET hálózatát látjuk.
Emlékeimben – 1997-1998 – a Mapquest oldala, illetve a bankkártya elfogadóhelyek maradtak meg. Ekkor jelentek meg az ESRI első internetes publikálást biztosító rendszerei ... és jó eséllyel Magyarország még egy üres folt volt.

Ha valakinek van ötlet, hogy mi volt az első on-line térképi alkalmazás az ossza meg.

Mióta van Google Maps, azóta nem nagyon látogattam a Mapquest oldalát, de most megnéztem.
No comment ... mindenki nézze meg a lenti képeket.
A legfelső szinten az AND térképét látjuk, ami egy nagyon régi állapotot mutat a 2003 végéről.
Egy szinttel lejjebb már jobb a NavTeq térképe, mert látszik az összes autópálya.

2010. március 4., csütörtök

Parlamenti képviselői jövedelemlista 2.0

A korábbi bejegyzés hatására megjelentek a térképek a hvg Reflex rovatában, illetve a két korábbi térkép mellett néhány új, részletesebb is készült.

Ha a 2009. évi jövedelmeket nézzük, akkor a parlamenti képviselők jövedelmének szintjén az ország nem mutatja azt a szétszakítottságot, mint például foglalkoztatottság területén. Mindenhol lehet „jól keresni”, nem függ attól, hogy hol található a választókerület.

Ha csak a parlamenti munka után kapott, 2010. január elsejétől érvényben lévő javadalmakat vesszük, akkor már egy markánsabb térbeli képet kapunk, amely Budapesttől távolodva egyre növekvő javadalmakat mutat. Ennek oka, hogy a választókerületi pótlék a tiszteletdíjtól – az alapdíjtól és a pótdíjaktól –, valamint a választókerület központjának Budapesttől mért távolságtól függ. Aki távoli választókerületből érkezik és többféle funkciót is betölt, annak jelentősebb mértékben nőhet a javadalma.


Lakhatási támogatást a vidéki képviselők 90 százaléka igényel, de két budapesti választókerület képviselője is igényel támogatást. A vidéki kivételek közé tartoznak nagyvárosok polgármesterei és az államigazgatásban dolgozó, de vidéki választókerületben mandátumot szerzett képviselők. A választókerületi pótlék és a lakhatási támogatás együttesen akár másfélszer nagyobb lehet, mint maga a tiszteletdíj.


Az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló 1990. évi LVI. törvény a képviselők javadalmazása esetén szerepvállalást és az „ingázást” támogatja.

További információ:

A térképek pdf formátumban letölthetők a www.geoindex.hu oldalról.

2. EURADIN Magyar Nap

2010. március 23-án kerül megrendezésre, a 2. EURADIN Magyar Nap, amelynek célja, hogy bemutassa az EURADIN projekt jelenlegi helyzetét – a nemzetközi és hazai fejlesztéseket –, illetve megszólítsa azokat a hazai állami és piaci szereplőket, akik nagy mennyiségű címet kezelnek és nap mint nap használnak. További információ: http://euradinhu.blogspot.com/

2010. március 2., kedd

Privacy

2002 környékén azt gondoltunk, hogy itt a helyfüggő szolgáltatások kora, minden mobilszolgáltató térképek vett, és elindította a hálózati pozíciónáláson alapuló szolgáltatásait, de sajnos nem jött el az "aranykor".
Pár év szünet, és a mobilszolgáltatók már csak az adatátvitelt, és részben az eszköz biztosítják, de az alkalmazások már alulról jönnek. Megismerkedtünk A-GPS-szel, a Google Latitude/Térkép szolgáltatásával, de már otthon ülve vagy éppen a tengerparton nyaralva is megoszthatjuk helyzetünket, tudathatjuk, hogy hol vagyunk.
Lassan eljött az ideje, hogy szabályozzák a "helyzetünkkel" kapcsolatos infromációk kezelését/felhasználhatóságát. Aki erről szeretne olvasni, az kattintson IDE.
Akinek volt ideje végigolvasni az anyagokat, azoktól várjuk a véleményeket.

2010. március 1., hétfő

A verseny elmegy mellettünk ...

A Google is elérhetővé tett felhasználói fényképeket a Street View-ban, hasonlóan a néhány nappal korábban említett Bing-es PhotoSynth megoldáshoz hasonlóan.
Budapestről természetesen semmi, hiszen a Street View-t sem engedtünk. De sovány vigasz, hogy Prágában megtaláltam azt a szállodát, ahol két éve aludtunk.


Két gondolat, ami a szombati bejegyzésből kimaradt. Gyermekeim (10, 15) látták a Norc képeit, mire a kisebbik megkérdezte, hogy miért nem lehet "bemenni" az épületbe, amit éppen nézünk, mire a nagyobbik azt mondta, hogy ha mások látnák, hogy mi van bent, akkor kirabolnák. Emlékszünk még a kapcsolódó bejegyzésekre?