2010. február 27., szombat

Hol jár a szerelvény?

Öröm látni, hogy az on-line vasúti követés fejlődik, így korábbi bejegyzésünk aktualitását veszti. Íme egy új térkép, és elérhetőség: http://iemig.mav-trakcio.hu/

Hogy is van ez?

A Google StreetView-t kiebrudalták az országból, de senki sem foglalkozik a Norc tevékenységével. Bár valószínű, hogy ha őket is elküldjük, akkor jön más. Nem lehet megállítani világot. Egészen jó a lefedettségük az országban, és láthatóan fejlődnek.
Kompra nem költenek, de olyan helyeket is felvesznek, ami még a Google Mapsből hiányzik.

2010. február 26., péntek

Parlamenti képviselői jövedelemlista

A hvg legfrissebb számában található meg a képviselői jövedelemlista, amelyet az egyéni választókerületből bejutott képviselők esetében térképen is ábrázolhatunk.


A térképek elérhetők az alábbi linken: https://sites.google.com/a/geox.hu/geoindex/hirek/parlamentikepviseloijoevedelemlista

2010. február 24., szerda

Választás 2010

Ha választás, akkor irány az USA. Nézzünk meg néhány példát, amit itthon is érdemes lenne megvalósítani.



Adatokon és egy jó geokódoló alkalmazáson kívül semmi mást nem igényel. (Attól tekintsünk el, hogy valamiért elcsúsznak a pontos északi irányba.)

A szomorú az, hogy Google által gyűjtött / készített mintaalkalmzások nem túl szellemesek: http://maps.google.com/help/maps/elections/

Ehhez képest zseniális a Mészáros József vezette csapat által készített rendszer.

Nézzünk kicsit tovább, mint is mond a Google a "választási térkép" kifejezésre. Elég furcsa a lista.
Dícséretre méltó, hogy Budakalász elérhetővé teszi a választási térkép, a technológia kicsit furcsa ... jól illeszkedik az önkormányzati lehetőségekhez, van egy alaptérképem hozzuk ki belőle, amit lehet. http://www.budakalasz.hu/data/cms551500/valasztasi_terkep.pdf

2010. február 22., hétfő

Colbert híd

Az index.hu jó szemmel figyeli a térképet, és hozza "hírként" azt, ami "probléma". Nézzük meg kicsit alaposabban az aktuális kérdést, a Colbert hidat.
Az látszik, hogy nem a Tele Atlastól származó térkép része, a "Colbert híd", hanem egy POI, ami a térkép bevezetése (terkep.google.hu) óta használható. A link közvetlenül a wikipediara mutat, mint forrásra.

Hasonló, bár kevésbé ismert hibákkal is találkozunk, lássunk néhányat. Mindegyik érdekessége, hogy azon a zoom/nagyítási szinten látszanak, ahol az aranyoldal.hu-ról átvett POI-k még nem jelennek meg.

1. AQUINCUM ANTIK NUMIZMATIKA

Tegyük meg azt, hogy rákeresünk az "AQUINCUM ANTIK NUMIZMATIKA" kifejezésre a Google-ben. Érdekes eredményt kapunk, egy 1997-es könyvet :)

[Megjegyzés: Ne ijedjünk meg. A fenti sorok gépelésekor, még a tényleg egy könyv volt az első helyen, a Halis István Városi Könyvtárban, de amikor közzétettem a bejegyzést rögtön ez került az első helyre.]

2. Ibis Budapest

Tipikus geokódolási probléma, rossz az irányítószám (XLIV/44. kerület), és ennek megfelelően a "legközelebbi" helyes cím a XXII. kerületben volt. Ha helyes lenne az irányítószám (1068), akkor már sokkal jobb lenne az eredmény, bár akkor rossz helyre az Andrássy út másik oldalára helyezi fel a címet.
Érdemes megnézi a hotel weboldalát, hogy ténylegesen hol található.

3. Novotel

Hasonló hiba okozza a Novotel vesztét is, amely VIII. kerületből kikerült a XVI. kerületbe. A hiba "poénja", hogy ha rámegyek a hibás pontra, az egyik forrásként a booking.com oldalát jelöli meg, amely a Google Maps-et használja, de már jól geokódolt helyszínnel.


Következtetés? Ne higgyünk el mindent elsőre. Nem hinném, hogy valaki szándékosan rakta fel rossz helyre ezeket a POI-kat, inkább azt hiszm, hogy "statisztikai alapú adatgyűjtés" hibái markánsan jöttek elő.

Választás 2010

Ha sokfelé jár az ember, akkor sokféle dolgot talál, köztük saját térképeit is.

2010. február 21., vasárnap

Transzszibériai expressz

Mindig szerettem volna utazni a Transzszibériai vasútvonalon, de ez eddig kimaradt az életemből. Most bepótolhatom: http://www.google.ru/intl/ru/landing/transsib/en.html.



Választás 2010

Egyre közelebb kerülünk a 2010. évi országgyűlési választás napjához. Aki szeretne szavazóköri térképet rajzolni vagy generálni, annak már elérhető az ehhez szükséges címjegyzék.
Az egyéni választókerültek térképe nem ilyen probléma, mert Budapest és néhány nagyobb település kivételével településekhez köthető, így a közigazgatási határokból összerakható. Érdekessége, hogy az egyéni választókerületek kijelölése egy 1990-es Miniszter Tanácsi rendeleten alapul, de ez egyben hátrányt is jelent, mert a települések lélekszáma úgy megváltozott az elmúlt húsz évben, hogy a lehatárolás alkotmányossági problémákat is felvetett.

EUTÉR 2

A néhány nappal ezelőtti, az EUTÉR indulásáról szóló bejegyzés után, már számos oldal hivatkozott az alkalmazásra. Szomorú volt azonban, hogy érdemi megjegyzést nem nagyon találtunk meg olyan oldalról sem, ahonnan több, mint 4000 látogató érkezett (www.nyuuz.hu).

A helyfüggő szolgáltatás árnyoldala

Most már bevallhatom, hogy kellemes hétvégét töltöttünk a Börzsönyben :)

Geokódolás

A geokódolás során egy címhez koordinátát rendelünk hozzá azért, hogy meg tudjuk jeleníteni a térképen. Ezt a funkciót - amely a webes térképeken és a navigációs rendszerekben is elérhető - címkeresésnek vagy utcakeresésnek hívjuk.

Ahhoz, hogy a geokódolás folyamatát megértsük néhány kérdésre választ kell kapnunk:

  • Mit tekintünk címnek?
  • Milyen a jó térkép?
  • Milyen a jó geokódoló alkalmazás?

A kérdésekre adott válasz meghatározó mert a geokódolás eredményessége/minősége is ettől függ, azaz:

  • a megadott cím minőségétől/pontosságától,
  • a használt térképek és referencia-adatbázisok minőségétől és
  • az alkalmazott geokódolási technológiától.

Mit tekinthetünk címnek?

A felhasználó szempontjából minden cím, amivel egy hely vagy objektum helyzetét a térben leírja. A geokódolás eredményessége szempontjából viszont bizonyos címalkotási szabályokat be kell tartani. A cím minőségét elsősorban részletessége/mélysége határozza meg, de nem szabad elfeledkeznünk a helyes írásmódról sem.

Magyarországon a címeknek alapesetben a következő elemeket kell tartalmazniuk:

  • település,
  • irányítószám,
  • közterületnév és -jelleg,
  • házszám (amennyiben nincs úgy helyrajzi szám),

Ha ezek az adatok rendelkezésünkre állnak, akkor még csak magához az épülethez jutottunk el, de sok esetben innen is tovább bontható a cím:

  • épület (ha létezik),
  • lépcsőház (ha létezik),
  • emelet,
  • ajtó.

A fenti szerkezettől sok esetben eltérnek a címek, így találkozhatunk:

  • településrészekkel, földrajzi nevekkel
  • úthálózat szelvényszámával (pl. M3 13+000),
  • külterületi helyekkel (pl.:tanya, gátőrház, vasútállomás)
  • egyedi objektumokkal, POI-kal (pl. Mamut), vagy akár
  • helyrajzi számokkal
megadásával címadatként.

A cím, ahogy megadjuk

Ha már van címünk, az sem mindegy, milyen formában és módon áll rendelkezésünkre. Bár nem látszik, de a geokódolás folyamata két részből áll:

  • az első részben megkeressük a közterület, amelyen a cím található,
  • majd a második részben elhelyezzük rajta magát a címet.

A kettő közül az első lépés a fontosabb, és egyben a nehezebb is. Nem lenne probléma, ha mindenki helyesen – a referencia-adatbázisnak megfelelően – írná le a címeket, mert akkor csak azt kellene megvizsgálni, hogy az adott közterület megtalálható-e az adatbázisban, és utána már csak meg kell találni rajta a címet. A tapasztalatok alapján azonban „ahány ember, annyi szokás”, így a címet tartalmazó adatbázisokban sok hiba található. Néhány jellemző hiba / elírás, ami a nap, mint nap előfordul a címekben:

  • településrész nevének megadása településnév helyett (pl.: Gárdony-Agárd)
  • településnév elírása (pl.: Hídvég helyett Hidvég)
  • közterület név elírása (pl.: Bajcsy-Zsilinszky Endre utca helyett Bajcsi Zsilinszky utca)
  • régi közterület név megadása (pl.: Felszabadulás tér a Ferenciek tere helyett)
  • hibás irányítószám,
  • rövidítések a közterület névben (pl.: u., krt., sgt.)

A létező, de rosszul megadott címeken kívül a felhasználói címadatbázisban lehetnek a valóságban nem, vagy már nem létező címek is. Ezek előfordulásának számos oka lehet, ilyen:

  • a közterület megszűnése, vagy átnevezése,
  • a településrész kiválása és önálló településsé válása,
  • a közterületet újraszámozása.
A címkeresés eredményét a címekben rejlő hibákon kívül még egy dolog befolyásolja, nevezetesen az, hogy mit is keresünk a térképen. Minél újabb keletű, vagy speciálisabb a cím, amit keresünk, annál nagyobb a jelentősége annak, hogy milyen a térkép amit használunk.

Térkép, amin keresünk

A legtöbb térkép a települések központi belterületére koncentrál, de mi a helyzet ezeken túl? Fontos, hogy geokódolásra olyan térképi adatbázist használjunk, amelyik "ismeri" a múltat és a jelent. A múlthoz tartozik, hogy követi a megváltozott közterület neveket, a településszerkezeti változásokat (pl.: tömbrehabilitáció, új utca nyitása), a jelenhez pedig, hogy vezeti a területszervezési változásokat, (pl.: új települések létrejötte), az új beépítéseket, beruházásokat.

Mindenki arra törekszik, hogy naprakész legyen a térképe, de mindig van olyan közterület/utca, amelyik hiányzik a térképről. Érdemes olyan térképet választani, amelyet folyamatosan, és ismert időközökben frissítenek. (A Google Maps térképvel pl. az a legnagyobb probléma, hogy nem tudjuk – mert a Google nem adja meg –, hogy mi és mikor frissült a térképén. Az űrfelvétek frissítéséről ugyan kapunk infromációt, de arról is mindig utólag. Hasonló a helyzet a Bing Map esetében is.)

Cím, amit a térképen találunk

A címekben rejlő hibák és a megfelelő térkép szükségességének ismeretében lássunk néhány példát címkeresés eredményére a Bing Map (világtérkép), a Google Maps (világtérkép), illetve a GeoXRaszter (Magyarország térkép) térképeinek felhasználásával, az alábbi "kényes" területekre:

  • lakóparkok,
  • üdülőterületek,
  • ipari területek,
  • külterületi lakott helyek.

1. Dunakeszi, Lehár Ferenc utca, mely a Toldi lakópark egy utcája.

Eredmény a Bing Map térképen (nem tartalmazza a lakóparkot sem)

Eredmény a GoogleMaps térképen (nem tartalmazza a lakóparkot sem)


Eredmény a GeoXRaszter térképen (lakópark teljes úthálózattal)

2. Balassagyarmat, Nyírjes, Tópart utca, mely egy üdülőterületi rész Balassagyarmat külterületén.

Eredmény a Bing Map térképen (csak az úthálózat ismert)

Eredmény a GoogleMaps térképen (csak a bekötőút neve ismert)


Eredmény a GeoXRaszter térképen (valamennyi közterület neve ismert)

3. Székesfehérvár Repkény utca, mely az Alba Ipari park egy utcája.

Eredmény a Bing Map térképen (néhány közterület neve ismert)

Eredmény a GoogleMaps térképen (csak a bekötőút neve ismert)

Eredmény a GeoXRaszter térképen (valamennyi közterület neve ismert)



Kinek fontos, hogy az eredmény pontos legyen?

Valószínű mindenkinek! A kérdés csak az, hogy mennyire elégszünk meg a majdnem pontos eredménnyel. A közigazgatás, a szolgáltatás területén jelentősen megkönnyíti a nyilvántartást, ügyintézést, ha az ügyféladatbázis pontos, kiszűrhetők a nem létező, vagy duplikált címek. A geokódolás ebben is segít. Minden olyan felhasználónak, akinek nagy mennyiségű címadata van, szüksége van adatai időszakos ellenőrzésére, rendezésére. A teljesség igénye nélkül néhány példa, ahol a geokódolás a hatékonyságot növelheti:
  • bank / biztosítás (geomarketing, potenciális "hideg" címek keresése)
  • közművek (víz-, gáz, áramszolgáltatás), hulladékkezelés (nyilvántartások, ügyfélszolgálatok támogatás)
  • postai szolgáltatások (geomarkating)
  • távközlés (ügyfelek nyilvántartása, ügyfeészolgálatok, egyedi "helyfüggő" ajánlatok)
  • védelem (ügyfélszolgálat, védett objektumok nyilvántatása)

Módszerek, melyekkel az eredmény javítható

A címek tisztítása a hatékony geokódoláshoz elengedhetetlen folyamat. A címek tisztítására, azaz a megfelelő közterület megtalálására más-más megoldást használnak az egyes térinformatikai szoftverek (ArcGIS Desktop, MapInfo) és a webes – gyakorlatilag a Google Maps API-n alapuló– megoldások.

A térinformatikai szoftverek geokódoló megoldásaira elmondható, hogy angol nyelvi környezetre fejlesztették, így nem támogatják a magyar nyelvet. A Google Maps API viszonylag jól elboldogul az angolon kívül más nyelvekkel is, bár legjobbnak mindig az adott nyelve – esetünkben a magyarra – kifejlesztett alkalmazások bizonyulnak.

A geokódolás során fontos, hogy visszajelzést kapjunk arról, milyen pontosan sikerült az adott címet elhelyezni a térképen. A geokódolás hatékonyságának mérésére valamennyi geokódoló algoritmus alkalmaz mérőszámokat. A mérőszámok/minőségkódok használatának célja, hogy megmutassa a felhasználónak, hogy az összes bemeneti cím közül mennyi került pontosan geokódolásra, illetve a nem pontosan geokódolt címeket hogyan sikerült elhelyezni a térképen. A tipikus osztályok a nem pontosan geokódolt címek esetében:

  • „x” házszám eltéréssel geokódolt cím a referencia-adatbázisban szereplő legnagyobb házszámhoz képest (Pl. a beépítés folytatódott az utcában, de a felmérése még nem történt meg, és nem jelenik meg a térképen.)
  • közterület szinten geokódolt cím, (Pl. a geokódolásra megadott címből hiányzik a házszám vagy használt térképen nincsenek házszámok az adott közterületen)
  • település szinten geokódolt cím, (Ez az eset akkor fordul elő, ha a megadott címben olyan közterület szerepel, ami nem létezik a településen.)
  • nem geokódolható cím esetén még a település sem ismerhető fel a megadott címből.

2010. február 17., szerda

EUTÉR

Az NFÜ honlapján február 17-től új térinformatikai alkalmazás (www.euter.nfu.hu) érhető el, amely az első Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT I.) és az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) minden operatív programjának gyakorlatilag összes nyertes projektjét bemutatja.

Ha szeretném látni, hogy milyen fejlesztések történnek környéken, pl. Nagybörzsönyben, ahol a hétvégét töltöm, akkor megkereshetem. De hasonlóan lehet rákeresni azokra a projektekre is, ahol templomokkal vagy kerékpárutakkal kapcsolatos fejlesztések történnek.

Az alkalmazás számos lehetőséget rejt, csak használni kell a "További szűrések" menüpontot és link mentése funkciót.


2010. február 16., kedd

Tér(beli) képet a térképbe!

A tegnapi bejegyzés után, amikor a Google Maps által biztosított új funkciókat tekintettük át, érdekes megnézni a lenti videot, és kipróbálni az ott látható funkciókat.

Az MS Office használatáról éppen kezdünk leszokni, de lehet, hogy rá kellene szokni a Bing Maps használatára.
Kattints IDE, de még számtalan alkalmazás elérhető. Lehet, hogy meg kellene írnunk az első saját alkalmazásunkat ... hajrá.

2010. február 15., hétfő

Google Labs funkciók

Akinek van kedve próbálkozni az aktiváljon néhányat a Google Labs által ajánlott új funkciók közül: http://maps.google.com/maps?showlabs=1. Néhányat kipróbáltam, íme a tapasztalatok.
  1. Húzás és nagyítás/kicsinyítés - jól működik, azt a funkciót tette elérhetővé, amit a vektoros térképszerverek biztosítanak, de a raszteres "tile maps" megoldásokból hiányzott.
  2. Légifelvételek - csak korlátozott területre és számban érthetők el, főleg az USA területére, így számunkra nem érdekes.
  3. Vissza a béta-verzióhoz - minek?
  4. Where in the World játék - majd ha lesz időm :)
  5. Forgatható térképek - az ötlet jó főleg, ha az API-ból is elérhető, de probléma, hogy csak a négy égtáj felé lehet forgatni, hiányzik belőle a tetszőleges irány, de biztos, hogy előbb-utóbb lesz ilyen
  6. Mi található a környéken? - ezeket a megoldásokat utálom, amikor megkapom az aranyoldalak.hu összes tartalmát. Alapvető problémán az, hogy nem biztos, és teljeskörű az információ, az van benne, aki fizetett.
  7. Szélesség/hosszúság megjelenítése - nagyon hiányzott nekem, és jól oldották meg, mert a méretaránytól függően változik a kiírt koordináta pontossága
  8. Szélesség/hosszúság jelölése - gyakorlatilag egy label a koordinátákkal
  9. Intelligens nagyítás/kicsinyítés - ez a funkciót nem sikerült "beüzemelni", bekapcsolt állapotban is sikerült úgy belenagyítani, hogy megjelenet a szokásos hibaüzenet. Maga az ötlet jó.

2010. február 14., vasárnap

Állásajánlat (junior programozó)

A GeoX egyedi térinformatikai megoldásokat fejleszt megrendelői részei különböző térinformatikai platformokon (ESRI ArcGIS Server, MapXtreme, Google Maps API).

Új munkatársat keresünk junior programozó munkakörbe webes véleményelemző rendszer fejlesztésében történő közreműködésre vezető programozóink segítségével.

Elvárások:
- Java
- SQL
- MySQL vagy PostgreSQL üzemeltetés

Előny:
- Számítógépes nyelvészeti ismeretek
- Flex ismeretek
- Linux ismeretek
- Publikus oldalak fejlesztésében szerzett tapasztalat

Munkavégzés helye:
Balatonfüred

Kezdés várható időpontja:
2010. március 1.

Jelentkezés módja:
Önéletrajzát a prajczer kukac geox pont hu e-mail címre kérjük elküldeni.
A jelentkezés során adja meg bruttó fizetési igényét.

2010. február 13., szombat

Választás 2010

Ha választási térképről beszélünk, akkor Magyarországon – az Orsztrák-Magyar Monarchiában – is találunk előzményeket. A magyarországi országgyűlési képviselőválasztási kerületek 1861-1915 közötti térképeit ITT találjuk meg.



2010. február 12., péntek

TOP 100

Ha egyedül érezzük magunkat a gondolatainnak, és szeretnénk tudni, hogy milyen jó térképi alkalmazásokat csinálnak mások, akkor ma egy választásunk marad, megnéézük, hogy milyen Google Maps Mashupok készültek. Íme egy százas lista: http://mashable.com/2009/01/08/google-maps-mashups-tools/

Íme azok, amelyeket érdemesnek találtam a listából.

1. Track This Now
Láthatjuk, hogy az utóbbi időben merrefelé emllítették Bajnai Gordont. (A keresés során csak a TOP50 országot használjuk, illetve a "Bajnai" kulcsszót.



2. MetaCarta
Érdekes elem a listában, hiszen a Google Maps-es alkalmazásokat gyűjti csokorba a lista, de ez egy Microsoft Bing Map-es alkalmazás. A kulcsszó továbbra is "Bajnai", és ez a hónapot (február 1 - 11) vettük figyelembe.


Ez sem rossz, tanulhatunk belőle a 100*100 β alkalmazásunkhoz és az utcaszintű vásárlóerőhöz.



2010. február 11., csütörtök

Népszámlálás 2011

Pár napja írtunk az amerikai népszámlálásról, de íme egy magyar aktualitás. Nem lesz elfelejtve a térkép a 2011. évi népszámlálás során. Ha valaki nem olvasta volna a Közbeszerzései Értesítő első számát, az ITT elolvashatja.

2010. február 9., kedd

Téli olimpia

A Microsoft nem bízza a felhasználókra az alkalmazások készítését, maga jelent meg egy önálló térképes oldallal az olimpiára: Winter Games

Street View

Még mndig téma a Street View, nézzük a másik oldalát, hogyan hasznáják fel a Google eszközeit önmaga "ellen":

Választás 2010

Megindultak a pártok begyűjteni a kopogtató cédulákat, de le is lehet adni őket: http://lehetmas.hu/176/gyujtohelyek.
SŐT a Google Docs eszközökkel létre is lehet hozni új gyűjtőhelyet. Jó a létrehozáshoz szükséges kérdőív, de én még az irányítószámot is bekértem volna :)
Végignézve más oldalakat (FIDESZ, MSZP) nem találtam hasonló megoldást.

2010. február 4., csütörtök

Népszámlálás

Nagyon aktuális a kérdés, amelyhez segítséget kapunk azáltal, hogy az előttünk dolgozó "nagyok" tapasztalatait, tanulságait hasznosítani tudjuk. Íme egy: hol találhatók azok az emberek, akiket nehéz megszámlálni.

2010. február 2., kedd

Bing Maps frissítés

Magyarországot csak néhány helyen érinti. Furcsa, sőt kellemetlen, hogy vektoros térkép ilyen elavult. A változások itt tekinthetők meg: http://bingmapsupdates.cloudapp.net/default.aspx?relid=1cf9d47f-5cf0-401e-975f-0039e29f8348