2014. július 28., hétfő

Split, 2014

A bejegyzés első címe "Kép szöveg nélkül" lett volna, de nem érdemes eltitkolni, hogy hol készült a felvétel, amely részben örömmel, részben szomorúsággal tölt el. Ki-ki maga döntheti el, hogy hogyan értékeli a képet.

10 éves az OpenStreetMap!


Régóta terveztem már, hogy írjak egy hosszabb lélegzetű írást az OpenStreetMap térképről/közösségről, de végül soha nem éreztem elég alaposnak a tudásom hozzá, hogy belevágjak. Most is csak egy kis kedvcsinálót írnék, hátha sikerül valakinek a figyelmét felkelteni, hiszen egy olyan dologról van szó, ami a szakmánk, és akár még profitálhatunk is belőle.

Aki nem hallott volna róla, egy olyan digitális térképről van szó, ami közösségű szerkesztésű, és nyílt liszenszű (egész pontosan Open Data Commons Open Database License), lényegében ez a térképek Linuxsza. Azért is érdekes ez a vállalkozás, mert nem egyszerűen egy Google Maps alternatíváról van szó, a térkép jóval több lehetőséget rejt magában, itthon és a világban elég sok célra használják, a tűzcsapkatasztertől elkezdve a 3D térképezésig. Természetesen a térkép használhatóságát az adatok mennyisége is minősége fogja jobbá, vagy értéktelenné tenni, ezt tudja jól a közösség is. A magyar OSM térképészek ezért elég sokszor próbálnak nyitni a külvilág felé, szerveznek rendszeres találkozókat (a Cartographia Kft. támogatásával), sőt közös térképezéseket is.

Az OpenStreetMap 10. születésnapját is egy ilyen közös térképezéssel szeretnék megünnepelni a hazai szerkesztők augusztus 9-én. Ráadásul egy olyan témában, ami nem elsősorban az autósoknak hasznos, hanem a mozgássérült embertársaink életét szeretnénk megkönnyíteni a térképezéssel. Bárki csatlakozhat az eseményhez, akár van OSM képzettsége, akár nincs. Aki nem ért hozzá, azt egy pár órás gyorstalpalón felkészítik az aznapi feladatra. De lehet úgy is segíteni, hogy nem mozdulunk ki az otthonunkból, ugyanis a térképezés alatt itt a teljes munkafolyamatot kell érteni a terepi adatgyűjtéstől elkezdve a térképi objektumok berajzolásán keresztül, az objektumok leíró adatainak kitöltéséig.

A szülinapi eseményről bővebben itt lehet olvasni (és csatlakozni):
Facebook event
Google+ event
A szervezők wikioldala

Utóirat:
A szülinaptól függetlenül melegen tudom ajánlani az OSM térképezést/szerkesztést térképész és térinformatikus palántáknak, mert itt éles környezetben tehetik próbára szakmai tudásukat, vagy akár bővíthetik azt.

2014. július 22., kedd

Mai világ

Két perccel ezelőtt még nem tudtam, hogy megírom ezt a bejegyzést, de láttam, hogy a fb-on bejelöltek ismerősnek, visszaigazoltam és megnéztem a bejegyzéseit, ahol egy Pinterest képet találtam, mint "kötelező tanulmány térképész hallgatóknak". Ilyen a világ manapság :)

2014. július 20., vasárnap

Előítélet 2.0

Mindig kérdés, hogy hol és milyen határok húzódnak. A nyaralás alatt kisebbik lányom boldog volt, mert Európa jelentős részének bejárása után végre pecsétet kapott az útlevélébe Bosznia-Hercegovina határán.
Érdekes helyen helyezkedünk el, nagyon sok határvonal metszi az ország területét ...
Aki kézbe szeretné venni a térképeket, az ITT RENDELETI meg Yanko Tsvetkov könyvét.

Kerülőút a boldogsághoz

... volt a HVG-ben megjelent cikk címe, amely arról szólt, hogy a hagyományos útvonal optimalizálási szempontok (leggyorsabb, legrövidebb, "optimális") mellett újakat is érdemes lenne használni, és olyan útvonalakat tervezni, amely a legszebb, a legcsendesebb vagy a legboldogabb útvonalon halad.
Maga az ötlet nem új, hiszen a hagyományos papírtérképen is jelölték a "scenic route" útvonalakat. Technikai szempontból sem problémás a tervezéshez "csak" azt kell tudni, hogy mennyire szépek, csendesek vagy éppen boldogok az egyes útszakaszok, illetve ezeket milyen arányban akarjuk távolságra vagy időre átváltani. Ez az igazi probléma, a súlyok meghatározása, amelyre az egzakt adatok hiányában - mint már annyiszor - a közösségi tudást hívták segítségül (http://www.urbangems.org). A cikk INNEN TÖLTHETŐ LE.
Ha nem merünk ekkorát álmodni, de érdemes elgondolkozni azon, hogy a legjobb minőségű úton (legkevesebb rázkódás, kátyú) vagy a legbiztonságosabb úton navigáljunk a célpont felé.