Frissítés! A korábbi bejegyzésben leírtaknak megfelelően azokat a kezdőbetűket kihagytam, amelyekkel nem kezdődik településnév (q, x, y, w).
2011. december 28., szerda
2011. december 27., kedd
2011. december 26., hétfő
Kezdőbetűk 1.
Az eredeti ötlet nem tőlem származik, de úgy gondoltam, hogy én is megcsinálom azokat a térképeket, amelyek megmutatják, hogy a települések milyen kezdőbetűvel rendelkeznek. Néhány összevonással éltem (ékezetes betűk, dupla mássalhangzók), és kihagytam azokat a betűket, amelyekről egyértelmű volt, hogy hiányoznak, mint kezdőbetűk (q, x, y, w).
Az első térkép, amelyen minden betű szerepelt elég zavarosnak tűnt, és csak második ránézésre - miután elkészítettem egyenként a kezdőbetűkről a térképeket - váltak világossá az apróbb részletek. A térkép értelmezését nehezíti, hogy csak 17 szín szerepel rajta, de 22 betűt szeretnénk ábrázolni vele.
Mindenki végiggondolhatja, hogy mely betű a leggyakoribb, és utána ellenőrizheti a lenti grafikonon az eredményeket.
2011. december 25., vasárnap
5000.
Mielőtt bárki meglepődne ez a szám nem a bejegyzések számát jelzi, hanem azt, hogy azt, hogy az Egérút navigációs rendszert hányan töltötték le az első három hónapban. Akinek Androidos telefonja van, és még nem töltötte meg az tegye meg (Android Market), aki iPhone-t vagy Windows Phone-t használnál az még legyen türelemmel.
2011. december 24., szombat
On-line a romániai vasúti szerelvények
Korábban már többször hírt adtunk arról, hogy a nemzeti vasúttársaságok megjelenítették a szerelvények helyét. Most egy újabb ország: Románia.
forrás: CFR
Most nem újabb országra vágyunk, hanem jó lenne egyben látni Európát, illetve olyan szervényeket követni, amelyek több országon is áthaladnak. Aki tud ilyet az írja meg.
A zene útja
Hosszú kihagyás után, a faállítás előtti perceket kihasználva pótolom az eddig elmaradt bejegyzéseket. Zentai Lászlótól kaptam az alábbi térképet, amely a mai könnyűzenei irányzatok születési helyét, és egymáshoz való kapcsolatukat mutatja be. További információ ITT.
Click image to open interactive version (via Thomson Holidays).
2011. december 17., szombat
Nyilvános információk egy helyen
Annak apropóján, hogy Franciaországban a data.gouv.fr portál elindításával egységes módon lehet publikálni a különböző intézmények, közösségek nyilvános adatait (MTI hír az Indexen itt), íme egy kis térkép a hasonló kezdeményezésekről:
2011. december 12., hétfő
Telenor lefedettség
A képre kell kattintani, hogy elinduljon az animáció, amely a Telenor lefedettségének változását mutatja be.
2011. december 6., kedd
Író-olvasó találkozó 2.1
A reggeli videó meghozta a kedvet, és érkeztek jelentkezések az Egérút találkozóval egybekötött író-olvasó találkozóra. Az remélem a korábbi bejegyzésekből kiderült, hogy némi közünk van az Egérúthoz. Aki úgy gondolja, hogy mindent tud már az Egérút és Parkolóóra okostelefon-alkalmazásokról, azok egy 13+1 kérdésből álló TOTÓ-t kellene kitölteni tudásuk tesztelése és a nyeremény borok miatt. A büfé nagysága miatt jelentkezzetek a Facebookon vagy írjatok kommentet ehhez a bejegyzéshez.
Update! Köszönöm a megjegyzést, javítottam a linket :)
Update! Köszönöm a megjegyzést, javítottam a linket :)
Író-olvasó találkozó 2.0
Szomorúan látom, hogy nincs nagy érdeklődés az író-olvasó találkozó iránt, így kedvcsinálóként megnézhető egy kis videó. Remélem ez segít.
2011. december 4., vasárnap
Google papírtérkép
Kicsit ellentmondásos a cím, és ha jobban belegondolunk, akkor valószínűleg nem is fog megvalósulni, Bár szép lenne. Leülünk a monitor elé, beállítjuk, hogy mit szeretnénk látni, rányomunk a nyomtatás gombra és kijön a nyomtatóból a térkép. Technológiailag megvalósítható, bár itt jelenik meg a Google térképcsempéinek hátránya, hogy fix zoomok vannak benne. Még egy hiányzó láncszem van: egy önkéntes, aki megcsinálja, bár azon sem csodálkoznék, hogy olyan linkeket kapnék, ahol ez már működik.
eredeti ötlet: http://www.iacopoboccalari.com/demo/mappa/
2011. december 2., péntek
Író-olvasó találkozó
A tavalyi találkozó jól sikerült, idén volt már egy kezdeményezés, nem volt nagy tolongás, de nem adom fel így megpróbálkozom másodszor is. Tematikus lenne az esemény, és összekötöm az Egérút találkozóval, amelyen a felhasználók találkoznak az Egérút fejlesztőivel. Remélem, hogy minden olvasó lelkes Egérút használó :)
2011. november 30., szerda
Az erő legyen veled 0.1
A címben szereplő erő helyett térerősséget mértünk Androidos telefonnal, és az első képeket gyorsan közzé is teszem. Mivel ez az első mérés, így nem közlök még semmilyen adatot a méréssel kapcsolatban, de amint számottevő eredmény, és viszonylag letisztult módszertan lesz, úgy már részleteket is publikálunk.
Google Maps Indoors
Azt gondolom, hogy nem mehetünk el a hír mellett. Gondolhatunk róla bármit, de előbb vagy utóbb, de meg fog valósulni, bár lehet, hogy nem olyan formájában, amit most elképzelünk. Valószínűleg akkor fog elterjedni, amikor már nem kell hozzá fizikai kiegészítő az adott területen, hanem tényleg elég lesz bármilyen mobiltelefon.
Ez a bejegyzés vetette fel bennem a gondolatot, hogy találunk-e arra példát sci-fiben helyfüggő szolgáltatásra? Navigációval, sőt 3D-s navigációval találkozunk, nem lep meg minket, ha felismernek a kamerák és ajánlatot adnak, de vajon találunk-e eredeti helyfüggő ötletet. Várom a visszajelzéseket.2011. november 29., kedd
106 eovk ver 2.0
Az egy héttel ezelőtt elkészült új eovk beosztást érdemes összehasonlítani az eddig, 21 évig érvényessel.
forrás: www.geox.hu
2011. november 28., hétfő
Bekerítő hadművelet
A HVG-t olvasva jutott eszembe ennek a bejegyzésnek az ötlete. Itt végre egyesíteni lehet a véleményelemzés és a térinformatika területén végzett munkáinkat.
Obama két évvel ezelőtt nyilvánította magát "Amerika első csendes-óceáni elnökének", ami számomra azt jelenti, hogy többet foglalkozik ezzel térséggel, mint az addigi elnökök elsősorban atlanti kapcsolatokra koncentráltak. Közel 40.000 angol nyelvű bejegyzést olvastunk el az interneten, és azt vizsgáltuk, hogy Obama neve, illetve az országának neve (USA) mely más országokkal együtt fordul elő. Az eredmény azt igazolta, amit Obama mondott, nevével többször jelentek meg a Csendes-óceán környéki és ázsiai országok, mint az európaiak.
Obamával együtt említett országok
(az országok mérete az említések gyakoriságával arányos)
forrás: www.opinhu.hu
USAval együtt említett országok
(az országok mérete az említések gyakoriságával arányos)
forrás: www.opinhu.hu
2011. november 27., vasárnap
Térképhelyesbítés
A rend kedvéért álljon itt Zentai Tanár úrnak a megjegyzése, amit a videoval együtt küldött: "Ötletes, de számomra kicsit szomorú, hogy az általunk 5 évig képzett hallgatók helyett olyanok kapnak szakmai munkát a mi szakterületünkön, akik ebben a filmben is az információszolgáltatók."
Az Egérút Facebook oldalán hasonló kérdéskörben: https://www.facebook.com/Egerut/posts/279116845458311. A három üveg bor még nem fogyott el, így várjuk hibák bejelentését a Facebook oldalra. 2011. november 26., szombat
Alternatív térképek
A Szovjetunió térképe után már fel kell venni egy alternatív és/vagy fizikai térkép kategóriát, mert újabb javaslat érkezett T. Tamástól. Valakitől várnék egy textilből készült térképet is. Nekem is Dél-Amerika és sivatagok tetszettek a legjobban.
Érdemes megnézni a tervező, Susan Stockwell oldalát, mert térképes ruhák találhatók rajta.
Érdemes megnézni a tervező, Susan Stockwell oldalát, mert térképes ruhák találhatók rajta.
2011. november 25., péntek
500. ismét
Sz. Jenő küldte a lenti térképet a 500. bejegyzés után. Az ötlete, hogy keressünk 500-as utakat ihletet adott, így a térképéhez én is hozzáadtam a sajátomat. Akinek van kedve újabbakat keresni az küldjön linket és közzétesszük.
A Szovjetunió legértékesebb térképe
Valószínűleg már többen látták ezt a térképet, de rend kedvéért megjelentetjük itt is. Köszönet T. Tamásnak a hírért.
Nagy birodalomhoz nagy és drága térképet :) Az 1937-es párizsi világkiállításra készült ez a térkép, amely 3,5 tonnás és 4500 fél- és drágakövet tartalmaz. Az számomra elképzelhetetlen, hogy 667 ember 11 hónapig dolgozott rajta. Kérdés: milyen a méretaránya a térképnek?
Nagy birodalomhoz nagy és drága térképet :) Az 1937-es párizsi világkiállításra készült ez a térkép, amely 3,5 tonnás és 4500 fél- és drágakövet tartalmaz. Az számomra elképzelhetetlen, hogy 667 ember 11 hónapig dolgozott rajta. Kérdés: milyen a méretaránya a térképnek?
2011. november 24., csütörtök
106 eovk
A 2011.11.21., T/05006 törvényjavaslat 2 .sz. melléklete alapján készült el a tervezett országgyűlési egyéni választókerületek (106) térképe.
forrás: www.geox.hu
A Twitter nyelvei
A 500. bejegyzésre több olvasó is reagált, és javasolt ötletek az 501. bejegyzésre. A sorrendiséget betartva jöjjön az első, amelyet Zentai László ajánlott.
A Twitteren használt nyelv mindenképpen mutathat érdekességeket az államnyelvhez képest, de sajnos a minket érintő területen nagyon hasonlóak a színek (magyar és román). Érdekes lenne rárakni az államhatárokat és azonosítani a kisebb településeket. További info ITT, illetve a nagyfelbontású kép ITT.
2011. november 23., szerda
A jövő körvonalai
A cím akár utalhat a következő 500 bejegyzésre is, de nem ezt teszi, hanem Sík Andrásra utal annak kapcsán, hogy Junior Prima Díjat kapott eddigi "munkásságáért". Tevékenységének egyetlen hiányos pontja, hogy még nem rendszeres olvasóm :(
2011. november 22., kedd
500.
Sokáig gondolkodtam, hogy mi legyen ebben a bejegyzésben, de valószínűleg ennyi elég:
54 + 246 + 200 = 500.
Köszönet az olvasóknak a három éves kitartásért!
2011. november 19., szombat
"Nazca-vonalak" Magyarországon?
"Nazca-vonalakat" e cikk szerint Magyarországon is lehet találni: a dobogókői Thirring-körút (sárga kör) is ilyen volna, hiszen turul madarat formál... A cikk szerint a Dalai Láma is tudja, hogy Dobogókőn van a Föld szívcsakrája. A Dalai Láma valójában kicsit mást gondol erről.
forrás: terkep.turistautak.hu
Címkék:
Dobogókő,
Nazca-vonal,
szívcsakra
2011. november 15., kedd
Nasca 2.0 Kínában?
Nem gondolom, hogy ennyire talányos az eset, de mindenképpen érdekes rajzokat/építményeket/földmunkát találunk Kína északi részén. Engem nem nyugtatnak meg a bulvárban megjelent cikkek,(guardien, origo) szeretném hallani az olvasói véleményeket. Olyannak tűnik, mintha a földfelszín felett valamilyen "fólia" lenne, illetve látszanak a földfelszín változásának folyamatok eredményei is. Több helyen olyan, mintha hordalék folyt volna a területre.
View Larger Map
2011. november 14., hétfő
Demográfiai trendek
Kilencven évre tekint előre a lenti térkép ... most éppen Kínától "aggódunk", de már ott van India a nyomában, és déd- ükunokáinknak a demográfiai bummot az afrikai országok jelentik. Kínai étterem és áruház helyett nigériai éttermek és áruházak lesznek? Sok sikert a böngészéshez, köszönet D. Gyurinak az ötletért.
2011. november 13., vasárnap
2011. november 8., kedd
Centrum és periféria
A válság kapcsán folyamatosan az északi és déli államok közötti különbségekről, eltérésekről beszéltünk. Ha jobban megnézzük a térképet - és nem csak az eurós államokról, hanem az összes EU + EFTA tagállamról - akkor látszik, hogy nem az északi és déli államok, hanem a centrum és a periféria között van. Köszönet D. Gyurinak a képért.
2011. november 7., hétfő
Freedom of the press 2011
Nem egyértelmű, hogy mi alapján készült a térkép színezése, de ha rákattintunk a térképre, akkor kiderül, hogy szabad a sajtó Magyarországon.
2011. november 2., szerda
Író-olvasó találkozó
Visszajelzések hiánya miatt a november elejére tervezett találkozót a hónap végére helyezzük át, időpontokat hamarosan kirakom.
3D-s térkép az Appletől
Azt gondolom, hogy sokat nem kell írnom, elég csak ajánlani a következő bejegyzést: http://appleblog.blog.hu/2011/10/31/olyan_3d_s_terkepet_vett_az_apple_hogy_elajulsz Köszönet Máténak linkért.
2011. október 27., csütörtök
Magyarul angolul
Számomra ez a vegyes megjelenés újdonság volt, és igazából az értelmét sem látom, hogy miért jelennek meg két nyelven a közterületek jellegei.
View Larger Map
UPDATE: Most (2011. november 14.), amikor megint erre jártam, már minden magyarul látszik a térképen.
2011. október 26., szerda
500.
A bejegyzések száma hamarosan eléri az ötszázat, ami remek lehetőséget kínál arra, hogy off-line módon összegyűljünk hasonlóan a tavalyi találkozóhoz. Ehhez három dologra szükség:
- szándék a találkozóra,
- időpontra és helyszínre
- témára.
November ötödike munkanap :(
Budapest és Belváros viszonya
A bejegyzések és a kapcsolódó megjegyzések hajtják egymást, így egy többéves problémámra kaptam meg a választ Anti bejegyzéséből. A segélyezettek száma is nagyon magas az V. kerületben, és a magyarázat valószínűleg az, amit Anti adott. Köszönöm :)
Rendszeres szociális segélyben részesíttek havi átlagos száma, Budapest V., VII. és VIII. kerülete
Érdemes megfigyelni, hogy 2006-ban jelentős növekedés következett be az V. kerületben, aminek valószínűleg az lehet az oka, hogy a kerülethez nem köthető adatokat a Fővároshoz rakták, és a Fővárosi Önkormányzat az V. kerültben található.
2011. október 25., kedd
Bűnügyi térkép
Amíg Tamás az utcákat járja, hogy kivegye a részét a közösségi térképezésből, vessünk egy pillantást, arra a térképre, amit ma kaptam egy ismerősömtől.
Ez a térkép akár Zentai Tanár úr gyűjteményében is szerepelhetne, mert szép példája annak, hogy mikor felesleges térképet használni az információ közlésre. Legalábbis ilyen formában.
Ez azért is sajnálatos, mert maga a téma elég érdekes, és megérdemelt volna egy tisztességes térképet, ami átlátható, és a kerületek színezésének módszere is kiderül róla.
A térképhez kapcsolódó cikk itt olvasható: http://movie.blogter.hu/405249/budapest_bunugyi_terkepe
Azért az megnyugtató, hogy Tamásért nem kell nagyon aggódni, mert a bűnözők által kevésbé használt területet választott. :-)
Ez a térkép akár Zentai Tanár úr gyűjteményében is szerepelhetne, mert szép példája annak, hogy mikor felesleges térképet használni az információ közlésre. Legalábbis ilyen formában.
Ez azért is sajnálatos, mert maga a téma elég érdekes, és megérdemelt volna egy tisztességes térképet, ami átlátható, és a kerületek színezésének módszere is kiderül róla.
A térképhez kapcsolódó cikk itt olvasható: http://movie.blogter.hu/405249/budapest_bunugyi_terkepe
Azért az megnyugtató, hogy Tamásért nem kell nagyon aggódni, mert a bűnözők által kevésbé használt területet választott. :-)
2011. október 24., hétfő
Közösségi mérések 3.0
A reggeli mérésnek estére térképen is megjelentek az eredményei, ami több, mint 12 óra csúszást jelentett, de úgy néz ki, hogy a rendszer működik.
2011. október 23., vasárnap
Közösségi mérések 2.0
Szeretnék én is egy közösség tagja lenni, és szerencsémre gyorsan találtam is egyet. Az előző bejegyzés publikálása után olvastam egy bejegyzést a CellMapper alkalmazásról, amit rögtön ki is próbáltam. Az eredmény gyorsan jött, és megjelent az a cella, amelyikre csatlakoztam. Holnap megpróbálkozom a kerület bejárásával, és meglátjuk, hogy hogyan változik a térkép.
Az általam levadászott cella a III. kerületben
Google Street View és térképfrissítés
Ha valaki lemaradt volna róla, hogy a Google autói visszatérnek, akkor annak egy cikk origo.hu-ról. Én lemaradtam róla :( A cikkből megtudhatjuk, hogy hol ér véget Magyarország. A megyeszékhelyek közül kimaradt a listából Békéscsaba, és Hódmezővásárhely, mint megyei jogú város, de a Balaton partján található nagyobb települések (Keszthely, Balatonfüred, Siófok) belekerültek.
Az origo.hu aktív lett térinformatika témában, megjelent egy cikk a Top-Map térképkészítőiről is. Fontos a globális és lokális frissítés különbségeiről beszélni, de a cikk címe elég bulváros.
A népszámlálás idei tapasztalatai alapján azt látjuk, hogy helyi felmérések utána is maradnak még "látogatatlan" közterületek, illetve az önkormányzati adatszolgáltatás sok esetben a jövőről szól. Olyan esetekkel is találkoztunk, amikor már a jövőben kijelölendő közterületek vagy településrészek nevét is lefogadta a közgyűlés, de még helyét nem jelölték ki.
Maglód tervezett közterületei (szaggatott vonal)
Frissítés
Valamiért lemaradt ez a cikk a tegnapi bejegyzésről, amelyben az origo.hu megint a Google Street Viewról ír.
Közösségi mérések
A social network a mindennapi kapcsolatok mellett nyújthat műszaki szempontból is hasznos szolgáltatásokat, elsősorban a területi adatok gyűjtését. Ilyen - általam ismert – területek: a navigáció (forgalmi adatok gyűjtése), a hálózati mérések, az időjárási adatok gyűjtése és egy újabb terület a sugárzás mérése, amit a Japánban történt baleset indított el.
2011. október 22., szombat
Élet a Google Mapsen kívül
Olvasói levél alapján készült a bejegyzés, illetve a hozzátartozó szöveg. Érdemes elolvasni a videohoz tartozó megjegyzéseket is, amely leírja a készítés módját (youtube gomb, majd a több megjelenítés gomb). Jó szórakozást. Köszönet Z. Lászlónak.
"Akkor küldök egy olyan linket, ami még biztosan nem szerepelt, bár nem tudom megítélni, hogy a kívülállóknak is olyan érdekes-e, mint nekem: Egy finn tájfutó teszi közzé az általa futott versenyek videóit. A technológia még szoftveresen nem támogatott teljesen (vagy ha van ilyen, akkor nem olcsó), így kisebb programokat írt hozzá. A versenyt olcsó fejkamerával futja végig, GPS-szel rögzíti az útvonalát, s utófeldolgozással állítja össze a végterméket. Van egy-két éjszakai verseny is közöttük. A legélvezhetőbb teljes képernyőn, gyors sávszélességgel. Ahhoz, hogy igazán évezni lehessen valószínűleg jól kell ismerni a tájfutó térképek jelkulcsát. Szóval a Google Maps-en kívül is van élet :-)"
"Akkor küldök egy olyan linket, ami még biztosan nem szerepelt, bár nem tudom megítélni, hogy a kívülállóknak is olyan érdekes-e, mint nekem: Egy finn tájfutó teszi közzé az általa futott versenyek videóit. A technológia még szoftveresen nem támogatott teljesen (vagy ha van ilyen, akkor nem olcsó), így kisebb programokat írt hozzá. A versenyt olcsó fejkamerával futja végig, GPS-szel rögzíti az útvonalát, s utófeldolgozással állítja össze a végterméket. Van egy-két éjszakai verseny is közöttük. A legélvezhetőbb teljes képernyőn, gyors sávszélességgel. Ahhoz, hogy igazán évezni lehessen valószínűleg jól kell ismerni a tájfutó térképek jelkulcsát. Szóval a Google Maps-en kívül is van élet :-)"
2011. október 20., csütörtök
2011. október 18., kedd
Magyar városnevek eredete
Nagyon tetszik az Atlas of True Names ötlete. Ezen felbuzdulva fellapoztuk Kiss Lajos: Földrajzi nevek etimológiai szótárát és felrajzoltam pár magyar várost is.
Aki már olvasott etimológiai forrásokat, az sejtheti, hogy sok a bizonytalanság és néha több lehetséges verzió is felmerül, úgyhogy lehet min vitatkozni.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)