Az elemzés érdekessége, hogy a svájciak által biztosított Open Data API felhasználásával készültek a számítások.
2016. november 22., kedd
Megy a gőzös ...
Néha felvetődik, hogy menjünk vasúttal a repülő vagy autó helyett, amikor külföldre utazunk ... nem nyitnám meg a vitát, de ehehz a meg nem nyitott vitához egy érdekes adalék.
2016. november 21., hétfő
Mit lát az autó?
Érdekes látni a videót, amely azt mutatja meg, hogy mit "lát" az önvezető autó. Jó eséllyel nekünk is ezt kellene látni, ha nem vonja el valami a figyelmünket.
Mit lát az autó?
Érdekes látni a videót, amely azt mutatja meg, hogy mit "lát" az önvezető autó. Jó eséllyel nekünk is ezt kellene látni, ha nem vonja el valami a figyelmünket.
2016. november 20., vasárnap
The Wall
A berlini fal leomlása után még maradtak falak, sőt emelünk új keresítéseket és falakat. Az USA és Mexikó határa számunkra messze van, de tényleg csak néhány kód sor, hogy el tudjuk képzelni, hogy ez mekkora. Jó játékot.
11 nemzet
Az elnökválasztás függvényében még érdekesebb ez a térkép, amely főbb kulturális különbségeket mutatja be az Egyesült Államokban. Akit Colin Woodart tanulmánya részletesebben érdekel, az könyvben is elolvashatja.
Mai fejjel már szívesen foglalkoznék a társadalomtudománnyal, de most a térinformatikai jutott, ami nélkül sohasem találkoztam volna a társadalomtudomány képviselőivel, így fel sem merülne ez a kérdés :)
2016. november 19., szombat
Bambuszból drótszamár
Nem telet el 30 perc az előző bejegyzés óta, és megint egy zseniális ötlet ... bár ebben az esetben kevés esélyem lett volna arra, hogy én találjam ki, mert nagyon ritkán látok bambuszt.
2016. november 18., péntek
Bukósisak papírból
Van egy "álmom", összeállni egy designer csapattal, mert nekik mindig van egy jó ötletük, ami egyszerű és csak egyetlen hibája van, hogy nem nekem jutott az eszembe. Ez is egy ilyen.
2016. november 15., kedd
A szavazatok megoszlása
Sajnos nem várt eredményt hozott aválasztás az USAban. A "vegyes rendszerek" eredménye, hogy Clinton több szavazatot kapott, de sajnos rossz helyeken, így Trump nyert.
2016. október 12., szerda
Ha csak a hölgyek
szavaznának a novemberi elnökválasztáson, akkor Clinton jelentős előnnyel nyerne. Persze ennek van egy fordított változata is, ha csak a férfiak szavaznak, de bízzunk inkább a hölgyekben.
forrás: fivethirtyeight.com
2016. október 8., szombat
Mégis kinek a földje?
Érdekes térkép jelent meg az USAról, amely azt mutatja meg, hogy mennyi terület van állami (federal) kézben. Ezket a területek alapvetően a védett területek, erdészeti kezelésben lévő területek, és mezőgazdasági területek. Érdekes lenne ezt látni Magyarországról is.
forrás: bigthink.com
2016. szeptember 22., csütörtök
Ki beszél itt olaszul?
Eddig csak az olaszt láttam ebben az ország, de így másként fest a kép. Annak, aki elmerülne a dialektusokba, annak ITT lehet folytatni.
Sebességhatárok
Nem is az az érdekes, hogy megjelennek a sebességhatárok, hanem az, hogy hagyan gyűjtik be ezeket az adatokat:
- vásárolják
- autósoktól, akik on-line navigációt használnak
- Wazetől
- valamilyen más módon.
2016. szeptember 19., hétfő
Van/nincs új a Nap alatt
Ha szorgalmasan böngésszük az internetet, akkor mindig találhatunk olyan dolgokat, jelen esetben szoftvereket, amiket eddig nem ismertünk. Íme kettő a mai napról.
2016. szeptember 14., szerda
Ausztrália
Ha csak a klíma miatt mennék, akkor enm szükséges odáig elmenni, elég, ha bejárom a világ többi részét.
Boldogságtérkép
Éppen Siófokon hallottam, majd olvastam ezt a hírt. Szerencsére a régióhatár közelében vagyok, így még átsugárzik Közép-Dunántúl boldogsága ezen a szép reggelen.
2016. szeptember 9., péntek
Ami a térkép mögött van
A Lechner által publikált térkép újszerű megjelenítést ad, és a tematika még mindig aktuális a CSOK miatt is. Megregadott egy cella a térképen, a budai oldalon látható kiugrás, ahol a gyermek eltartottsági ráta, az
egy felnőttre jutó gyermekek száma nagyon magas.
A közmondás szerint nemcsak nézni, hanem látni is kell. Ha belenagyítunk a térképbe, akkor látszik, hogy ez a 100*100-as grid a XII. kerületben, a Rege út és a Farkasvölgyi út kereszteződésénél található. Miért ilyen magas ez az érték itt? A Rege út 4 alatt található a Fővárosi Sztehlo Gábor Gyermekotthon És Fogyatékosokat Befogadó Otthonok, amelyben csak gyerekek vannak állandóan bejelentve, felnőttek nem, így jöhetett ki a magas szám. Ezen a környéken a telkek mérete is nagy, így a szomszédos címeken/telkeken lakók nem estek bele ebbe a 100*100-as négyzetbe.
A közmondás szerint nemcsak nézni, hanem látni is kell. Ha belenagyítunk a térképbe, akkor látszik, hogy ez a 100*100-as grid a XII. kerületben, a Rege út és a Farkasvölgyi út kereszteződésénél található. Miért ilyen magas ez az érték itt? A Rege út 4 alatt található a Fővárosi Sztehlo Gábor Gyermekotthon És Fogyatékosokat Befogadó Otthonok, amelyben csak gyerekek vannak állandóan bejelentve, felnőttek nem, így jöhetett ki a magas szám. Ezen a környéken a telkek mérete is nagy, így a szomszédos címeken/telkeken lakók nem estek bele ebbe a 100*100-as négyzetbe.
2016. augusztus 23., kedd
A jövő itt van
Az önvezető járművek esetében legtöbbször a személygépkocsitról beszélünk, de valószínűleg az "iparban", a teherszállításban fog először jobban elterjedni.
2016. augusztus 22., hétfő
2016. július 23., szombat
Kis országunk előnye
hogy nem küzdünk ilyen problémával, bár érdekes lenne látni, hogy hogyan "néznénk" ki, ha 45 fokot mozdulnék fel vagy le.
2016. július 7., csütörtök
15 év
Természetesen becsapós a videó, mert csak 20 főnél több áldozatot követelő eseményeket veszi figyelembe, és tavaly évvégén befejeződik.
2016. június 12., vasárnap
Ha nem találnád
az időszakat, amire a térkép vonatkozik, akkor segíthet ez a "folyamatábra" az azonosításában. A múlt mellett találhatók benne utalások a jövőre vonatkozóan is, érdemes több szálat is végigböngészni.
Júniusi kezdés
A 2001 Űrodusszeia térben játszódik, így jól illeszkedik a blogba. A video maga jó, az egyetlen "rémítő" benne, hogy egy gép csinálta.
2016. május 29., vasárnap
BioCarbon Engineering
A mostani startup világban sokszor olyan ötletek merülnek fel, amelyek jók, tényleg ötletesek, de kérdés, hogy mennyire hasznosak a társadalom számára. Az erdőírtás ellensúlyozása, az erdőtelepjtés egy valós probléma, amelynek megoldása "exponenciális" megoldást igényel. Íme a BioCarbon Engineering ötlete.
2016. április 26., kedd
Fogorvos
A minták felismerése mindig nehéz feladat, a fitbit eddig nagyon jól működött, gyaloglás és kerékpár tekintetében. Talán az injekció vagy a doktornő munkájának hatása, hogy nagyon lazult állapotban voltam ... néha tényleg úgy tűnt, hogy elalszom ... és a fitbit ennek is ismerte fel. Jobb felső sarok :)
2016. április 24., vasárnap
Adóparadicsomok
Abszolút értékben nem órási Magyarország, de ha a költségvetés hiányához hasonlítjuk, akkor már nem túl előnyös listára kerülünk rá.
Vércsoportok eloszlása
Érdekes lenne elkészíteni ennek a térképnek a hazai vagy részben a környező országokat is lefedő változatát. Próbáltam keresni az interneten, de csak addig jutottam, hogy milyen a vércsoportok megoszlása Magyarországon.
2016. április 17., vasárnap
occupy.sublet.fidget
Ha munkaidőben keres valaki, akkor címet megtalál, ha a what3words által kifejlesztett helyazonoítást használja. Javaslatuk alapján a teljes Föld lefedhető 3*3 méteres cellákkal, és mindegyiknek adható egy három szóból álló címke/koordináta. Az ötletet az adta, hogy sok országban hiányoznak a címek, de ezzel a megoldással minden hely egyértelműen, és jól megjegyezhetően azonosítható lenne. Kétségtelen, hogy egyszerűbb megjegyezni, mint a koordinátákat, de mivel egymástól függetlenek az egymás mellett elhelyezkedő cellák és a valós világban sem utal semmi magukra a szavakra így navigálásra nem használható, és csak egy alkalmazás segjtségével fordjtható vissza koordinátává. Voltak már korábban is kezdeményezések .... lássuk meg, hogy mi lesz ezzel.
14. túra
A Kvassays évek alatt végigjártuk a Kéktúrát, tíz évvel ezelőtt belekezdtünk megint a gyerekekkel, de néhány szakasz után nem tudni miért, de abbahagytuk. Ma délelőtt elővettem a régi füzetet, és bejártam a 14. túrát.
A pecsétek megújultak, jobban illeszkednek a háttérbe, így nehezebb észrevenni őket. A biztonság kedvéért a pecsétek mellett Foursquerbe is bejelentkeztem, és a Runkeeper segítségével az útvonlat is rögzítettem.
2016. április 5., kedd
Földabrosz
Ezen a néven indított elsején az Országos Széchényi Könyvtár Térképtára saját blogot. A blog szerzői a Térképtár dolgozói lesznek, és már bele is vágtak a munkába, most is olvasható már pár érdekes bejegyzés. A magam részéről nagyon örülök ennek, mert az OSZK blogján is nagyon érdekes dolgokat talál az ember, és most mindez térképekre szűkítve biztosan nagyon jó lesz.
Kívánok kitartást a szerkesztőknek, és sok olvasót!
Erre tessék! http://blog.oszk.hu/foldabrosz/
2016. március 12., szombat
.hu
Az abszolút értékekkel is érdekes a térkép, de még jobb lenne valamilyen arányt látni a népességgel vagy a GDP-vel. Azt is érdekes lenne látni, hogy mennyi az aktív ebből, hiszen nekünk is több, kihasználatlan domainnevünk van. Valamikor, anno, amikor "szabadon", a cégnévtől függetlenül lehetett már domainnevet regisztrálni, szerettük volna megkapni a terkep.hu-t, nem jött össze, de látszik, hogy sokat nem vesztettük, nagy forgalma most sincs :(
India 1.
Sokáig gondolkoztunk rajta, hogy a három lehetőség közül melyiket válasszuk, a gyalogost helyből elvetettük, végül maradt a vonat. Még kérdés, hogy a nyomvonalat hogy tudom rügzíteni 30 órán keresztül.
A lefedettséggel nem lesz probléma, de ki kell találni, hogy a három szolgáltató közül melyiknél vegyünk előfizetést.
2016. január 31., vasárnap
Magyarország nem London
Amikor ezt a bejegyzést írom, akkor már néhány napja megjelent az index.hu oldalán a londoni HELYI közlekedési módokat bemutató interaktív térkép. A hangsúly szerintem itt azon van, hogy LONDON, mint nagyváros a maga 8 milliós népességével, és a HELYI közlekedés.
A térkép számomra visszahozza saját 18 évvel ezelőtti helyzetemet, egy helyre jártam dolgozni, egész nap az irodába ültem, és kerekpárral jártam. Most is megtenném, de ma már rohanok össze-vissza, és így sajnos gépkocsit használok.
A cikk továbbgondolásaként megjelenet egy elemzés az Urbanistán, bár ez szerintem nem a legjobban sikerült. Ennek oka, hogy abban a magyar településeket nézték településszinten, és nem pedig az egyetlen lehetséges nagyvárost, Budapestet és agglomerációját.
Ha Budapest ilyen egységes kék lenne, akkor nem lennének dugók, és valószínűleg a BKV is nyereségesen működne. A londoni elemzés célja pont a közlekedési módok településen belüli megoszlásának bemutatása volt.
A helyközi közlekedés egy szomorú korkép az országról, hogy mennyire nem működik a vasút, csak a budapesti elővárosi vonalak látszanak, illetve a záhonyi vonal. Bár csalóka lehet a kép, mert egy korábbi elemzés kapcsán a kommentelők kiemelték, hogy Budapest vasúti elérhetősége jó.
Jó lenne, ha lennének tömb vagy körzet mélységű adataink a 2011. évi népszámlálásból, de sajnos csak JÁRÁSI szintű adatok kerültek publikálásra az ingázásról.
2016. január 23., szombat
100 évvel ezelőtt
Az iroda falán egy több négyzetméretes 1914-ben készült térkép függ. A világ azonban már akkor is nagyobb volt, csak a beutazási hosszabb időt vett igénybe. Ma már rohanunk, és az egész szabadságunk rövidebb, mint amennyi idő alatt a távoli helyszínekre akkor el lehetett jutni.
Az akkori statikus térképről készült egy jó animáció. Érdemes lenne egy mostani változatot is megnézni. A hajót és vasútat, mint elsődleges járművet felváltotta a repülő, de sok olyan terület megmaradt, ahol még mindig gyorsabb a vasút, mint a gépjármű, de azzal már szinte mindenhova el lehetni. Jó lenne látni a csak gyalogosan megközelíthető területeket. A Google Maps a Budapest - Leh tervezést feladta.
Whisky Map
Visszatértem a kostolás utáni térképkészjtésre, mert megint olyan lepárlók voltak, amelyeket könnyű volt megtalálni, nem vesztek el egy óriási nemzetközi tulajdonos logója alatt. Íme a pénteki termés, keresd a sárga dobókockát.
2016. január 17., vasárnap
300
Sok minden eszünkbe juthat erről a számról, a spártaiktól kezdve a vizitdíjig. Nekem e széles tartományban helyezdedik el a whiskey kóstolás és a fonódó villamoshálózat is.
Eddig három, ha kicsit gyalogoltam, akkor is legalább két jegyet kellett lyukasztanom, ha az irodából elmentem a kóstolásra, de beindult a fonódó villamoshálózat, így elég felszállni a 17-es villamos végállomásán és leszállni a Márvány utcánál, és mindez egy villamosjegybe kerül.
Az első teszt dokumentálása január 16-án
2016. január 10., vasárnap
A gépek lázadása
A Terminator első és második része teljesen tiszta, a harmadik és negyedik rész már kicsit homályos, arról már nem is tudtam, hogy ötödik része is van. A gépek lázadása, mint kulcs motívum azonban megmaradt bennem.
Sajnos már nálam is lázadnak a gépek. A gépkocsiba szerelt, és a telefonnal kommunikáló OBD-eszköz használata során néha felvillannak lámpák a műszerfalon, amelyek problémát jeleznek, de egy "újraindítás" után eltűnnek.
Ma elkezdtem használni egy, az ALDIban vásárolt szívritmusmérőt, ami szintén kommunikál a telefonnal. 30 perc után a telefon azt jelezte, hogy nem érzékel SIM-kártyát és újraindulna.
Ezek után nem tudom, hogy mit gondoljak: ez csak véletlen vagy ellenem lázadnak az eszközök.
Kicsit tényleg elfogott az az érzés, hogy gépek mindenhol figyelnek minket ... és talán egy idő múlva - valamilyen hiba miatt - nem lesz kontrollunk felettük.
Az első mérési sorozat
Negatív hullámok
Érdekes Instagram csatornára hívta fel a figyelmet a HVG, a szomorú földrajzi nevekre. Mondanám, hogy csináljunk ilyet itthonra is, de elég lehangoló. Néhány helyre rákerestem, abban bízva, hogy nevükkel ellentét egy virágzó trópusi paradicsomot találok, de sajnos nem nyertem :(
Szívesen megcsinálnám viszont, hogy a magyar zenékben említett földrajzi neveket térképre rakom.
2016. január 9., szombat
Big Mac index 2016
Korábban már volt szó a Big Mac indexről, amelyet indén is publikált az Econimist. Jó kategóriát kell választani (Ajusted index), és akkor nem is állunk olyan rosszul a mostani árfolyammal ... csak az a baj, hogy ez a kategória figyelembe veszi, hogy nem olyan jó a gazdaságunk, mint a fejlett országoké.
Egy Uberebb világ felé
Az Uber először, mint olcsóbb utazás vagy éppen mint ellenség jelent meg attól függően, hogy melyik oldalról nézte az ember ... és lassan az életünk részévé vált, mondom én, aki még sohasem használtam. Hozzá kell tenni, hogy taxival is ritkán járok.
A héten az Uber kapcsán megjelent cikkek viszont már inkább azt mutatják, hogy az Uber a szállítással kapcsolatos világképet változtatja meg az innovációival egy olyan világban, ahol a hatékonyság a kulcskérdés.
Kétségtelen, hogy egy szabadabb/szabályozatlan környezetben mozog, ahol a piac igényeire/elvárásaira könnyebben tud reagálni, a sofórök toborzásával (hvg), a piac szűkősségének kihasználásával, új szolgáltatások bevezetésével (hvg).
A HVG kicsit bulvárosan úgy írta, hogy utazási iroda irányába mozdul az Uber, de ez nyilvánvalósan nem a "core business", így nem is ezt csinálja, csak próbálja "megcsípni" az összes utunkat, amit nem repülővel, hajóval vagy vonattal teszünk meg, és ezt úgy csinálja, hogy a hatékonyságot növeli megint. Ha megérkezünk, akkor már vár, ha elindulunk, akkor ott van .... szállít mindenhova.
2016. január 3., vasárnap
Egy kis India 3.
Ha van kötődésed valahova, akkor egy "írjál valamiről" jellegű házi feladat esetén már találsz egy biztos kiinduló pontot. Így van ez a vulkánoknál is, a wikipedia szerint Indiában egy aktív vulkán van.
"Barren Island 1885" by Geological Survey of India - 1885 Memoirs of the Geological Survey of India. volume 21. Licensed under Public Domain via Commons.
"Barren Island 1885" by Geological Survey of India - 1885 Memoirs of the Geological Survey of India. volume 21. Licensed under Public Domain via Commons.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)