2011. október 27., csütörtök

Magyarul angolul

Számomra ez a vegyes megjelenés újdonság volt, és igazából az értelmét sem látom, hogy miért jelennek meg két nyelven a közterületek jellegei.

View Larger Map
UPDATE: Most (2011. november 14.), amikor megint erre jártam, már minden magyarul látszik a térképen.

2011. október 26., szerda

500.

A bejegyzések száma hamarosan eléri az ötszázat, ami remek lehetőséget kínál arra, hogy off-line módon összegyűljünk hasonlóan a tavalyi találkozóhoz. Ehhez három dologra szükség:
  • szándék a találkozóra,
  • időpontra és helyszínre
  • témára.
A szándékot az időpontra történő szavazással lehet jelezni, témát szeretnék én javasolni: a navigációt a helyfüggő szolgáltatásokat. Jelentkezést, illetve a helyszínre történő javaslatokat az info.utikonyvem kukac gmail.com címre várom.
November ötödike munkanap :(

Budapest és Belváros viszonya

A bejegyzések és a kapcsolódó megjegyzések hajtják egymást, így egy többéves problémámra kaptam meg  a választ Anti bejegyzéséből. A segélyezettek száma is nagyon magas az V. kerületben, és a magyarázat valószínűleg az, amit Anti adott. Köszönöm :)
Rendszeres szociális segélyben részesíttek havi átlagos száma, Budapest V., VII. és VIII. kerülete

Érdemes megfigyelni, hogy 2006-ban jelentős növekedés következett be az V. kerületben, aminek valószínűleg az lehet az oka, hogy a kerülethez nem köthető adatokat a Fővároshoz rakták, és a Fővárosi Önkormányzat az V. kerültben található.

2011. október 25., kedd

Bűnügyi térkép

Amíg Tamás az utcákat járja, hogy kivegye a részét a közösségi térképezésből, vessünk egy pillantást, arra a térképre, amit ma kaptam egy ismerősömtől.


Ez a térkép akár Zentai Tanár úr gyűjteményében is szerepelhetne, mert szép példája annak, hogy mikor felesleges térképet használni az információ közlésre. Legalábbis ilyen formában.
Ez azért is sajnálatos, mert maga a téma elég érdekes, és megérdemelt volna egy tisztességes térképet, ami átlátható, és a kerületek színezésének módszere is kiderül róla.
A térképhez kapcsolódó cikk itt olvasható: http://movie.blogter.hu/405249/budapest_bunugyi_terkepe

Azért az megnyugtató, hogy Tamásért nem kell nagyon aggódni, mert a bűnözők által kevésbé használt területet választott. :-)

2011. október 24., hétfő

Közösségi mérések 3.0

A reggeli mérésnek estére térképen is megjelentek az eredményei, ami több, mint 12 óra csúszást jelentett, de úgy néz ki, hogy a rendszer működik.

2011. október 23., vasárnap

Közösségi mérések 2.0

Szeretnék én is egy közösség tagja lenni, és szerencsémre gyorsan találtam is egyet. Az előző bejegyzés publikálása után olvastam egy bejegyzést a CellMapper alkalmazásról, amit rögtön ki is próbáltam. Az eredmény gyorsan jött, és megjelent az a cella, amelyikre csatlakoztam. Holnap megpróbálkozom a kerület bejárásával, és meglátjuk, hogy hogyan változik a térkép.
Az általam levadászott cella a III. kerületben

Google Street View és térképfrissítés

Ha valaki lemaradt volna róla, hogy a Google autói visszatérnek, akkor annak egy cikk origo.hu-ról. Én lemaradtam róla :( A cikkből megtudhatjuk, hogy hol ér véget Magyarország. A megyeszékhelyek közül kimaradt a listából Békéscsaba, és Hódmezővásárhely, mint megyei jogú város, de a Balaton partján található nagyobb települések (Keszthely, Balatonfüred, Siófok) belekerültek.
Az origo.hu aktív lett térinformatika témában, megjelent egy cikk a Top-Map térképkészítőiről is. Fontos a globális és lokális frissítés különbségeiről beszélni, de a cikk címe elég bulváros.
A népszámlálás idei tapasztalatai alapján azt látjuk, hogy helyi felmérések utána is maradnak még "látogatatlan" közterületek, illetve az önkormányzati adatszolgáltatás sok esetben a jövőről szól. Olyan esetekkel is találkoztunk, amikor már a jövőben kijelölendő közterületek vagy településrészek nevét is lefogadta a közgyűlés, de még helyét nem jelölték ki.
Maglód tervezett közterületei (szaggatott vonal)

Frissítés
Valamiért lemaradt ez a cikk a tegnapi bejegyzésről, amelyben az origo.hu megint a Google Street Viewról ír.

Közösségi mérések

A social network a mindennapi kapcsolatok mellett nyújthat műszaki szempontból is hasznos szolgáltatásokat, elsősorban a területi adatok gyűjtését. Ilyen - általam ismert – területek: a navigáció (forgalmi adatok gyűjtése), a hálózati mérések, az időjárási adatok gyűjtése és egy újabb terület a sugárzás mérése, amit a Japánban történt baleset indított el.

2011. október 22., szombat

Élet a Google Mapsen kívül

Olvasói levél alapján készült a bejegyzés, illetve a hozzátartozó szöveg. Érdemes elolvasni a videohoz tartozó megjegyzéseket is, amely leírja a készítés módját (youtube gomb, majd a több megjelenítés gomb). Jó szórakozást. Köszönet Z. Lászlónak.
"Akkor küldök egy olyan linket, ami még biztosan nem szerepelt, bár nem tudom megítélni, hogy a kívülállóknak is olyan érdekes-e, mint nekem: Egy finn tájfutó teszi közzé az általa futott versenyek videóit. A technológia még szoftveresen nem támogatott teljesen (vagy ha van ilyen, akkor nem olcsó), így kisebb programokat írt hozzá. A versenyt olcsó fejkamerával futja végig, GPS-szel rögzíti az útvonalát, s utófeldolgozással állítja össze a végterméket. Van egy-két éjszakai verseny is közöttük. A legélvezhetőbb teljes képernyőn, gyors sávszélességgel. Ahhoz, hogy igazán évezni lehessen valószínűleg jól kell ismerni a tájfutó térképek jelkulcsát. Szóval a Google Maps-en kívül is van élet :-)"

2011. október 20., csütörtök

Kerekek fentről

Nem nézem állandóan a Google Mapset, de ez a kép megtetszett. Köszönet Csabának.

View Larger Map

2011. október 18., kedd

Magyar városnevek eredete

Nagyon tetszik az Atlas of True Names ötlete. Ezen felbuzdulva fellapoztuk Kiss Lajos: Földrajzi nevek etimológiai szótárát és felrajzoltam pár magyar várost is.


Magyar városnevek etimológiája

Aki már olvasott etimológiai forrásokat, az sejtheti, hogy sok a bizonytalanság és néha több lehetséges verzió is felmerül, úgyhogy lehet min vitatkozni.

2011. október 17., hétfő

Népszámlálás 2011

Az lenne a meglepő, a lenti térkép más arányokat mutatna. De nem mutat :)
Igyekszünk összerakni majd egy interaktív változatot is, ahol állíthatók a tartományok. Tegyünk mi is próbál, kérek mindenkit, hogy jelölje meg, hogy hogyan töltötte ki a kérdőívet.
forrás: KSH

2011. október 16., vasárnap

Metró 2.0

Nemcsak a metróhálózat térképet alakítjuk különböző formára, hanem fejlődési trendeket is ábrázolhatnak vonalhálózati térképként. Köszönet Máténak :)

2011. október 14., péntek

Nyílt repülőjáratok

Az OpenFlights.org oldalon megprobaltak osszegyujteni a vilag legtobb repuloteret, legitarsasagat es repulojaratat. Itt meg Ferihegy neven szerepel a nem igy hivott repuloter. Mindenesetre en igy is le tudtam szurni a Budapestre kozlekedo vonalakat.




Disclaimer: a fenti megjelenites tulzottan leegyszerusiti a jaratok utvonalat. Nem veszi figyelembe sem a legifolyosokat, sem a Fold gorbuletet. Illetve ha tobb legitarsasag is uzemeltet jaratokat ugyanabban a viszonylatban, akkor csak a felso nevet tudjuk kiiratni itt most, sorry.

Baleseti térkép

A tegnapi bejegyzésre kaptam egy linket, amely hazai térképet mutat a baleseti gócpontokra. Azt nem tudom, hogy pozitív vagy negatív visszajelzésként kaptam, de tény, hogy az oldal nem felel meg a mai követelményeknek. Valamiért senki sem szedte le a linket.
http://www.police.hu:443/

Ha valakinek van energiája, akkor ellenőrizze, hogy napról napra változik-e a térkép. A felirata szerint az elmúlt 30 nap gócpontjait mutatja.

Délutáni frissítés
A "Névtelen" névvel érkező bejegyzésekkel csak az a probléma, hogy nem lehet tudni kinek kell megköszönni a segítséget.
"Az oldal frissül, és nemcsak a gócpontokat jelzi, hanem minden egyes balesetet, aszerint hogy halálos vagy súlyos sérültje volt. pl. most látszik Bp-en 9.22-i súlyos sérüléssel járó gyalogos baleset, tehát tényleg az utolsó 30 napból van."

2011. október 13., csütörtök

Crashmap

Angliában sem rossz annak, aki térképi alkalmazásokat akar fejleszteni, mert sokféle adat elérhető szabadon. Hasznos lenne itthon is egy oldal, ahol láthatóvá válnának a balesetek helyszínei .... SŐT .... akár útvonaltervezésnél is figyelembe lehetne venni ilyen adatokat. Hogyan súlyoznánk a balesetveszélyesség és az utazási idő között?
Szomorú arra gondolni, hogy ilyen térképeket már 2004-ben is készítettünk, de mindig megmaradt PowerPointban, és csak az adott kapitányság látta őket :(

10 évvel később

2001-ben elindítottunk egy projektet, amelyben felmértük, hogy mely közterületek járhatók kerekeskocsival a fővárosban és a megyeszékhelyeken, mindezt megjelenítettük térképen, illetve összeraktunk egy olyan eszközt, amely tartalmazott egy GPS-t, egy mobiltelefont és egy vezérlőalkalmazást (ma úgy hívják, hogy okostelefon), amellyel folyamatosan követhető volt a felhasználó. 
A régi emlékeket a lenti alkalmazás hozta elő. Remélem életben marad a kezdeményezés, és Magyarországon is megjelennek pontok rajta.

2011. október 10., hétfő

Alternatív vonalak és megállók

A térképről elsőre a Möbius-szalag, illetve a hozzákapcsolódó sci-fi novella jut eszembe, amelyben szintén egy metróhálózat szerepelt. Szerencsére ez a hálózat nem végtelen. Köszönet Z. Lászlónak a linkért.


Nemcsak a vonalakon, hanem a leíró adatokon, az állomásneveken is finomíthatunk. Íme egy másik térkép a vonalhálózatról, ahol elsősorban a nevekre érdemes figyelni.

Batman

Még el sem olvastam az eredeti bejegyzést, de már érkezett egy megjegyzés, amely Batman városát hiányolja. Íme.

View Larger Map

Többnyelvű földrajzi nevek

Néhány napja újabb kapcsolóval bővült a Google Maps fegyvertára. A nyelvválasztó pipával beállíthatjuk, hogy angol vagy helyi névalakokat szeretnénk látni a térképen.
A szabadszavas címkeresés már eddig is működött több nyelven, ez egészült most ki a térképi megjelenítéssel. Egy ilyen fejlesztéssel nem csak a földrajzi nevek iránt fogékony réteget lehet megörvendeztetni, a lokalizáció fő célja vélhetően az, hogy felvegyék a versenyt a helyi térképszolgáltatókkal és még nagyobb szeletet tudjanak kihasítani az internetes térképhasználat tortájából világszerte.


Belgrád több nyelven

2011. október 4., kedd

Egérút

A hosszú hallgatás oka, elfoglalt voltam, mert elindult az Egérút béta tesztje. Aki fent van a facebookon az akár el is kezdheti tesztelni, és visszajelezhet a betateszt@egerut.com oldalra. Jelenleg még bétateszten vagyunk, így nem minden funkcionalitás érhető el, illetve örömmel vesszük a visszajelzéseket és bejelentéseket, akár negatívak, akár pozitívak.
Aki direktben beleugrana az letöltheti az alkalmazást erről a címről: www.egerut.com/egerut.apk. Jelenleg még csak Androidon fut, de fejlesztés alatt van az Iphoneos és a Windowsos változat is.
Ha még nem mondtam volna, akkor ez off-board navigáció vagyis szerveroldalon történik a tervezés, és a kliens csak megjeleníti az adatokat. Így folyamatos netkapcsolatra van szükség, de ennek eredményeképpen valósidejű információk jönnek a felhasználóktól, és aktuális képet kapunk a városról. Az adatforgalom kevesebb, mint 1MB/100 km.
 Budapest átlagsebessége az elmúlt egy hónapban