2010. december 24., péntek

Hajtogassunk térképet karácsonykor is

Tudjuk, hogy a térképek sokoldalúan felhasználhatóak, de jó ha megtanuljuk, karácsonykor is jól jön, ha van otthon egy-két szép térkép! Lehet gyakorolni a térkép hajtogatást (sajnos ezt a módszert nem tanították az ELTE-n, van még mit pótolniuk!) :)


Békés Karácsonyt kívánok én is minden olvasónak!

Boldog Karácsonyi Ünnepeket!

Próbálkoztam azzal, hogy térképet rakjak ki, de a szokásos témákon kívül (lesz-e hó, hol található a legközelebbi elárusítóhely, Karácsony-szigetek) nem találtam jó térképet, így az egyenjogúság miatt maradt a lenti video és a két térkép.

A sör kedvelőinek

2010. december 22., szerda

Újrahasznosítás

Ha sok papírtérkép található otthon vagy az irodában, akkor hasznosítsuk. Íme egy profi megoldás Matthew Cusicktól.

2010. december 20., hétfő

Magyarország szubjektív atlasza

Holland kezdeményezés nyomán készült el Magyarország szubjektív atlasza. A projekt vizuális szemszögből próbálja bemutatni korunk kulturális és nemzeti identitását.
Egészen különös dolgok sülnek ki abból, mikor dizájnerek és kreatív grafikusok térképeken mutatják be ötleteiket.

2010. december 19., vasárnap

Hol laknak a gazdagok?

Az üzleti térinformatikához kötelező olvasni olyan forrásokat, mint például a Burzsuj blog. Itt jelent meg egy cikk arról, hogy hol laknak azok, akik legalább évi 30 millió dollárt keresnek. Kalifornia logikus válasznak tűnik az első helyre, de ha nem az abszolút számokat nézzük, hanem a 100.000 lakosra jutó arányt, akkor már más a (tér)kép.

Legalább évi 30 millió dollárt keresők 100.000 lakosra jutó száma
Forrás: www.wealth-x.net

Rögtön felkerül a térképre Washington D.C., Wyoming, New York, Montana, és csak utánuk következik Kalifornia, amelyik a legnépesebb állam.

Tudom hová költöztél tavaly nyáron

Tamás tegnapi bejegyzésében a népszámlálásra készült, de lássuk be, a népesség nyilvántartási adataink közzétételén is van hová fejlődnünk. A Forbes honlapján publikáltak egy térképet, ahol azt elemezhetjük, hogy a 2008-as évben, USA-ban a belső migrációk hogyan zajlottak. Mindezt megyénkként kérdezhetjük le, külön látszik a befelé mozgás és a kifelé mozgás.

(Klikk a képre az interaktív térképért)

Keleti súlypontok

Azt hiszem egy erős "no comment" elég a Google Earth űrfelvételek utolsó frissítéséhez, hiszen mindenki érti a lényeget. A frissítés kml formátumban ITT érhető el.

2010. december 18., szombat

Open Spot

Nehéz eldönteni, hogy van vagy nincs új a Nap alatt. Jó ötlet a Google Open Spot alkalmazás, de kérdés, hogy sikerül-e elég felhasználót begyűjteni az alkalmazáshoz.
Parkolóhelyet találni nehéz, de ha valaki megmondja, hogy éppen elhagyott egy helyet a közelben, akkor lehetne esélyeim, hogy az még szabad legyen, mire odaérek. Ez az elmélet, de majd meglátjuk, hogy mit hoz a gyakorlat, bár még hazánkban nem elérhető a szolgáltatás.
Itthon jelenleg még csak a dugófigyelés területén léteznek hasonló közösségi alkalmazások: www.mytraffic.hu, www.jitti.hu.

Író-olvasó találkozó

Szerdán sikeresen lezajlott a találkozó, felajánlások érkeztek potenciális íróktól, illetve abban maradtunk, hogy az off-line találkozókat is folytatjuk, a következőt már valamilyen tervezett tematika mentén tarjuk meg. Az on-line média is megemlékezett a találkozóról.

Merjünk nagyot álmodni

A teljes videoért kattints IDE, és nézd végig.

Térképpel a népszámlálás felé

Várom percet, hogy a hazai írott sajtó on-line változatai ilyen térképekkel jelenjenek meg. Ha jól gondolom, akkor minden adott (lesz) hozzá, csak mindenkinek akarni és engedni kell, hogy legyenek ilyen oldalak.

2010. december 14., kedd

Facebook a térképen

Az on-line kapcsolatokat holnap személyes találkozóvá alakítjuk. Továbbra is lehet még JELENTKEZNI a holnapi találkozóra.

2010. december 11., szombat

Író-olvasó találkozó 4.0

A találkozó 2010. december 15-én 18 órakor lesz a Batthyány tér környékén. Pontos helyszínt e-mailben kapják meg azok, eddig jelentkeztek. A helyfoglalás miatt kérem, hogy aki még jönne, az jelentkezzen EZEN A LINKEN, illetve további info: író-olvasó találkozóA foursquare-rel bejelentkezők között egy üveg pezsgőt sorsolunk ki!
Nincs előre meghatározott tematikája a találkozónak, visszajelzést szeretnék kapni az elmúlt egy évről, és a jövőbeli irányokról szeretnék beszélgetni, ehhez ötleteket kapni. Az eddigi jelentkezésekből az látszik, hogy különböző, de a térképekhez, térinformatikához kapcsolódó területekről érkezik a társaság, így találunk közös témát.

2010. december 10., péntek

Csapataink harcban állnak

A FaceBook rendületlenül tör előre, és teszi kékké az egész bolygót. Az állva maradt országok komoly kihívást jelentenek, elég csak Kínára és Oroszországra gondolni, ahol erősek a helyi szereplők, hiszen a Google sem a piacvezető kereső.
World Map of Social Networks
Forrás: http://www.vincos.it/world-map-of-social-networks/

200 ország, 200 év 4 percben


Forrás: BBC Four Hans Rosling's 200 Countries, 200 Years, 4 Minutes - The Joy of Stats
Köszönet Andrásnak.

2010. december 9., csütörtök

Gyűrhető térkép

Az ötlet kétségtelenül jó, hiszen hasznos a navigáció, ha autóban vagyunk, de városban sétálni jobb egy papírtérképpel, főleg ha tartós.
Forrás: HVG 49. szám, Emanuele Pizzolorusso

Versenyképesség

Kis hazánk komoly térképészeti hagyományokkal büszkélkedik, és a romániai térképkészítés mögött is sokszor magyar háttér/szakértelem áll(t). Ennek örömére most Romániában kétféle streetview szolgáltatás is működik egy a Norctól, másik a Googletől. Hogy is van ez?

View Larger Map

2010. december 8., szerda

Mi történik akkor, ha a GIS is keletről érkezik?

Erősen aggódunk :) ... de van valakinek tapasztalata a SuperMapről? A hamarosan megérkező kéthetes szünet remek lehetőség arra, hogy kipróbáljam a 60 napos verziót :)

2010. december 6., hétfő

Google Autocomplete

Közel hét milliárd ember él a Földön, amiből sokan ráérnek, és a címben említetthez hasonló dolgokat találnak ki.

Kipróbáltam két államra, és működött. Megnéztem a magyar megyéket is: közigazgatási hivatal, volán ... Akinek van ideje próbálja ki.
Köszönet Antinak és a Facebooknak a forrásért :)

Csak az a fránya Duna nem volna ...

Kipróbálva a helyi keresést beírtam a Budapest, Silvanus sétány, kávézó keresőszavakat, és az alábbi eredményt kaptam ...


2010. december 4., szombat

Népszámlálás 2010, Kína

A hírt olvasva megnéztem, hogy mit is tud a Nagy Testvér ezen a területen. Erős csalódás ért, mert az utolsó friss információ 2002-ből származott (legalábbis angolul).
Gyorsan kiderült, hogy egy amerikai szervezet gyűjti össze és publikálja az elérhető adatforrásokat (http://chinadataonline.org/). Itt már térképek is elérhetők, bár mérték hiányában sok esetben találgatni lehet.

Író-olvasó találkozó 3.0

A találkozó 2010. december 15-én 18 órakor lesz a Batthyány tér környékén. Pontos helyszínt e-mailben kapják meg azok, eddig jelentkeztek. A helyfoglalás miatt kérem, hogy aki még jönne, az jelentkezzen EZEN A LINKEN, illetve további info: író-olvasó találkozó.

2010. december 3., péntek

Googletől az aranyérig

A cím értelmezéséhez először nézzük meg a lenti termékismertetőt a Googletől. Én is ezt tettem.

Az ismertetőben még térinformatika is volt, hiszen az ajánlásnál figyelembe vette az éttermek közelségét. Elkezdtem kipróbálni a videoban ajánlott Hotspot szolgáltatást, és értékeltem néhány éttermet, amelyet szeretek. Cserébe a Google azt ígérte, hogy kedvemre való helyeket ajánl nekem ("we learn a bit more about your tastes, so you'll get better recommendations the next time you search")
Az alábbi eredményt kaptam, amely a jobb alsó sarkot ajánlom mindenkinek a figyelmébe. Ezt biztosan nem szeretném :(

A 40 milliós játszma

Mások is írnak blogot, néhányat olvasok is, így viszonylag könnyű friss információhoz jutni. A comment:com hasábjain jelent meg írás, amely a címben szereplő vetélkedőről szól, illetve az abban előfordult egyik hibáról. De mint tudjuk egyik követi a másikat, így rögtön olvashattuk egy második minket jobban érdeklő bakiról is, nevezetesen arról, hogy 2001-ben többet laktak Győrben (124 556), mint Pécsett (153 335). 10:15-re kell tekerni az adást.

2010. december 1., szerda

Download Google Earth

A Google karácsonyi "ajánlatát" olvastam, amikor ajánlotta, hogy telepítsem a Google Earth programot, mert még nincs telepítve a gépemen. Nem látta a tegnapi bejegyzésemet.

2010. november 30., kedd

Nagy szellemek ha találkoznak 3.

Meglehetősen furcsa a lenti kép, de nem lehetett kihagyni. A webisztán cikke a hazai on-line tartalom megszületését ünnepelte, és megemlítette a abcd-t is. Valamilyen oknál fogva megmaradtak nálam az első példányok, így elindítottam egy telepítést a Google Earth legújabb (6.) változatával együtt. Ha nem is  egy nagykorúságnyi idő, de 14 év különbség ... és beolvasta a CD-t :)
Más világ volt még akkor egyedileg sorszámozott volt a kiadvány: "ezt a CD-t nem adtuk volna ki, ha nem számítottunk volna arra, hogy Ön megveszi a 001936 számú példányt".

2010. november 27., szombat

Google Street View

Megint előkerült a Street View kérdése hazánkban. Az index.hu-n megjelent cikk szerint enyhült az ellenállás az adatvédelmi biztos részéről. Érdekes megnézni a cikk mellett elérhető szavazás eredményét (2010.11.27 17:16).
Legyen Magyarországon Street View?
  • Legyen: 7633
  • Ne legyen: 1030
  • Legyen, csak én ne legyek rajta: 1102
Ruhában járok, lakótelepen lakom (lépcsőház előtt megy el majd az autó, bár az Norc nem jött be elénk) így nincs problémám ezzel :)

Vásárlóerő Index

Szokás szerint elsőként a Gfk jelenik meg a legfrissebb vásárlóerő adatbázissal, majd ezt követi az CID. Továbbra is vannak kételyeim az első helyezettekkel, most éppen Csopakkal. Az adatbázis mellé nem érhető el a pontos módszertan, így nem tudható hogyan készült, miért éppen Csopak áll az első helyen.
A budapesti kerületek és az agglomeráció tartozó települések megszokottak az első húszban, de néha bekerülnek érdekes települések: Csemő, Teresztenye. Csopak nem rossz hely, de tartozhat a "Csemő kategóriába", mert itt is nagyon sok gépkocsi van, ami miatt "elszállhat"a település.

Forrás: www.gfk.hu

A pulykák esélye

Forrás: www.esri.com

2010. november 23., kedd

Író-olvasó találkozó 2.0

A tegnapi bejegyzés hatására megindult a jelentkezés a találkozóra és jönnek az ötletek, javaslatok. Az első jelentkező felvetése jogos volt: mindenkit ismerek, aki eddig jelentkezett. Ez nem jelent "akadályt", hiszen sajnos személyesen egyikükkel sem találkoztam az elmúlt egy évben. A visszajelzések alapján ami biztos az az, hogy lesz buli december 15-én.
Helyszínre is érkezett felajánlás, bár azon még gondolkozom. Ha már lúd legyen kövér, így valamilyen helyfüggő szolgáltatást is be szeretnék vetni a szervezésbe.

Jelentkezni EZEN A LINKEN, illetve további info: író-olvasó találkozó.

Életem legdrágább autójában

Az én esetemben nem nehéz az eddigi legdrágább autóban ülni, mert nem vagyok egy fan, így sohasem hajtottam az extra járművekre. Jelen esetben sem maga a jármű, hanem az arra felhelyezett eszközök dobják meg az értéket.

A navigátor melletti notebook a hat képből összeálló (félgömb)képet és a szkennelt pontokat mutatja.

Íme a drága Skoda :)

A TOPCON képalkotásról szóló napját látogattam meg, és ott készültek a fényképek az IS-P2 rendszerrel felszerelt autóról.

Feltételezem, hogy résztvevők közül kilógtam a sorból, több geodéta volt ott, mint térinformatikus. Az is felmerült bennem, hogy ezek után mi is a térinformatika, illetve ez a típusú adatgyűjtés, hogyan kapcsolódik a "hagyományos" térinformatikai megoldásokhoz.
A blogban is több bejegyzés készül a NAVTEQ 3D-s felmérésről, a BLOM URBEX adatbázisról, illetve a Bing Maps ilyen irányú fejlesztéseiről. Ezek a bejegyzések elég "szoftveresek" voltak, míg a mai nap nekem inkább az eszközökről/hardverről, illetve az ehhez kapcsolódó "egyfelhasználós" szoftverekről szólt.
Érdekes lenne látni az átmenetet, hogy hogyan lesz webes szolgáltatás a gépkocsiban gyűjtött adatokból. Hogyan tárolom ezeket az adatokat, illetve hogyan érhető el / válogatható le egy adott időben, adott helyen készült szkennelés/kép? Van-e valamilyen fejlesztőkörnyezet ilyen jellegű "képek" publikálására?
Kákonyi Gábor Fény-Tér-Kép-e is sokszor messze van tőlem, de ezekről az eszközökről is bőven van mit tanulni. Tegyük a kezünket a szívünkre: elképzeltünk ilyen megoldásokat tíz évvel ezelőtt?

2010. november 22., hétfő

Író-olvasó találkozó

Egy viszonylag szűk körnek szóló bloggal nem lehet óriási látogatottságot elérni, de kommentekből úgy tűnik, hogy kialakult egy kicsi, de stabil olvasótábor. Felmerült bennem a gondolat, hogy találkozzunk személyesen is, de nehéz megbecsülni, hogy hányan lennénk. December 15-én lenne a találkozó egy, ma még ismeretlen helyszínen. Aki eljönne a találkozóra az kérem, hogy EZEN A LINKEN jelezze szándékát, illetve a szavazáson is jelölje ezt be.
Olvasói felvetésre reagálva: a jelentkezés nem arra szolgál, hogy e-mail címeket gyűjtsek be :)

2010. november 19., péntek

www.geoshop.hu

Nem tudom hányadik vagyok, de túlestem egy sikeres bankkártyás vásárláson a FÖMI weboldalán. Maga a termék kiválasztás (egy darab 1:10.000 ma-ú georeferált topográfiai térkép) kicsit nehezen ment, de a fizetés, majd a letöltés már a máshol is megszokott gördülékeny módon történt. Várom a véleményeket!

Sikeres vásárlás :)

2010. november 17., szerda

Az elmúlt ezer év határai

A film nagy hiányossága, hogy nem kerültek rá évszámok. Ezen könnyen segíthetünk. Aki felismer, valamely időpontot, az írja be az ITT található táblázatba. Majd kitaláljuk, hogy rakható össze a film és a táblázat.

Forrás: www.youtube.com
Köszönet Zsoltnak a filmért. Aki puskázni szeretne :)

Update: viszonylag gyorsan megérkeztett az első reakció, köszönet a "Névtelen" olvasónak.
2:03 1529 Bécs első ostroma?
2:09 1541 Buda eleste, az ország három részre szakadása?
2:33 1682 Felső-Mo-i Fejedelemség?
2:35 1683 Bécs második ostroma?
3:02 1699 Karlócai béke?
4:40 1919 Románok Bp-en
4:41 1920 Trianon
4:50 1938 I. Bécsi döntés
4:52 1940 II. Bécsi döntés
4:58 1944 Szovjet megszállás
4:59 1945
5:09 1991 Szlovénia
5:10 1991 Ukrajna
5:12 1991 Macedónia
5:13 1992 Szlovákia
5:20 2008 Koszovó

2010. november 16., kedd

Kinek ciki: Renault, TomTom, grafikus?

Kifinomult érzékkel már észre sem vesszük a reklámokat - nem is értem miért költenek rá - maximum akkor indul be az agyunk, ha valahova kattintani kell, hogy eltűnjön a hirdetés. Megragadta a figyelmemet egy kombinált Renault - TomTom hirdetés, amely egy index cikkben szerepelt, és remélhetőleg az olvasás pillanatában is ez látszik.


Megyét nem váltott Vác, de átkerült a Duna másik oldalára :)

A hír igaz

A mai világban már minden ellenőrizhető, így 10 perces munkával sikerült megtalálni azt a képet a Google Maps-ben, amelyről a Velvet cikke szól.


View Larger Map

Google Maps link

Óvatosan a navigációval!

Érdemes elolvasni a cikket, amely a navigáció káros élettani hatásaival foglalkozik. (Köszönet Antinak és  Facebooknak).
Természetesen a cikk bevezetése teljesen a buta amerikaiakra van kihegyezve. Normál ember nem használja állandóan. Ismert utakon csak akkor használom, ha hosszan megyek, akkor "elszórakoztat". Az a rossz érzés, amikor csak a navigációt használom, és nem gondolkodom - akár ismeretlen területen is - mert ha ilyenkor nem a legjobb útvonalon vezet, akkor szidom saját magamat. Tényleg érdemes a távoli nézetet használni, mert akkor gondolkodni is kell hozzá :)

2010. november 14., vasárnap

Hogyan születik ...

Szeptember 7-i bejegyzésünkben a NavTeq 3D-s világáról írtunk. Most ki is próbálható a TOPCON jóvoltából ez a világ, és be lehet ülni egy hasonló járműbe november 23-án.
Beillesztennék egy videot, de nem találtam a youtubeon :), innen letölthető.

2010. november 12., péntek

Tér

Azt hiszem nem kell semmilyen megjegyzés ehhez a linkhez. Kicsit lassan töltődik, de érdemes kivárni. Köszönet Andrásnak és Zsoltnak.

2010. november 11., csütörtök

Target Maps

HAPPINESS MAP
HAPPINESS MAP
View more maps

Az elmúlt egy évben több tematikus térkép készítésére alkalmas szolgáltatás került már be a blogba. Ha jól érzem a fenti sem jelent nagy újdonságot, mert nem megy tovább a szokásos térképi rétegeknél (országok, USA államai, stb.), hiányzik belőle a saját térképek feltöltésének lehetősége. A design viszont nem rossz.

Megtört a jég

Korábban jogos kritikát kaptam, a bort iszik és vizet prédikál témakörben. Írok helyfüggő szolgáltatásokról, de nem használom őket, leszámítva Google Koordinátákat.
Jelentem megtört a jég, és felkerült egy Androidos telefonra a Foursquare, létrehoztam és helyet, és tegnap reggel a munkahelyemre is bejelentkeztem. Két Facebookos ismerősöm is használja, így megjelöltem őket :) 
Nem üres a hazai tér, nagyon sok helyszínt megjelöltek már.
Ezek után gondolkodóba estem, hogy mire is jó egész ... tagja vagyok egy újabb közösségnek ... és ... ülök a Facebook előtt, majd látom, hogy az egyik ismerősöm bejelentkezett egy pizzériába. Hurrá. Felvettem a Fő téren épülő jégpályát, és továbbra is gondolkozom, hogy miért is ez nekem.

Munkanélküliség 2010 szeptember

Egy indexen megjelent cikk hatására kezdtem el körülnézni Szlovákiában, ahol sikerült megtalálni a munkanélküliségi adatok forrását. Még nem egységes a magyarországi térképpel, de el lehet kezdeni dolgozni rajta, hogy összerakjuk a két forrást. Köszönet Katalinnak a segítségért :)

A térképen a kistérségi szint jelenik meg szemben a magyarországi térképek települési szintjével.

2010. november 8., hétfő

Brooklyn Space Program


Ha Gábor elhiszi, akkor én sem tehetek mást :), további info a weboldalon. Aki megcsinálja, annak adjuk hozzá a telefont. Sík András hol vagy?

2010. november 6., szombat

USA Midterm Election 2010

Nem foglalkoztunk az Egyesült Államokban lezajlott időközi választásokkal, de a helyettünk megtették ezt a technológiai cégek.

1. Google Election Center


2. A Facebookon a választás napján gyűjtött adatokról és az azokból levont következtetésekről lehet olvasni.

3. A Foursquarenek a választásra készített alkalmazása érdekes eredményeket hozott. Tényleg ilyen erős lenne az új technológiák iránt érdeklődők térbeli megoszlása?

Ne hagyd ki!

Elmentünk a Szubjektív Budapest Tér-Képek kiállításra, végignéztük, és kipróbáltunk mindent, amit lehetett. A kiállítók akár térinformatikusok is lehetnének, hiszen a térrel, a térbeli kapcsolatokkal foglalkoznak, és legnagyobb többségük ehhez informatikai eszközöket is felhasznál.
Nehéz lenne megmondani, hogy melyik tetszett legjobban a dobókockával véletlen útvonalakat generáló vagy a Foursquare segítségével "önkövetést", majd az adatok alapján speciális perspektívából megjelenített térképeket készítő művész alkotása tetszett jobban.
Hová tűntek szobraink?

Pexeso.bp from Balázs Keszegh on Vimeo.

maps.yandex.ru

A piacvezető orosz kereső is saját térképpel rendelkezik, amelyben megtalálhatók a Google Maps ismert funkciói.
Közlekedési információk

Az még érthető, hogy ezek a térképek elsősorban saját országukra vonatkoznak, de azért fáj, hogy a Dunát ennyire betemették, és a Balaton melletti utak is a vízben futnak.
A betemetett Duna Budapesten

30(T)ér Program

 Keressünk Budapest 30 legfontosabb közterületét: http://koz-ter.hu/hu/30T

2010. november 5., péntek

Afrika

Afrikára általában nem gondolunk úgy, mint valami "nagyra", pedig ha csak a méretét vesszük, akkor elég nagy országok elférnek benne.

2010. október 27., szerda

Van másik

Köszönet a lelkes olvasóknak, akik segítségével még többet láthatunk a világból. "Névtelen" olvasónk szólt hozzá a kínai térképekhez, így most a kínálatban megjelennek a cirill betűk.

Kína 2.0

Kicsi a világ, és jól "körbehivatkozzuk" egymást. A Facebookon kommenteltem meg egy bejegyzést, és rögtön bejegyzés lett belőle a SocialTimes.hu oldalon.

Globális indexek

Az elmúlt napokban két globális index is napvilágra került: az egyik a nők helyzetéről, a másik a korrupcióról szólt. Mindkettő természetesen interaktív térképen is elérhető, bár ez kimerül a kicsinyítés-nagyítás, illetve a mouseover-re megjelenő ablakban, amely az index értékét mutatja.

Transparency International interaktív térképe és további info

Global Index of Women's Power

A két térképet elnézve túl nagy csodák nincsenek, de közelgő téli esték valamelyikén összerakom a kettőt, és így meg tudom nézni, hogy milyen – valószínűleg nagyon erős – kapcsolat van közöttük, illetve a korrupciós index már egy idősoros megjelenítést is megér.

2010. október 26., kedd

Kicsit sárgább, kicsit savanyúbb, de a miénk.

Pelikán elvtárs szavait fogadták meg a kínaiak, amikor megalkották a saját Google Maps alkalmazásukat.

Környékem

A HVG legutolsó számában jelent meg egy cikk a kistáj kataszterről, amelynek a végén szó esett arról, hogy a kistérségek "átalakításánál" a kistájakat is figyelembe vennék. Nem kívánunk ebben a kérdésben állást foglalni, de érdekes lenne figyelembe venni azt, hogy maguk az érintettek, az állampolgárok mint gondolnak arról, hogy hova tartoznak. Íme egy kísérlet az Egyesült Államokból: http://commoncensus.org/maps.php
Érdemes megnézni az eredeti forrást, mert ott a térkép nagyítható, így jobban látszanak a térképek.

2010. október 25., hétfő

Halloween

Valentin napot sem tartok, és töktermesztők sem gazdagodnak meg rajtam, de nézzük meg, hogy hogyan vélekednek erről az Egyesült Államokban, mennyit költenek jelmezekre a következő napokban.
Forrás: www.esri.com

2010. október 24., vasárnap

USA Midterm Election 2010


Érdemes megnézni a működő változatot, de lehet, hogy a megértéshez el kellene olvasni a súgókban (About, ?) szereplő információkat vagy más a témaval foglalkozó forrásokat pl. wikipedia.
További oldalak: http://www.opensecrets.org/races/index.php (NYTimes alapján)

2010. október 23., szombat

A hét képe

A Figyelő 41. számában található "a hét képe", amely Moszkvát mutatja esti kivilágításban. A hozzátartozó szöveg szerint: "a gazdasági válság és a globális energiatakarékossági erőfeszítések ellenére az orosz főváros a világ egyik leglátványosabban kivilágított metropolisza".
Forrás: www.fn.hu, Reuters
Érdemes lett volna hozzátenni, hogy különböző kutatások a területek éjszakai fényességét a terület gazdasági erejének mérésére/jellemzésére használják. Így nem csoda, hogy jelenleg Moszkva az egyik legjobban kivilágított főváros.

2010. október 22., péntek

Please help me!

A weben előforduló GIS hírforrások elemzését végezzük el egy projekt keretében, amelyben azt vizsgáljuk, hogy egyes termékekről, technológiákról, megoldásokról mit és mikor írnak, milyen (pozitív vagy negatív) vélemény jelenik meg rólunk. Ehhez szükség van arra, hogy minél több forrást összegyűjtünk. Amennyiben ilyen – elsősorban angol nyelvű – forrást ismer, kérjük, hogy ossza meg velünk. Az eredményeket tartalmazó weboldal elérhető lesz a www.geox.hu oldalról. A hírforrásokat IDE kattintva adhatja meg.
A témához, a véleményelemzéshez kapcsolódó korábbi bejegyzések ITT találhatók.
A segítséget előre is köszönjük.

Közterületek, a szavazás eredménye

Egy hónappal ezelőtt indított szavazás végeredményét láttuk, de íme a helyes válasz: kilenc (9) közterület van, amely olyan betűt tartalmaz, amely nem része a magyar abc-nek.

Pilisvörösvár - Freiäcker utca
Diósd - Alsbach Hähnlein tér
Budapest - Citroën utca
Budapest - Rädda Barnen utca
Budapest - Räde Károly sétány
Székesfehérvár - Schwäbisch-Gmünd utca
Sopron - Wälder József utca
Bonyhád - Märcz puszta
Szombathely - Wälder Alajos utca

Gyere Te is térképezni.

A Fortepan geotaggelését tűzte ki célul az indafotó alatt indult kezdeményezés. Próbáld ki ITT.

2010. október 12., kedd

Születésnap


Egy évvel ezelőtt indult a blog. 
Köszönet az olvasóknak a kitartásért!
Ennek örömére egy hét szabadság következik, így bejegyzések száma nem lesz túl magas.

2010. október 10., vasárnap

Kolontár a Google űrfelvételein

Nem így kellett volna felkerülni az országnak a Google blogjára, de ha már ez történt, akkor nincs mit tenni. A hatóságok nem publikáltak olyan "átfogó" légifelvételeket, amelyeken így, összefüggésében látszott volna az elöntött terület.
Google Maps alá nem sikerült behívni kml állományt, így mindenképpen Google Earth alatt kell megnyitni.

Kezdőknek: A Google Earth letölthető INNEN. A letöltés és telepítés után, töltsük le a megjelenítendő  kml-t, majd nyissuk meg a Google Earth alatt. A bal oldalon található menüben (bekapcsolása: Nézet - Oldalsáv) tudjuk állítani, hogy a gátszakadás előtti vagy utáni állapotot lássuk (Helyek - Ideiglenes helye - Hungarian Sludge Spill - Before/After). 

Kolontár és a tározó a gátszakadás előtt

Kolontár és a tározó a gátszakadás után

A technológia ma állása, a szereplők (Google, GeoEye) hozzáállása tette lehetővé a képek megjelenését. Ez még nem egy on-line a változat/kép, de valószínűleg hamarosan elérhető lesz az, amikor szinte real-time kapjuk majd a képeket azokról a területekről, ahol a műhold éppen áll. Max a DoD szól majd közbe :(
A gyors publikálás után fennáll a kérdés, hogy miért akkor és azokat a terület frissíti a Google, amiket frissít.
További információ a képet készítő IKONOS műholdról.

Elérhetők az első videók a vorosiszap.bm.hu oldalon.

2010. október 9., szombat

Településenkénti eredmények

A polgármesterek közel egyhatoda hölgy, de ennek ellenére vannak olyan környékek, ahol jól összefoghatnak, hiszen számos szomszédos településen ők az urak a "hölgyek".

A második helyen végzettek nem nyertek, de sok esetben egy-egy szavazaton múlt az eredmény. Természetesen itt a függetlenek "tarolnak", a kis településeken független küzdött független ellen.

Mentális térképek

Digitális világunk egyre gyorsabb, és számtalan szállal kapcsolódunk rá. Egy facebookos ismerősöm hivatkozott a lenti térképre, majd elkezdtem utánanézni és számos helyen megtaláltam friss vagy régebbi bejegyzésekkel. 
Forrás: alphadesigner

Érdemes elolvasni a Strange Maps-en megjelent bejegyzést.
Egy oldal, amivel még nem találkoztam eddig: www.mentalmap.org

Kolontár

Ha már az indexen is megjelenik a terjedésmodellezés, akkor nem tehetjük meg, hogy nem említjük meg itt. Arra jó cikk, hogy ismertté váljon ez a fogalom, de már nem magyarázza el a mögötte lévő hátteret, a modellek megbízhatóságát, a felhasznált adatbázisok (DDM és a DTA-50) jellemzőire.
Ez a szomorú eset is felhívhatja a figyelmet az állami térképek fenntartásának/karbantartásának jelenlegi helyzetére, nehézségeire. A Google térképei sok felhasználásra jók, de amikor be akarjuk építeni egy modellező rendszerbe, akkor már "megbukott", és vissza kell nyúlnunk saját térképeinkhez.

A lenti tematikus térkép Devecsert (bal-fent) és Kolontárt mutatja aszerint színezve, hogy az egyes címeken/házakban mennyien laknak. A sárga színnel az egy-két lakos jelöltük, míg a legnépesebb épületek pirossal jelennek meg.

A terjedésmodellezéshez a menekítési terveken keresztül kapcsolódik ez a térkép. Ha már tudjuk, hogy merre terjed egy szennyezés, akkor azt is tudni kell, hogy ott kiket kell majd kitelepíteni, mire kell felkészülni egy-egy probléma esetén.