2012. február 29., szerda

Szélirány

Az adatvizualizációval kapcsolatban jogosan merülhet fel a kérdés: hol oktatják. Nem tudom a választ, de nagyon erősen határterület, az informatikai, a vizuális művészetek (?) és a lenti "film" alapján a térképészet felségterületeit is érinti.

Mindenképpen érdemes elmenni a forrásra és megnézni az "alkalmazást", mert ez nem film, hanem valós időben történő adatmegjelenítés ... tematikus térkép?

Help me!

Mióta elérjük a Google Map keresőjét elkényelmesedünk, és nem teszünk semmit csak beírjuk a keresett címet, és megkapjuk az eredményt. Én is kényelmes lettem, így 20 perc után feladtam, hogy megtaláljam a keresett címet. Aki tud segítsen :) ... az alábbi címet keresem.
Akat Mah. Açelya Sokak No:41
5. Gazeteciler A18/8 34335 
Etiler, Beşiktaş İstanbul
 

Kicsi ... de a miénk

Mindig találni érdekes térképi alapú megoldásokat a weben, és mindig elcsodálkozunk rajta ... néha azt gondoljuk, hogy ez varázslat. Ebbe a kategóriába tartoznak azok a megoldások, amelyek a hálózati lefedettséget mutatják be. Most elkészült egy alkalmazás, amellyel az Egérút minőségének a javítását támogatjuk úgy, hogy tudjuk milyen térerősségű területen használják az eszközt. Ez természetesen nem összevethető a professzionális mérőeszközökkel, de a számosság miatt érdekes adatokat szolgáltathat.
Mi is sokat tanultunk, akár magáról az Androidról is, hiszen sokan használják/juk még fejlesztésre is, de nagyon óvatosan kell bánni a kapott adatokkal, mert azok gyárónként és modellenként mások lehet, és akár hibásak is.
A térkép az Egérút Androidos verziójának mérési alapján készült a Vodafone hálózatára, bár a kinyerhető információk alapján nem mindig egyértelmű, hogy GSM vagy UMTS. A mért eredményeket erősen befolyásolja a készülék, annak elhelyezési módja és még számos más tényező, így nem tekinthetők az adott hálózat tényleges erősségének.

2012. február 28., kedd

Régi térképek tára

A katonai felmérés térképeivel, már több bejegyzésben is foglalkoztunk. Most egy angol oldalt találtam, amely régi térképeket mutat be egy Google Maps alapú térképi keresővel. Első pillanatra azért örültem meg az oldalnak, mert elhozott rögtön Budapestre (ez persze nem nagy ügy, ha az irodából nézem meg), illetve találatokat is adott. Nem túl sokat, de mégis csak valamennyit :)
A résztvevőket elnézve ez egy projekt volt/van, kérdés, hogy milyen hatékonysággal képes a túlélésre és a folyamatos frissítésre.

2012. február 27., hétfő

Élet vagy halál?

A sikerekről mindig tudunk, a kudarcokat csak ritkábban jegyzi fel/meg a történelem. Az Android Marketen sokon keresik a kihívást a Google Navigation alkalmazással szemben, és mint látható váltakozó sikerrel. Két példa, amely két szélsőséges esetet mutat.
A Skobbler által az OSM-re fejlesztett navigációt gyakorlatilag "meghalt", míg a Sygic alkalmazása elérte az 5 millió letöltést.



2012. február 26., vasárnap

Baloldali vagy jobboldali kormány?

A tegnapi nemzetközi kitekintést folytatva ismét egy térkép, amellyel az Földünk országairól szeretnénk áttekintést adni. A kormány többértelmű szó, de viszonylag könnyen kitalálható, hogy melyikre gondolok.
forrás wikipedia

2012. február 25., szombat

A metál elterjedés

Az "Ez gáz" című bejegyzésre kaptam az alábbi térképet. Ezt gyorsan kirakom, de majd keresek olyat, amelyen a magasabb arány az Egyenlítő mentén lesz található :)
Köszönet "depo"-nak a térkép elkészítéséért, mert ha megnézzük a forrást, akkor látjuk, hogy csak országonkénti listát kapunk, ami után még kell dolgozni

2012. február 22., szerda

Ez gáz!

Kezemben az Erzsébet utalvány, és lelkesen elindulok, hogy használjam. "Öregedő férjecske" lévén nem kezdtem el a marketeken/sztorokban alkalmazás után kutakodni, hanem felmentem a weboldal, és az ottani elfogadóhely-keresőt kezdtem el használni.
Az első 10 másodperc után felmerült bennem: én vagyok a hibás, hogy nem látok üzleteket és térképet, csak címeket. Gyorsan kiderült, hogy a hiba nem a felhasználóban van, hanem az alkalmazásban. Képként is berakom ide a III. kerületi keresés eredményét, mert remélem, hogy hamarosan megváltozik a kép, üzleteket és térképet kapok vissza. Egy ilyen alkalmazás megvalósítása kb. minimum feltétel akkor, ha egy informatikust felveszek dolgozni. Ha nem tudja két nap alatt megcsinálni, akkor ne is jöjjön.
Szavazzatok: szerintetek megcsináljam ezt az alkalmazást az Erzsébet utalvány támogatására?

Aki látja, hogy változott az oldal az szóljon, és frissítem a bejegyzést.

2012. február 18., szombat

Hol a határ?

A határ folyamatosan kitolódik. Régebben egyszerűbb volt a helyzet: vittem a térképet, az iránytűt .... később nézegettem a webes térképeket, elkezdtem használni a kézi GPS-t ... majd megjelent a Google Maps az űrfelvételekkel ... elindultak az on-board navigációk ... majd minden felköltözött a mobiltelefonra. E folyamat végére kicsit lazábbak lettünk, már többen is tudják (lásd Facebook, fourquare, waze), hogy merre járunk. Talán nyíltabbak és engedékenyebbek, de reméljük tudatosabbak is lettünk a helyzetünkkel kapcsolatban.
A navigáció a technikai megoldásokon kívül nem hozott jelentősebb változást az elmúlt években, kivéve a közösségi navigációt (waze, Egérút). Így érdekesnek tűnt a Microsoft ötlete, amely nem a szokásos feltételek, hanem a bejárandó útvonal biztonsága szerint tervezte meg a gyalogos navigáció útvonalát. Legyünk őszinték, ezek a szempontok sokszor bennünk is felmerülnek, amikor gyalogolunk.

"As a pedestrian travels, various difficulties can be encountered, such as traveling through an unsafe neighborhood or being in an open area that is subject to harsh temperatures. A route can be developed for a person taking into account factors that specifically affect a pedestrian. Moreover, the route can alter as a situation of a user changes; for instance, if a user wants to add a stop along a route." (forrás)

Támadások érték a Microsoftot ezért az elképzelésért, pedig nem csinált más, mint a népszerű crime mapping-nek talált egy igazi alkalmazást. Ha ingatlanvásárláshoz, mint információt szolgáltatjuk a bűnügyi fertőzöttséget, akkor meg is engedhetjük, hogy elkerüljük ezeket a területeket. Technikailag érdekes kérdés, hogy az időre vagy úthosszra hogyan fordítjuk át fertőzöttséget vagy teljesen kizárjuk ezeket a területeket az áthaladásból.

Valentin nap

2012. február 12., vasárnap

Norvégia költözik

Már több bejegyzés is szólt az "open data" elérhetőségéről, de nem igazán láttunk jó felhasználást. A norvégiai példa, az országon belüli költözéseket mutatja be egy éven belül, illetve ezeket meg is szűri jövedelem és életkor szerint.
Tanulságos elolvasni a videóhoz tartozó bejegyzését is, amelyből kiderült, hogy a sajtó nem ilyen hasznos dolgokra vesztegeti az energiáját, hanem sokszor megmarad ugyanazon a szinten, mint nálunk.

Változatok egy témára

Már többször szerepelt hasonló térkép, de mindig érdemes alaposan végignézni őket.

Ésszel járom be a Földet.

 A Földgömb magazin mottója jutott eszembe, amikor megláttam ezt a térképet. Arra tényleg jó, hogy szembesüljünk a 2010-es olajszennyezés kiterjedésével, de nagyon kell vigyázni, amikor áthelyezzük az óceánról a szárazföldre.
Érdemes meglátogatni az eredeti oldalt, és visszahelyezni az olajfoltot a Mexikói-öbölbe.

2012. február 8., szerda

15 perc hírnév

Mindig lelkes vagyok, de néha nem értem a világot. Dolgozom rajta, hogy viszonylag értelmes bejegyzések legyenek, még ha nem olyan kidolgozottak, mint Ny. Gábor írásai vagy látványosak, mint T. Gábor képei.
Erre két őrült bemegy Hummerrel a Balatonba, mi csinálunk egy poént az Egérúton, megjelenik ebből pár másodperc a RTL Klub híradójában – kétszer is – és a megjelenés időpontjában azonnal megugrik a látogatottság. Ehhez az is hozzájárult, hogy a "Hummer sétány" kifejezésre a blog jön fel első találatként. Ilyen világot élünk :)
RTK Klub Híradó 19.30-as kezdéssel

RTL Klub Híradó a Barátok közt szünetében

Hummer sétány 2.0

Az RTL Klub is reagált, kb. 35. másodpercnél van a számunkra érdekes rész.
http://www.rtlklub.hu/hirek/belfold/video/157827

Hummer sétány

Az Egérút gyorsan reagált, és felvette a Hummerek tervezett útját és navigálhatóvá tette. Aki keresni szeretné az Siófok Hummer sétányt üssön be.
Aki nem hiszi az töltse le az Egérutat az Android Marketről és próbálja ki. Ráhajtottunk az 1000 lájkra a Facebookon, így minden segítséget örömmel veszünk.

2012. február 7., kedd

Térbeli nem-kapcsolat

Azt gondolom nem kell hosszabb fejtegetés a térkép megértéséhez és a kapcsolat - még ha negatív irányú is - felfedezéséhez. Azok képviselők tiltakoznak a szélerőművek ellen, akik választókörzetében viszonylag kevés található.
A Google Maps nagyítási szintjeinek köszönhetően nem lehet jó képet csinálni, így mindenképpen érdemes megnézni az eredeti térképet. Itt érdemes megemlíteni a korábbi, Data journalism című bejegyzést, amely pont erről szólt: keressünk adatokat, elemezzük őket és az alapján kerítsünk köré egy sztorit/cikket.

Kerékpárút-fejlesztés

Indexen átvett egy bejegyzést a Kerékagy blogról a kerékpárút-fejlesztés pályázati támogatásáról, amelyhez térképet is mellékletek. Maga a kép nem túl nagy, de élő linket is kaptunk az NFÜ Térképtér alkalmazásához.

2012. február 6., hétfő

Népszámlálás 2011

Megkezdődött a tavalyi népszámlálás eredményeinek publikálása, legalábbis Romániában.
 forrás

A térképen a forrás javítja, köszönjük az észrevételt.

2012. február 4., szombat

Miért éppen Ádám?

Felvetődött a kérdés, hogy jogosan nyerte-e meg Ádám a pezsgőt. A válasz az, hogy igen, bár kétségtelen, hogy nem azt az utat választotta, amelyet szerettem volna. Ő a "brutal force" megoldást választotta beütötte a Google-be a megfelelő kérdést és megkapta a helye választ: 42.
Az "idősebb" korosztály értékelte a kérdést, és visszaemlékezett arra, amit az 1854-es kolerajárványról, dr. John Snowról, a kútról és a térinformatika első alkalmazásairól tanult.

2012. február 3., péntek

Malév búcsú

Nem túl egyedi a térkép, bár csak néhány óráig él, de jobb még nem érkezett. Továbbra is várok térképeket.
forrás

FRISSÍTÉS (22:45)

Nyertesek és vesztesek

Nem gondoltam volna, hogy előző London című bejegyzés majdnem történelmi jelentőségű lesz.
VESZTESEK: Vasárnap este jöttünk meg Londonból Malév géppel, és ma már tény, hogy ezzel a felállás nem utazunk többet. Mivel a Malév csődjéről elég nagy vita fog kialakul, így ebbe most nem mennék bele. Várok viszont – a téma aktualitása kapcsán – térképeket a Malévval kapcsolatban.

NYERTESEK: Két fórumon – a blogon és a Facebookon – is megjelent a londoni képpel kapcsolatos verseny, de végül 100 százalékos eredmény a blogon született. Azzal nem számoltam, hogy valaki képre keres majd "water tap" kifejezéssel és így kap vissza egy térképet.

Nagyobb térképre váltás

Végül nem ez a megoldás lett a nyerő, hanem Ádám válasza: N51.513483 W0.136133
Ádám jelentkezzél a pezsgőért !