2010. február 27., szombat
Hol jár a szerelvény?
Hogy is van ez?
2010. február 26., péntek
Parlamenti képviselői jövedelemlista
A térképek elérhetők az alábbi linken: https://sites.google.com/a/geox.hu/geoindex/hirek/parlamentikepviseloijoevedelemlista
2010. február 24., szerda
Választás 2010
Adatokon és egy jó geokódoló alkalmazáson kívül semmi mást nem igényel. (Attól tekintsünk el, hogy valamiért elcsúsznak a pontos északi irányba.)
A szomorú az, hogy Google által gyűjtött / készített mintaalkalmzások nem túl szellemesek: http://maps.google.com/help/maps/elections/
2010. február 22., hétfő
Colbert híd
Hasonló, bár kevésbé ismert hibákkal is találkozunk, lássunk néhányat. Mindegyik érdekessége, hogy azon a zoom/nagyítási szinten látszanak, ahol az aranyoldal.hu-ról átvett POI-k még nem jelennek meg.
2010. február 21., vasárnap
Transzszibériai expressz
Választás 2010
EUTÉR 2
A helyfüggő szolgáltatás árnyoldala
Geokódolás
A geokódolás során egy címhez koordinátát rendelünk hozzá azért, hogy meg tudjuk jeleníteni a térképen. Ezt a funkciót - amely a webes térképeken és a navigációs rendszerekben is elérhető - címkeresésnek vagy utcakeresésnek hívjuk.
Ahhoz, hogy a geokódolás folyamatát megértsük néhány kérdésre választ kell kapnunk:
- Mit tekintünk címnek?
- Milyen a jó térkép?
- Milyen a jó geokódoló alkalmazás?
A kérdésekre adott válasz meghatározó mert a geokódolás eredményessége/minősége is ettől függ, azaz:
- a megadott cím minőségétől/pontosságától,
- a használt térképek és referencia-adatbázisok minőségétől és
- az alkalmazott geokódolási technológiától.
Mit tekinthetünk címnek?
A felhasználó szempontjából minden cím, amivel egy hely vagy objektum helyzetét a térben leírja. A geokódolás eredményessége szempontjából viszont bizonyos címalkotási szabályokat be kell tartani. A cím minőségét elsősorban részletessége/mélysége határozza meg, de nem szabad elfeledkeznünk a helyes írásmódról sem.
Magyarországon a címeknek alapesetben a következő elemeket kell tartalmazniuk:
- település,
- irányítószám,
- közterületnév és -jelleg,
- házszám (amennyiben nincs úgy helyrajzi szám),
Ha ezek az adatok rendelkezésünkre állnak, akkor még csak magához az épülethez jutottunk el, de sok esetben innen is tovább bontható a cím:
- épület (ha létezik),
- lépcsőház (ha létezik),
- emelet,
- ajtó.
A fenti szerkezettől sok esetben eltérnek a címek, így találkozhatunk:
- településrészekkel, földrajzi nevekkel
- úthálózat szelvényszámával (pl. M3 13+000),
- külterületi helyekkel (pl.:tanya, gátőrház, vasútállomás)
- egyedi objektumokkal, POI-kal (pl. Mamut), vagy akár
- helyrajzi számokkal
A cím, ahogy megadjuk
Ha már van címünk, az sem mindegy, milyen formában és módon áll rendelkezésünkre. Bár nem látszik, de a geokódolás folyamata két részből áll:
- az első részben megkeressük a közterület, amelyen a cím található,
- majd a második részben elhelyezzük rajta magát a címet.
A kettő közül az első lépés a fontosabb, és egyben a nehezebb is. Nem lenne probléma, ha mindenki helyesen – a referencia-adatbázisnak megfelelően – írná le a címeket, mert akkor csak azt kellene megvizsgálni, hogy az adott közterület megtalálható-e az adatbázisban, és utána már csak meg kell találni rajta a címet. A tapasztalatok alapján azonban „ahány ember, annyi szokás”, így a címet tartalmazó adatbázisokban sok hiba található. Néhány jellemző hiba / elírás, ami a nap, mint nap előfordul a címekben:
- településrész nevének megadása településnév helyett (pl.: Gárdony-Agárd)
- településnév elírása (pl.: Hídvég helyett Hidvég)
- közterület név elírása (pl.: Bajcsy-Zsilinszky Endre utca helyett Bajcsi Zsilinszky utca)
- régi közterület név megadása (pl.: Felszabadulás tér a Ferenciek tere helyett)
- hibás irányítószám,
- rövidítések a közterület névben (pl.: u., krt., sgt.)
A létező, de rosszul megadott címeken kívül a felhasználói címadatbázisban lehetnek a valóságban nem, vagy már nem létező címek is. Ezek előfordulásának számos oka lehet, ilyen:
- a közterület megszűnése, vagy átnevezése,
- a településrész kiválása és önálló településsé válása,
- a közterületet újraszámozása.
Térkép, amin keresünk
A legtöbb térkép a települések központi belterületére koncentrál, de mi a helyzet ezeken túl? Fontos, hogy geokódolásra olyan térképi adatbázist használjunk, amelyik "ismeri" a múltat és a jelent. A múlthoz tartozik, hogy követi a megváltozott közterület neveket, a településszerkezeti változásokat (pl.: tömbrehabilitáció, új utca nyitása), a jelenhez pedig, hogy vezeti a területszervezési változásokat, (pl.: új települések létrejötte), az új beépítéseket, beruházásokat.
Mindenki arra törekszik, hogy naprakész legyen a térképe, de mindig van olyan közterület/utca, amelyik hiányzik a térképről. Érdemes olyan térképet választani, amelyet folyamatosan, és ismert időközökben frissítenek. (A Google Maps térképvel pl. az a legnagyobb probléma, hogy nem tudjuk – mert a Google nem adja meg –, hogy mi és mikor frissült a térképén. Az űrfelvétek frissítéséről ugyan kapunk infromációt, de arról is mindig utólag. Hasonló a helyzet a Bing Map esetében is.)
Cím, amit a térképen találunk
A címekben rejlő hibák és a megfelelő térkép szükségességének ismeretében lássunk néhány példát címkeresés eredményére a Bing Map (világtérkép), a Google Maps (világtérkép), illetve a GeoXRaszter (Magyarország térkép) térképeinek felhasználásával, az alábbi "kényes" területekre:
- lakóparkok,
- üdülőterületek,
- ipari területek,
- külterületi lakott helyek.
1. Dunakeszi, Lehár Ferenc utca, mely a Toldi lakópark egy utcája.
Eredmény a Bing Map térképen (nem tartalmazza a lakóparkot sem)Eredmény a GoogleMaps térképen (nem tartalmazza a lakóparkot sem)
Eredmény a GeoXRaszter térképen (lakópark teljes úthálózattal)
2. Balassagyarmat, Nyírjes, Tópart utca, mely egy üdülőterületi rész Balassagyarmat külterületén.
Eredmény a GoogleMaps térképen (csak a bekötőút neve ismert)
Eredmény a GeoXRaszter térképen (valamennyi közterület neve ismert)
3. Székesfehérvár Repkény utca, mely az Alba Ipari park egy utcája.
Eredmény a Bing Map térképen (néhány közterület neve ismert)Eredmény a GoogleMaps térképen (csak a bekötőút neve ismert)
Eredmény a GeoXRaszter térképen (valamennyi közterület neve ismert)
Valószínű mindenkinek! A kérdés csak az, hogy mennyire elégszünk meg a majdnem pontos eredménnyel. A közigazgatás, a szolgáltatás területén jelentősen megkönnyíti a nyilvántartást, ügyintézést, ha az ügyféladatbázis pontos, kiszűrhetők a nem létező, vagy duplikált címek. A geokódolás ebben is segít. Minden olyan felhasználónak, akinek nagy mennyiségű címadata van, szüksége van adatai időszakos ellenőrzésére, rendezésére. A teljesség igénye nélkül néhány példa, ahol a geokódolás a hatékonyságot növelheti:
- bank / biztosítás (geomarketing, potenciális "hideg" címek keresése)
- közművek (víz-, gáz, áramszolgáltatás), hulladékkezelés (nyilvántartások, ügyfélszolgálatok támogatás)
- postai szolgáltatások (geomarkating)
- távközlés (ügyfelek nyilvántartása, ügyfeészolgálatok, egyedi "helyfüggő" ajánlatok)
- védelem (ügyfélszolgálat, védett objektumok nyilvántatása)
Módszerek, melyekkel az eredmény javítható
A címek tisztítása a hatékony geokódoláshoz elengedhetetlen folyamat. A címek tisztítására, azaz a megfelelő közterület megtalálására más-más megoldást használnak az egyes térinformatikai szoftverek (ArcGIS Desktop, MapInfo) és a webes – gyakorlatilag a Google Maps API-n alapuló– megoldások.
A térinformatikai szoftverek geokódoló megoldásaira elmondható, hogy angol nyelvi környezetre fejlesztették, így nem támogatják a magyar nyelvet. A Google Maps API viszonylag jól elboldogul az angolon kívül más nyelvekkel is, bár legjobbnak mindig az adott nyelve – esetünkben a magyarra – kifejlesztett alkalmazások bizonyulnak.
A geokódolás során fontos, hogy visszajelzést kapjunk arról, milyen pontosan sikerült az adott címet elhelyezni a térképen. A geokódolás hatékonyságának mérésére valamennyi geokódoló algoritmus alkalmaz mérőszámokat. A mérőszámok/minőségkódok használatának célja, hogy megmutassa a felhasználónak, hogy az összes bemeneti cím közül mennyi került pontosan geokódolásra, illetve a nem pontosan geokódolt címeket hogyan sikerült elhelyezni a térképen. A tipikus osztályok a nem pontosan geokódolt címek esetében:
- „x” házszám eltéréssel geokódolt cím a referencia-adatbázisban szereplő legnagyobb házszámhoz képest (Pl. a beépítés folytatódott az utcában, de a felmérése még nem történt meg, és nem jelenik meg a térképen.)
- közterület szinten geokódolt cím, (Pl. a geokódolásra megadott címből hiányzik a házszám vagy használt térképen nincsenek házszámok az adott közterületen)
- település szinten geokódolt cím, (Ez az eset akkor fordul elő, ha a megadott címben olyan közterület szerepel, ami nem létezik a településen.)
- nem geokódolható cím esetén még a település sem ismerhető fel a megadott címből.
2010. február 17., szerda
EUTÉR
Ha szeretném látni, hogy milyen fejlesztések történnek környéken, pl. Nagybörzsönyben, ahol a hétvégét töltöm, akkor megkereshetem. De hasonlóan lehet rákeresni azokra a projektekre is, ahol templomokkal vagy kerékpárutakkal kapcsolatos fejlesztések történnek.
Az alkalmazás számos lehetőséget rejt, csak használni kell a "További szűrések" menüpontot és link mentése funkciót.
2010. február 16., kedd
Tér(beli) képet a térképbe!
2010. február 15., hétfő
Google Labs funkciók
- Húzás és nagyítás/kicsinyítés - jól működik, azt a funkciót tette elérhetővé, amit a vektoros térképszerverek biztosítanak, de a raszteres "tile maps" megoldásokból hiányzott.
- Légifelvételek - csak korlátozott területre és számban érthetők el, főleg az USA területére, így számunkra nem érdekes.
- Vissza a béta-verzióhoz - minek?
- Where in the World játék - majd ha lesz időm :)
- Forgatható térképek - az ötlet jó főleg, ha az API-ból is elérhető, de probléma, hogy csak a négy égtáj felé lehet forgatni, hiányzik belőle a tetszőleges irány, de biztos, hogy előbb-utóbb lesz ilyen
- Mi található a környéken? - ezeket a megoldásokat utálom, amikor megkapom az aranyoldalak.hu összes tartalmát. Alapvető problémán az, hogy nem biztos, és teljeskörű az információ, az van benne, aki fizetett.
- Szélesség/hosszúság megjelenítése - nagyon hiányzott nekem, és jól oldották meg, mert a méretaránytól függően változik a kiírt koordináta pontossága
- Szélesség/hosszúság jelölése - gyakorlatilag egy label a koordinátákkal
- Intelligens nagyítás/kicsinyítés - ez a funkciót nem sikerült "beüzemelni", bekapcsolt állapotban is sikerült úgy belenagyítani, hogy megjelenet a szokásos hibaüzenet. Maga az ötlet jó.
2010. február 14., vasárnap
Állásajánlat (junior programozó)
Új munkatársat keresünk junior programozó munkakörbe webes véleményelemző rendszer fejlesztésében történő közreműködésre vezető programozóink segítségével.
Elvárások:
- Java
- SQL
- MySQL vagy PostgreSQL üzemeltetés
Előny:
- Számítógépes nyelvészeti ismeretek
- Flex ismeretek
- Linux ismeretek
- Publikus oldalak fejlesztésében szerzett tapasztalat
Munkavégzés helye:
Balatonfüred
Kezdés várható időpontja:
2010. március 1.
Jelentkezés módja:
Önéletrajzát a prajczer kukac geox pont hu e-mail címre kérjük elküldeni.
A jelentkezés során adja meg bruttó fizetési igényét.
2010. február 13., szombat
Választás 2010
2010. február 12., péntek
TOP 100
2. MetaCarta
Érdekes elem a listában, hiszen a Google Maps-es alkalmazásokat gyűjti csokorba a lista, de ez egy Microsoft Bing Map-es alkalmazás. A kulcsszó továbbra is "Bajnai", és ez a hónapot (február 1 - 11) vettük figyelembe.