2011. március 31., csütörtök

Ha az életben

Hozzászólásban kérték az alábbi térkép publikálását, illetve a megfelelő cím megtalálását a bejegyzéshez.

forrás: TARGETMAPS

A cím helyett inkább egy sláger, amelyben enyhe utalás történik arról, hogy erről nem beszélünk.

2011. március 28., hétfő

A térkép szerelmesei

Írás Kriszta facebook falán találtam ezt a cikket, ami a NOL hasábjain jelent meg: A térkép szerelmesei


Bár a szerelmet nem tudom hogy vizionálta bele a kedves újságíró. Felismeri valaki magát, esetleg a szobát? :)

2011. március 24., csütörtök

Földrajzinév-bizottság

Korábbi bejegyzések között szerepelt a gyulai T utca, amelynek az elnevezését érdekesnek találtuk. A Földrajzinév-bizottság határozatait és állásfoglalásait olvasva ismét összetalálkoztam a T utcával. 

68/633. (2009.IX.29.) FNB. Áf. A Földrajzinév-bizottság a Gyula város önkormányzata által elfogadott közterület-, híd- és területneveket a következő megjegyzésekkel veszi tudomásul:
A Bizottság elismeri az önkormányzat azon törekvését, hogy minél több közterületet gyulai kötődésű, részben nemzetiségi származású személyekről nevezzen el. Ezzel együtt nem tartja szerencsésnek a hosszú történelmi múltra visszatekintő Fehér Ló utca közterületnév megváltoztatását, és javasolja, hogy az önkormányzat egy másik közterületet nevezzen el Popovits Jusztinról.
Zöldág utca és a Zöldág zug közterületnevek akkor elfogadhatók, ha valamely vízfolyás Zöld-ág alakú nevéből erednek.
T utca elnevezés nem felel meg a magyar közterületnév-adási szokásoknak, ezért a Bizottság a név megváltoztatását javasolja.

Olvasói javaslatok


Napi vészjelzések
forrás: www.rsoe.hu



Ha megcserélnénk Európát Észak-Amerikával

 Köszönet Emrik47-nek és Andrásnak az ötletekért.

2011. március 23., szerda

2011. március 21., hétfő

Hol van legdögösebben hirdetett ingatlan Ausztráliában?

A magyar hirdetések után tényleg felrázó a lenti hirdetés.



De mint kiderült a környék sem rossz, házszám és Streetview is van :)

View Larger Map

Ó utca

Az "Ó" elnevezésű közterületekről szóló szavazás eredménye jelentősen eltér a valóságtól :(
Íme az "Ó" elnevezésű közterületek:
  1. Albertirsa, Ó utca
  2. Alsónémedi, Ó utca
  3. Balassagyarmat, Ó utca
  4. Budapest, VI. kerület, Ó utca
  5. Dunavecse, Ó utca
  6. Ercsi, Ó utca
  7. Kiskunhalas, Ó utca
  8. Kisoroszi, Ó utca
  9. Miskolc, Ó utca
  10. Sárbogárd, Ó utca
Ha Naszály Grébicspuszta Ó telep-et elfogadjuk közterületnek, akkor 11 "Ó" közterület található Magyarországon.

2011. március 15., kedd

Földrengés 3.2

Újabb térképek jelentek meg a földrengés kapcsán, amelyek már nem is csak magával a földrengéssel, hanem annak egyik következményével, az atomerőműben bekövetkezett balesettel foglalkoznak.

A Google Maps Mania oldalán a törésvonalak és az atomerőművel egymáshoz viszonyított helyzetét mutatják.

A Guardian oldalán megjelenő térképen sajnos Magyarország is szerepel a 2003-as paksi baleset kapcsán. A térkép érdekessége, hogy a Google Fusion Table alkalmazásával készült.

Fukushimai radioaktív szennyeződés terjedése

A terjedésmodellezés tavaly október volt téma a vörösiszap kapcsán. Sajnos most megint egy katasztrófa miatt kerül elő.
Kattints a képre az animáció indításához
forrás: zamg.ac.at

Miért is?

Pi-föld

Tegnap volt a nemzetközi p-nap, amelyről nekünk is illik megemlékezni Máté javaslatára/ötletére.
Hol van Pi-föld?


View Untitled in a larger map

2011. március 12., szombat

Zeitgeist 2010

Mivel foglalkozott a világ és kiket mi érdekelt/érintett 2010-ben? Ha nem is tudományos mélységű választ kapunk, de látjuk, hogy a Google-ben mire kerestünk rá. Érdekes látni, hogy az öt legnagyobb esemény sem az egész világot érintette.

Érintetlen területek

Szeretnénk és dolgozunk is érte, hogy minden rajta legyen a térképünkön, de vannak olyan területek, amelyeket le/ki kellene hagyunk.

A térkép kml fájlja letölthető INNEN, de érdemes végigolvasni a weboldalt is. Az még érthető, hogy Dél-Amerikában találhatók megközelíthetetlen területek, de érintetlen sziget az Indiai-óceánon?

Földrengés 3.1

Forrás: www.noaa.gov

Forrás: www.noaa.gov

További tematikus oldalak a földrengésről: http://cegrp.cga.harvard.edu/japan/?q=content/maps

2011. március 11., péntek

Földrengés 3.0

Az egyiptomi események és a téli hazai földrengés is megjelent már a blogban. Az ESRI megint kiadott egy social map-et, illetve tanulva a februári földrengéshez kapott kommentekből már rögtön a USGS oldalát nézem a térképekért.
Forrás: ESRI

Forrás: USGS
Az továbbra is kérdés számomra, hogy honnan tudja valaki, hogy a földrengést érdemes bejelenteni a USGS weboldalán. A kérdéstől függetlenül úgy látszik, hogy működik a dolog, mert elkészülnek ezek a térképek.
További térképek: http://googlemapsmania.blogspot.com/2011/03/japanese-earthquake-maps.html

Állatkerti képek

Részletekért kattints a linkre: http://zoomy.zoobudapest.com/

További információk: http://www.interspect.hu/

2011. március 8., kedd

ELTE GIS MeetUp 2011

Jó ötletnek tűnik, hogy a szakmai igények és az oktatási lehetőségek egy helyen találkozzanak. Egészen addig boldog leszek, amíg meg nem jelennek az sales & markating ízű prezentációk a cégek részéről. Nekünk cégeknek nem arról kell majd beszélni, hogy milyen okosak és szépek termékeink, hanem arról, hogy mit várunk a kikerülő hallgatóktól.

Dugófigyelő

Már nem kell figyelnünk a dugókra, mert Budapesten már nincsenek ... de nem árt, ha áttekintjük az itthon elérhető szolgáltatásokat. Kivételesen nem kell erre energiát fordítani, mert elég ha hivatkozunk az origo.hu-n megjelent, és jól megírt Csúcstechnikával menekülhetünk a  dugókból című cikkre.

2011. március 7., hétfő

Neokartográfia

A HUNAGI blogbejegyzése hívta fel a figyelmemet, hogy egy javaslat szerint a Nemzetközi Térképészeti Társaság (ICA) ezt az irányvonalat a jövőben külön bizottság felállításával támogatná. A jelenség persze bizottság nélkül is virul, de azért a "webkettes térképészkedőknek" talán jólesik munkájuk elismerése és szakmai felkarolása.

Mapping the Nation's Well-Being

Talán jólétnek fordíthatnánk a címet, amiről magyarul rögtön a pénz jut eszembe, de itt jóval többről van szó. Ami térképi szempontból örvendetes, hogy már nemcsak országokat, jó esetben államokat látunk, hanem kisebb egységeket is (Congressional districts).
forrás: NYTimes
Aki szeretné látni, hogy hol vannak jól az amerikaiak az nézze meg az inteaktív térképen ITT.

2011. március 6., vasárnap

Helyfüggő fényképek

A elmúlt időben több írás, feldolgozás is megjelent, amely a különböző megosztókra feltöltött, koordinátákkal rendelkező fényképekkel foglalkozott [1]. Egy feladat megoldása kapcsán én is kihasználtam azt, hogy a fényképek koordinátával rendelkeznek (magyarul geotaggeltek).
Egy túra útvonalát kellett felrajzolni olyan helyen, ahol nem található település vagy bármilyen más földrajzi név. Ameddig azonosítható volt az útvonal rajzoltam, majd a Google Mapsen a fotókat bekapcsolva megjelentek azok a helyek, ahol fotók készültek. A fotókhoz cím is tartozott, illetve nagyon jól fel voltak fűzve a lehetséges útvonalakra, így nem volt nehéz megrajzolni a túra útvonalát.

View Larger Map

Ha megnyitottad a térképet, akkor kapcsold be a fotókat és jól látszik, hogy merre járnak a turisták :).
A megrajzolt útvonalt nem sikerült beágyazni, de EZEN A LINKEN megtekinthető.

2011. március 3., csütörtök

Kínai városmodellek

Kínában immár közel 40 nagyváros központjára készült igen látványos, rengeteg befektetett munkát tükröző városmodell. Az o.cn oldalról megtekinthető városok a vezető kínai kereső szolgáltatás, a Baidu térképes oldaláról is elérhetők. (A térképen a városközpontra nagyítunk, majd a jobb felső sarokban balról a második gomb.) Az aprólékosan kidolgozott grafika a sajátos színvilágával, az üde, virágzó fákkal és az aranyos részletekkel (markoló, betonkeverő az építkezésen) kissé mesebeli: valahogy túl szép az egész. Ugyanakkor - összevetve a Google Earth szolgáltatásával - jól használható térhatású megjelenítést ad, még a nézőpont választhatóságának hiányában is. Egyébként nem kell a cenzúrára fogni a fotó alapú textúra hiányát, hiszen Kínában is létezik a StreetView-nak megfelelő szolgáltatás (city8.com), mégpedig különösebb kitakarás nélkül.

2011. március 2., szerda

Minek nevezzelek?

Elvisről neveznének el egy közterületet Budapesten az 1956-os fellépése kapcsán (www.budapest.hu). Idáig teljesen jó a történet, de az index.hu-n a közterület már leegyszerűsödött utcára, ami első olvasatra rémálomnak tűnt látva, hogy milyen jelentős utak mellett állhat majd ez a kis tér.
A szavazás kapcsán egy kérdés: mit a kapcsolat a szavazás második helyezettje és a lenti video között?

A terek egyébként is rémálom kategóriájába tartoznak a térképkészítés során, hiszen nem áll semmiből, hogy egy területre egyszer csak azt mondják, hogy tér :(